Meidän pressu puhuupi rasismista ja kuin se on yleistynyt, mutta ei sitä mistä se rasismi syntyy tai yleensä johtuupi? Kyllä pitäisi ensin puhua, miksi sitä on:
Rasismi
Me vai he?
62437
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 62
Vanhimmat
Oletpahan hiton oikeassa,täytyy ihmetellä että pressalla riittää aikaa ja mielipiteitä jos joku Hakkarainen vähän laukoo totuuksia,tästähän ko.herra vasta innostuu.
Eikö pressan olisi aika huolestua leipäjonoista ja yli miljoonasta suomalaisesta jotka elää köyhyysrajan alapuolella.
Ihmetyksen aihe on myös, ettei yli 40v pääse enään töihin. Samaan aikaan puhutaan eläkeiän nostamisesta ja maahanmuuttajijen työllistämisestä. Rasismi tulee siitä, kun maahanmuuttajat saavat samat ja paremmat edut kuin kantasuomalaine, suomea rakentanut suomalainen. Siis toimeentulo sama kuin pieneläkeläinen suomea eteenpäin vienyt. Suomalainen on se joka on leipäjonossa! Se leipäjono saisi olla niillä jotka tänne saapuupi tukiaisten perässä. En tiedä todenperäisyyttä asiaan, vaan puhutaan, että jos suomessa on virolainen isä töissä, perhe Virossa niin perhe saa suomen lapsilisät?
Rasismia on vain SUOMALAISIA kohti. Kaikki on rasismia mitä suomalainen sanoo tai tekeepi.
NÄIN ON, KORJATTAVAA ON PALJON !!
Pahinta tässä on se, että nämä maahanmuuttajat ovat aina ensimmäisinä kiintiössä että Suomi hoitaa velvollisuutensa EU:ssa ! Suomalaiset nuoret ja muut työttömät katselevat otsat rypyssä kun työpaikat viedään alta!
Työnantajien etu on se, että työvoimaa on paljon työttömänä jolloin voi valita työntekijät ja maksaa heille pienintä mahdollista palkkaa! Juuri sen takia on yhä kasvavasta työvoimapulasta puhuttu -80 luvun alusta saakka.
Nykyään on totuttu siihen, että valitetaan mutta ei kuitenkaan tehdä mitään esim. vaaliuurnilla. Olisi voinut kuvitella viime vaalien tuloksen olevan hieman erilainen.
Kokoomus, raharikkaiden puolueena hoitaa homman kivuttomasti kotiin, ja työtä tekevä porukka vai päivitelee tapahtumia ja äänestää uskollisesti Kokoomusta ja Keskustaa. No olihan se vaalitulos sikäli erikoinen että Soinin porukka sai kovat potestiäänet mutta kun se ei johda mihinkään!
Rasismi syntyy kun ahdasmielinen ilmapiiri ruokkii sivistymätöntä muokkaa, joka yrittää hakea syytä, omaan epäonnistumiseensa itsensä ulkopuolelta. Se tai sen tuntemattoman pelko tyhmässä ihmisesssä, synnyttää rasismia.
voi mahoton paikka..näinkö todella on...?
Herää kysymys? Eikö ole yhtään turvallista maankolkkaa isossa Afrikassa? Pitää tulla maapallon toiselta laitaa aivan erinlaiseen kulttuuriin. Moni sieltä tullut on sanonut, että Suomessa on parhaat sosiaali edut. Niiin, täällä ei tarvi tehdä mitään ja rahaa tuleepi, vaikkei ole koskaan veroja maksanut. Samalla alkavat vaatimaan muslimien tapoja jos ei suostuta ollaan rasitia. Samalla meidän kulttuuria aletaan muuttamaan. Ei saa Suomalaisuutta ylistää, kun se voi loukata muusta maasta tulleita. RASISMI EI SYNNY TUHKASTA!
Presidentti pani perussuomalaisten päähän rasimin. Johan on helvetti, eikö se tajua, niin ajatellaan joka puolueessa vain persut on ääneen sanoneet, paremminkin tiedotusvälineissä sen mikä on väärin. Eikä persut ole vastaan jos maahan tulleet elättävät itse itsensä. Tuttavissani on eri puolueista ja puhuvat aivan samaa ja ihmettelevät kaupunki kuviaan, kuin on muuttunut ostokeskusten nurkat mustanpuhuvaksi lorvi porukaksi. Onneksi ei ole kuin kaksi vuotta tuo harakka mustaamaalaamassa jotain ihmisryhmää.
kuvaavaan ahdasmielisyydessä on tässäkin ketjussa kerrotut tapaukset muualta, kun ei edes ole omakohtaista kokemusta, niin nostetaan esiin muualta kuultuja asioita,
Nekin tuodaan faktoina pöytään ja uppoavat ahnaaseen maahan.
Ei tarvi kauas mennä kuin Rovaniemelle esim Sampokeskukseen. Näin on Oulussakin ja käyn monesti siellä. Minkän takia persuja tuli Oulusta niin paljon eduskuntaan?
saattapa nähä ,tämäkin keskustelu kohta suljetaan,suomessa ei saa enää kertoa totuutta ja kansan kusetus jatkuu.
"ei tarvi kauaks mennä kuin Rovaniemelle"
Aivan kuin tuo nimimerkki voi teitä sanoi, muualta kuulopuheiden perusteella kylvetään vihaa, vaikka itsellä ei asian kanssa mitään tekemistä.
Taitaa niitä näemmä Kempassakin olla nuita MaMu:n patjoja, joilla on syvä omakohtainen kokemus MaMuista ;-)
Niinpä vain juuri Halla-Ahokin selvitti MTV3-uutisissa kuinka persut tuomitsevat rasismin ja kaiken ihmisten eriarvoistamisen.
Hakkarainen sai huomautuksen rasistisista asenteistaan.
Asioista saa ja pitää puhua, mutta ei nimitellä. Gettoja syntyypi ja ihmiset vaihtaa lastensa kouluja, miksi niin? On turhaa väittää ettei olisi asiaa puhua niistä. Kannattaa lukea Halla-Ahon kirjoitukset, ei nimitellä vaan totuudet, mitä tuo erikulttuuri tullessaan ja mitä se maksaa. Pitää ymmärtää, että maassa maantavoin.
Eikös Yhdysvalloissa ole kaikki maahanmuuttajia paitsi intiaanit,sitä maatahan Suomessakin on ihannoitu iänkaiken?
Presidentti on pahin rasisti, laittaa kaiken persujen sanomisiksi! Puhuisi esim kuinka on mahdollista, että suomessa maahanmuuttajat ovat polttaneet pitzeerian ja ammuttiin ostoskeskuksessa joissa meni viattomia suomalaisia, kuin on varkaita tullut katukuvaan ja hotelleihin ja kuinka ryövätään ihmisten koteja. Eikös ollut iso joukko Romanialaisia eräässä Hesalaisessa hotellissa jotka varasti aamiaispöydistä ihmisten omaisuutta ja kuin ovat ryövänneet ihmisten koteja jopa päiväs aikaan ja erikseen on Venäjän ja Viron rikollisjoukot rantautuneet tänne ja kuin suomalaisia raiskataan ei tarvi kansalaisuutta kertoa, kaikkihan sen tietävät ketkä.
ja nyt kansanedustajia uhataan tappamisella,ennen sai edustajat edustaa SUOMEN KANSAA rauhassa,jotakin on tässä paapomisessa mennyt pieleen
arvatkaa vain mikä?
Ihme keskustelu, mitä tuollaista meillä on täällä Kemijärvellä?
Miten tämä keskustelu liittyy Kemijärveen?????????
Mitä tuo teidän räkytys ketään hyödyttää?
"asiatonta roskaa"! Voi kristus mikä untuvikko päästelee tietämöttömyyttänsä, siis lukee vain koilislappia. Missä maakuopassa asut. Kyllä tarvii keskustella koko suomen asioista. Voi Voi kun asiat nyt ei kuulu vielä kemppalaisille niin ei tarvi kantaa ottaa voi raukkaa.
Sekotetaanko Romanian romaanikkin pakolaisiin?Eihän me kovin paljon turistien liikkumista voida rajoittaa johan euroopan vapaaliikkumisoikeuskin sen estää,konnia toki tulee niin lännestä kuin idästä ja etelästäkin.Maahanmuutto ja pakolaispolitiikka on taas toinen asia pitäisikö sitä rajoittaa.
Mamuja tänne haluavat ne jotka ovat mustan munan perään. Ei muut.
Kyllä Tartsu tarttuu ihan oikeaan asiaan. Suomessa Kepu on vienyt pressalta oikean vaikutusvallan ja nyt pressa toimii mielipidevaikuttajana.
Minkään valtion johdon virallinen kanta ei voi olla rasisteja tukeva ! Jos näin asia tuodaan julki ollaan pian Hakkaraisen kanssa samassa häpeäpaalussa!
Siinä olen samaa mieltä Hakkaraisen kanssa, että oma kansa on ensin työllistettävä ja vasta sitten tuotava ulkomaalaisia Suomeen töihin.
Tämä puhe työvoimapulasta on alkanut jo 80-luvun alussa ja se on työnantajien probakantaa jolla työnantajat haluavat turvata työvoiman saannin ja näin pitää palkkakustannukset alhaalla.
Työnantajan on helppo toimia yhteiskunnassa jossa on halpaa työvoimaa saatavilla! On helppo sanoa palkkaneuvotteluissa että ei täällä ole pakko olla töissä, tulijoita on portinpielet notkollaan joten jos tämä 7,5 € ei kelpaa niin lähde kävelemään.
Tähän lisäillään vielä paikalliset sopimukset ja henkilökohtaiset työsopimukset ilman luottamusmiehiä nin hyvä tulee !!!
Kyllä kai totuus on suomentyöttömistä,puolet täysin kykenemättömiä nykyseen tuottavaan ja vaativaan ja ennen kaikkea voittoa tekevään tuotantoon.Ainut jos valtion taholta perustetaan suojatyöpaikkoja jos saa näpertää hommia tuloksesta ja voitoista välittämättä.Porukoista paljon joutas eläkkeelle vaikkei ikä vielä riittäiskään,on sen verran alko ongelmia ja muita remppoja.Tämä on aikalailla totuus,käytännön kokemuksella.
Pätkätyö ja soviteltava työttömyyskorvaus on se kaiken pahan alku. Jos käyt muutaman päivän töissä saat odottaa rahaa jopa kuukausia. Ensinnäkin määräyskirjoja saat odottaa viikkoja, ennen kuin voit laittaa liittoon ja siellä ne makaa viikkoja. Laskut jää odottelemaan esim vuokra. Ei se innosta tekemään töitä. Ei kaikki ole rasismia jos kyseenalaistaa asioita. Esim, ei leipäjonoissa näe muita kuin suomalaisia. Pieneläkeläisiä, yksinhuoltajia, työttömiä, siltin on rahaa jakaa ympäri maailmaa jopa rikkaisiin maihin. Suomen nuoret pitäsi heti työllistää eikä eläkeikää korottaa. Jos jäät 50v työttömäksi niin et saa enään töitä siltin eläkeikää pitäisi nostaa, huvittavaa. Ei täällä tarvita ulkomaista työvoimaa, euron tunti. Ei myöskään haluta että Afrikka ja Arabia rantautuu tänne, haluamme pitää suomen suomalaisilla ja tämä ei ole rasismia, vaan suomalaisuutta. Ovatko he työllistettyjä?
Jos naapurissasi asuisi vuosikausia maahanmuuttaja joka ei kävisi töissä ja eläisi leveästi ja sinä joka päivä tekisit pitkää työpäivää ja tietäisit elättäväsi verorahoillasi naapuria. Tulisiko sinusta resistinen?
HYVÄ TANSKA! ei ota maahanmuuttaneita EU-n ulkopuolelta! Säästyvät monelta harmilta!
Miten niin eurontunti,eikö suomalainen lainsäädäntö toimi minimipalkkalakihan on voimassa.Sitä lakia valvoo kai sumalainen viranomainen vai joko siihenkin on soluttautunut se kaiken pahan alku ulkomaanelävä?
Heil Soini!
Maahanmuuttopolitiikassa oikea tie on ns.kolmannen valtakunnan politiikka,eli kansallissosialistinen politiikka.
Suomeen kansallissosialistista politiikkaa voidaan soveltaa ilman arjalaisia rotuoppeja,hiukan lievemmin sovitettuna,mutta kansallissosialistinen politiikka auttaisi ainakin tyollistamisessa.
Suomi elättää elintasopakolaisia verorahoilla! Eikun takaisin mistä ovat tulleet, rakentamaan parempaa maataan. Ei valmiiseen pöytään!
Hei 22e tunti! Ohjelmihan siitä asiasta on tullut joka tuutista! Esim Puolalaiset ovat itse kertoneet, myös siivous alalla , rakennus yms on pidetty muutaman euron palkalla. Sen tähenhän esim kokoomus puolustaa ulkomaalaista työvoimaa. Helsingissähän on monta rakennusta laitettu pystyyn halvalla työvoimalla esim Virolaisia, suomalaiset kortistossa.
Halla- Ahon rasismin vastainen "tiedote" Kannattaa lukea se niin, että sen OIKEIN ymmärtää. Siinähän on kaikenlaista rasismia vastaan, siis valtaväestöä vastaan olevaa rasismia on ylenmäärin. Ei mitään erityis kohtelua pienryhmiin. Samalta viivalta pitäisi kaikkien lähtiä, paitsi vammaiset saavat etuuksia
RKP-hän oli älähtänyt heti, eikä ihme, yli kaksikymmentä vuotta ovat aina olleet hallituksessa oli vaaleissa mennyt mitenvain, Kouluihin haettaessa pääsevät pienimillä pisteillä mitä suomenkieliset ja kaiken huipuksi valtaväestön tarvii osata ruotsinkieli, muttei heidän suomea. Maahanmuuttajalla samat edut, vaikkei ole veroja koskaan suomeen maksaneet. Entäs suomen mustalaist, ovat eläkkeellä heti peruskoulun lopetettua. Suomalaisuus kielletetään kouluissa. Jos suomalaiselta palaa koti, miten valtio auttaa? ei mitenkään, mutta on kyllä rahaa syytämässä muihin maihin. On niin pitkä lista ettei jaksa kirjoittaa.
joo, eiköhän se tarjakin ole rasisti, olihan se ennen taistolainen. se vasta rasisti olikin
Satuipa just kattomaan A-studiota, kun siinä kolme somaalia arvosteli persuja. Viimeisen päälle puettuja, aurinkolasit päässä. Siihen tuli vanhempi suomalais rouva kysymään, ovatko he töissä? ilmeisesti eivät, koska heti rouva oli rasisti. Karvat pystyssä kuuntelin ja ajattelin kuka maksaa? Kyllähän se on suomen menoa, heistä ei päästä koskaan eroon. Isoin rasistihan tuo Halonen on, onneksi ei enään kauan. On niin epäisänmaallinen!
Suvivirsi takaisin kouluihin! Joka ei kärsi kuunnella sitä, poistukoon. Ei niin, että valtaväestö menee joittenkin muslimien ehdoilla tai tavoilla. Tämä on justiin sitä rasismia valtaväestöä kohti mitä Halla-Aho tarkoittaa. Ei heidän maissa niin tehdä, siitä hatun nosto.
A-studion kuvaamat pojathan olivat koululaisia ehkä ensikevään ylioppilaita ja mitä tarkoitit hyvinpukeutuneita ja aurinkolasiahan silmälääkäritkin kehottavat pitään kevätaurinkossa.Kieltämättä maahanmuuttajat pukeutuvat paremmin kuin me voipa olla,että meikäläiset juovat vaaterahansa ja kulkevat tuulipuku päällä kesät talvet.
Aitosuomipoika! ET SITTEN VÄHÄÄKÄÄN OLE AITO SUOMALAINEN! MITÄ? rasismista vanharouva sanoi? Kerroppa kuin moni esim Somalialaista sai nyt lakin??? Mistä näitä hörhösuomalaisia löytyypi jotka eivät näe metsää puilta? Voisit ajatella, muutamaa vuotta eteenpäin, minkälaiseksi se suomipoijan maa muuttuupi! Olet pian käskytettävissä!
Miten musliminainen voi laittaa ylioppilas lakin päähän kun hiukset näkyy, sehän olis kamala synti. Eikö he hyväksy Jumalan luomaa ihmistä? Montako huivipäistä on työllistynyt Suomessa? Eikö heidän tarvi työllistyä? Saavatko työttömyys päivärahaa?. Se pitäisi tutkia? Mistä saavat elannon?
Ei rasismi tule ihonväristä, vaan elämän tavasta. Afrikkaa on autettu vuosikymmeniä ja koko ajan tänäkin päivänä, eikä mikään muutu. Jos annat perunat ja kuokan, se ei riitä, se pitää mennä ja istuttaakkin ja sato korjata. On paljon esimerkkejä tämmöiseen toimintaan. On ahkeriakin tänne muuttaneita vain muutamia. Ja heitä käytetään hyväksi esm rakennuksilla palkka ei ole sama, ei etes puoliakaan siitä mitä sen pitäisi olla. Käy jopa sääliksi, haluaisivat olla rakentamassa Suomia. Vaan, vaan nämä elintasopakolliset ottaa päähän ns rintamakarkurit jotka vain notkuu katukuvassa.
No ei siinä mielessä ihan aitosuomipoika,aikoinaan karkasin Ruotsiin töihin otin lopputilin vakituisesta työpaikasta ja lähdin elintason perään.Työkaverit oli lähemmäs viiskymmentä eri kansallisuutta,siitä ehkä johtuu ettei ole nyt näinävuosikymmeninä tullut tuota ihmispelkoa Suomessa työskennellessä.Kantaa täytyy ottaa mutta muslimin "kivittäminen" ei asiaa edistä.Itsehän olemme sopineet kiintiöpakolais lait maahanmuuttolait ja vielä yksitysten ihmisten naimakaupan kautta tulleet .Ja sehän on varma,että vuosiensaatossa ulkomaalaisväestö tulee kasvamaan.Jospa meistä tulee kuin Amerikkalaisia tai Kadalaisia hyvinvoipa ja rikas maa,näissä maissahan on valtaisa maahanmuutto ollut vuosikymmeniä.Kanadaan viimevuonnakin 250 tuhatta erirotuista.
Ensinmäisenä, haluamme pitää Suomen Suomalaisilla! Ruotsi on alkanut myös samaan, myös Tanska, Saksa katuu, luuli niitten lähtevän pois, myöhäistä. Ranska samoilla linjoilla, Kreikassa isoja kahinoita, vielä on maita jotka eivät ole tyytyväisiä olotilaansa. Lähdit elintason perään, Mutta menit töihin, se on aivan eri asia kuin mennä johonkin maahan vain nauttimaan sosiaali eduista! Eivät he kyllä meidän elintasoa kohota vaan me heidän. Sinä kohoitit Ruotsin elintasoa niin minäkin, kahta työtä tein. Aamu 8h ilta 3h, Tein vuosia töitä siellä ja sain sen mitä hain ja tulin Suomeen, kun täällä työtilanne parani. Siis nostin, Svea mamman elintasoa! Kiitos Ruotsille, oli hyvä maa!
Herää kysymys? Miksi Afrikkalaiset ei työllisty??? Vastaus? Eivät kehtaa!!! Kiinalaiset, venäjäläiset, korea, ym, muttei Afrikkalaiset puhumattakaan jostain Arabimaasta tulleet.
Tukholma on gettoja täynä. Sinne ei tohi mennä, ainakaan öisin. Ruotsalaiset ovat menettäneet Ruotsalaisuuden, tunne on kuin olisi afrikassa. Saksassa taas kuin jossain arabimaassa. Kemppaan he tuskin tulevat on niin pienet ympyrät vetelehtiä, eivät kyllä kauan varvastele. Ruuhkasuomessa on jo gettoja ja olo vähemmän suomalainen.
Käsitykseni joka on muodostunut tiedoitusvälineitten kautta maahantulijoista kannustaa syrjintään.
Suuressä päässäni tuumaillut, jotta jos samanlaiset etuisuudet annettaisiin vaikkapa työntakia ruuhka-Suomeen muuttaneille Lappilaisille.
Tulisiko meistä passiivisia tukien nautiskelijoita vai Aktiivisia Suomen kansalaisia.
Rinnakkaisitutkimus olisi paikallaan.
Valitaan 100 Lappilaista, repullinen tavaraa peukalon hankaan ja 5 vuoden tutkimus-Projektiin.
EU tukisi varmasti poikkitieteellistä tutkimusta.
Voin lupautua vapaaehtoseksi jo tässä vaiheessa.
Tottakai suomalainen elättää suomalaista, siksihän me veroja maksetaan. Se ei tarkoita, että koko maailmaa. MIKSI MUSLIMIT TULEE KRISTITTYJEN MAAHAN? VÄÄRÄ USKOVAISTEN!
Suomalaiset on rakentaneet ja sotineet niin, että saamme olla Suomalaisia. Lappi poltettiin kokonaan ja tiukkoja taisteluita on käyty Joutsijärven tienoilla. Siihen pysähty venakoitten tie. Tyhjästä on pitänyt aloittaa. Ei tarkoitus ole ollut rakentaa sitä muille kuin suomalaisille. Kaikki suomalaiset on suomia tehnyt niin että se siitä. Kyllä lappilaiset ansaitsee apua suomalaisilta jos sen tarve on. Eikä niin, että rahat menee aivan muualle kuin suomalaisille.
Minä mitään rakentanut,työttömänä pälläilly ja ihimetellyt.
Kurjuutta kurjuuden perään, kun vähänkään pysähtynette kuuntelemahan,etes ittiänne.
Terveyshuolto, vanhustenhoito, hometelot, koulutus, ilmasto-kysymys,saastuminen.
Ennen kaikkea tyytymättömyys elämän menoon.
Voi sitä itkua ja hammasten kiristystä ja ihan tyhyjän takia.
Aina pitää olla joku hampaissa jota nakertaa, menisittä itteenne ja miettisitte uuvestaan tarkotuiksennne olla maan päällä .
Jos ne ei olis pakolaiset niin kyllä te aina jotain löyvätte helepottaaksenne henkistä tuskaanne.
Kiitos, miulla menee hyvin teistä huolimatta.
Muistelen kun ukko valitti 50-60 luvun kurjaa elämää hätäaputöitä,ei työttymyyskorvauksia valtio hassaa rahat taivaantuuliin(ei ainakaan musuihin) semmosta se tahtoo olla köyhän elämä oli vääräuskosia tahi ei.
no miltä se tuntuis jos teidän ruokapöytään istuisi joka päivä joku ulkopuolinen syömään ja vielä vaatisi teitä muuttamaan tapojanne.solidaarisuudella on rajansa.
Saas nähä mitkä puolueet antaa taas vekselin? Ovat luvanneet olla antamatta, sdp, kepu ainakin. Mitä meiltä leikataan? Rahaa tarvittaisiin omalle porukalle. Kyllä pitäisi päästä pois koko eurosta ja jopa eu-sta. Saataisiin nuo rajatkin valvontaan ettei tänne tule noin vain kaikenmaailman kerjäläiset ja rikolliset. Karvat nouseepi pystyyn, kun kattelee noita rahanreikiä joka kulmassa.
Kyllä se sinunkin tarjonta olisi köyhää jos ei olisi kurjuutta rajojemme ulkopuolella
Pieni hinta muutama pakolainen, jotta voimme jatkaa huoletonta elämää.
Oikea tapa auttaa heitä olisi tietenkin auttaa heitä lähtömaassa kehittämään omaa teollisuutta, koulutusta, kulttuuria.
Nytkin kulutamme maapallon varoja ylikapasiteetilla niin siinä vois käydä huonosti jos kakun jakajia alkaisi tulla pilvin pimein.
Kiina, Intia ym nousevat teollisuusmaat pistää muutenkin pakan uusiksi.
En tiedä oletko vain yksinkertainen tapaus vai kirjoitteletko vai huviksesi yksinkertaisia heittoja.
Suomi on kuin hyttysen paska kartalla ja syytää rahaa rikkaisiin isoihin maihin. Kiinaan, joka voisi ostaa koko euroopan, Venäjälle, joka uusii koko sotakaluston, Afrikkaan joka ei muutu miksikkään vaikka on autettu joka suunnalta. Nyt on nämä isot euroopan maat joista ei tule loppua, sieltä on vielä tulossa lisää maita, milloin se päättyy, että itse hoitaisivat asiansa? Suomen kansalta vain leikataan ja pienempi tuloisilta. Leipäjonot suurenee koko ajan. Eikö tämä tee ihmisistä ns rasistisia? Ei tarvi olla rasisti jos ajaa ensimmäisenä omanmaan asiat.
Liekkö sekin maahanmuuttajien ansiota,syydämme verorahamme Pietarin jätevesien puhdistamiseen,euromaitten avustamiseen kehitysapurahoihin jne.Nämä lie ihan meidän itsemme kehittämiä rahareikiä tai meidän valisimiemme politiikkojen.Tästä ei nyt saanut millään Rasistista ajatusta,mikä liene tarkotus tällä palstalla.
Siinäpä on jo elementtejä rasismiseen ajatteluun,.
tosi asiahan on että meidän resurssit ja rahat ei riitä maailman pelastamiseen
aina nousee uusia kerjäläisiä jotka ei haluakkaan elättää itseään, vaan heittäyvät
toisten elätettäviksi ja näitä riittää.
No niin! PUM PUMI! Pommit lentelee, ketkähän niitä ampuu täällä Suomessakin? Se siitä maailman parantamisesta! Utunuijat!
Montakos kerjäläistä löydät/on Suomessa ?
Kuinkas ison loven ne tekee kansantalouteemme?
Kerjäläisten syytähän tämä kaikki on, saattaa osa syy olla tietenkin ylenmääräisellä rahanjaolla, mutta kerjäläiset ei varmaan ole kovin paljon lainanneet.
Toisaalta jos olet oikeassa niin testataan, poistetaan kaikki kerjuuihmiset niin jopas meillä on lystiä.
Älyäppä ite! Ei tarvi tietää montako kerjäläistä on. Siihen liittyy rikollisuutta. Kerjäläiset on pieni juju siinä. Sitäpaitsi kyllä Romania saa hoitaa omat kerjäläiset niin ettei siitä tule ongelmia muille maille.
Maahanmuuttoa pystytään hallitsemaan poliittisinpäätöksin,mutta Romaniankerjäläisten matkustuksen estäminen onkin jo isompi juttu.Tarttis erota eu-uusta ja laittaa rajat kiinni vanhaan malliin.Onhan me sovittu eurooppalaisella tasolla muitten eu-maitten kans vapaa liikkuminen eu-alueella eu-kansalaisille oliko se Sengelsopimus?
Suomen teollistuminen oli ulkomaisen pääoman edesauttamaa.
Rajojemme ulkopuolelta tuli paljon Mamuja tänne halpatyövoiman maahan.
Puunjalostus, panimotoiminta ym teollisuus hyötyi tästä maahanmuutosta.Niiden siivellä tuli paljon köyhempiä pakolaisia.
Suomen rotupuhtainta kansanosaa ovat Saamelaiset, muut ovatkin melkosta sekametelisoppaa.
Ruotsista varsinaiseen Suomeen muutti lähinnä sotilaita, pappeja ja virkamiehiä ruotsinvallanaikana.
Gutzeit, Stockmann, Fazer, Sinebrychoff, Finlayson tai Fiskars ovat maahanmuuttajien tai heidän jälkeläistensä 1800-luvulla perustamia.
Venäjältä venäläisten lisäksi juutalaisia, tataareja ja ensimmäisen maailmansodan aikana kiinalaisia.
1917-1922 tuhansia pakolaisia Venäjän vallankumouksen takia.
Kyllä me ollaan melekoista Arjalais-Kansaa.
oletkos koskaan miettiny aatun roolia,kun aloitti maailman sodan,ilman aatua
ei meikäläinenkään olisi syntynyt,kun isäukko iski sotareissulla suomenruotasalaisen vaimon,meitä taitaa olla melkoinen joukko jotka saa olemassaolastaan "kiittää "aatua.