Täällä on aiemmin puhuttu siitä miten mies ei oikein voi menneä yksinään mihinkään menopaikkoihin. Tähän sitten jotkut inttävät että kyllä vaan hyvinkin voi. No voihan sitä mennä, mutta kyllä siinä erityisesti meidän oloissamme helposti tällainen yksinäänliikkuva mies kaltoin kohdelluksi tulee. Näinkin pahasti voi käydä kuin mitä tälle miehelle.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/asiakas-kuoli-portsarille-syyte/art-1288391224817.html
Ja aivan turha on yrittää laittaa tällaisat alkoholin syyksi, se on pelkkä kulttuurisesti hyväksyttävä tekosyy. Viinaahan juovat ja kännissä ovat kaikki jotka bailaavat.
tällaista se on
8
82
Vastaukset
- däpidäpidäpi
Ja toiset ryypiskelee yksinään kotona. Kuten...
- TheOne
"Viinaahan juovat ja kännissä ovat kaikki jotka bailaavat. "
Säälittävää jos ei pysty "bailaamaan" ilman viinaa... - mr_groove
En mitenkään puolustele portsarin kovia otteita. Olen nähnyt aika monta tarpeettoman kovakouraista naisasiakkaan poistamistakin. Kuitenkin jokainen voi omalla käytöksellään vaikuttaa siihen, tarvitseeko portsarin puuttua tilanteeseen. Voihan aitä olla kännissä olematta ääliö.
- tästä on kyse
Aivan oiken, ettei örveltäviä juomalaseja rikkovia juoppoja päästetä ravintoloihin, tai oikeastaan niitä on siellä silti likaa, monon pitäisi heilua herkemmin, eikä sillä ole mitään tekemistä sen kanssa, meneekö yksin, vai onko mies, tai nainen.
- justb joooooo
Niin. Minä kyllä uskon sen että niitä laseja rikkoviakin örveltäjiä siellä ravintolassa riittää, ja jo tämäkin kertoo siitä että tällainen ei suinkaan ole aina se varsinainen syy miksi portsari asiakasta ei sisälle päästä, tai miksi portsari päätyy pahoinpitelemään miehen.
Kaikkihan sen tietävät että portsari torjuu miehiä lähes poikkeuksetta sen perusteella että ' miehellä on jo liikaa pohjia ravintolaan pyrkiessään' Tämä ei kuitenkaan merkitse sitä että portsarille tämä aina myös olisi oikeasti se varsinainen miehen torjumisen syy. - joopa joo
justb joooooo kirjoitti:
Niin. Minä kyllä uskon sen että niitä laseja rikkoviakin örveltäjiä siellä ravintolassa riittää, ja jo tämäkin kertoo siitä että tällainen ei suinkaan ole aina se varsinainen syy miksi portsari asiakasta ei sisälle päästä, tai miksi portsari päätyy pahoinpitelemään miehen.
Kaikkihan sen tietävät että portsari torjuu miehiä lähes poikkeuksetta sen perusteella että ' miehellä on jo liikaa pohjia ravintolaan pyrkiessään' Tämä ei kuitenkaan merkitse sitä että portsarille tämä aina myös olisi oikeasti se varsinainen miehen torjumisen syy.Portsareissa on myös kokemattomia ei niin ammattimaisia henkilöitä, jotka tekevät ravintolalle (omistajalle)korvaamatonta vahinkoa, jos eivät päästä sisään kunnollista asiakasta, asiakkaat kun sen portsarin palkan ja omistajien voiton maksavat. Maine osaamattomasta portsarista leviää nopeasti, mutta liian kännissä sisään tunkevat pitää käännyttää, se on usein myös kännisen oma etu, jos portsari ei käännytä, lyö joku asiakas tätä turpaan, tai känniläinen hukkaa rahansa ja tavarat.
- just joooo
joopa joo kirjoitti:
Portsareissa on myös kokemattomia ei niin ammattimaisia henkilöitä, jotka tekevät ravintolalle (omistajalle)korvaamatonta vahinkoa, jos eivät päästä sisään kunnollista asiakasta, asiakkaat kun sen portsarin palkan ja omistajien voiton maksavat. Maine osaamattomasta portsarista leviää nopeasti, mutta liian kännissä sisään tunkevat pitää käännyttää, se on usein myös kännisen oma etu, jos portsari ei käännytä, lyö joku asiakas tätä turpaan, tai känniläinen hukkaa rahansa ja tavarat.
Minäkin muistan tulleeni torjutuksi portsarin toimesta useammankin kerran, enkä siis todellakaan siksi että olisin olut yhtään kännissä, tai että olisin joku niin pahan näköinen mies että se ravintolan imagolle olisi ollut huono juttu minut sisälle päästää. Kaiken lisäksi minä vielä hyvin ymmärrän senkin että ravintolassa pitää myös vissi määrä rahaakin törsätä(ainakin miehen) jos sinne menee, ja niin olen myös aina tehnyt silloin kun olen käynyt. En myöskään ikinä ole tunkenut toisten pöytiin tai mitenkään örveltänyt tai häiriköinyt. En ole myöskään tunkenut ravintolaan vähän ennen sulkemisaikaa vaan aina ennen 22.00, ja olen siellä myös juonut ainakin 5 vodkaa, en kuitenkaan koskaan ole juonut itseäni varsinaisesti känniin.
Kyllä minä baareissa käymisestä sain tarpeekseni jo kauan kauan sitten, enkä kyllä enää menisi siksikään kun siellä tietenkin nykyään pyörii minua niin paljon nuorempaa väkeä.
- hahmotelma
Mitähän tuolla tapauksella on tekemistä asian kanssa.
Ja miksi ei muka voi?
Itse lähden liikkeelle aina hetken mielijohteesta, eikä siinä mitään hemmetin airueita koota silloin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2574147Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643387Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541765Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251623Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961403Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?131906Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235850en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115806anna hänen mennä
Jos rakastat jotakuta, anna hänen mennä. Jos hän palaa, hän oli aina sinun. Jos ei, hän ei koskaan ollut. Tällaiseen rakkauteen tämä mies uskoo.54769