MIten viikonloppu syömisen saa kuriin?

njäääääh

Viikot menee todella hyvin kun olen opiskelu asunnollani, syön terveellisesti jne. Viikonloppuisin sitten menen ns vanhempieni luokse asustelemaan tai käymään, koska he ja kaikki ystäväni asuvat kyseisellä paikkakunnalla. Mutta, heti kun menen kotiin, jokin ahmija hirviö iskee esiin totaalisesti. He eivöt tuputa minulle mitään, mutta en voi hillitä itseäni vanhempieni luona, kai siksi että siellä on kaikkea tarjolla, ei mitään erikoista mutta kuitenkin. Miten tästä ahmimisesta pääsisi eroon? Harmittaa kun ns viikon työ menee hukkaan kun v loppuna mättää suusta alas kaiken....mikä avuksi, ja ihan oikeasti neuvokaa, en tarvitse mitään kuittailua. Tiedän, itsekuria tarvitaan lisää ja paljon :/

1

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samaa vikaa..

      Onneksi sentään vain viikonloppuisin, tällä minunkin painoni on junnannut samassa (normaalipainon ylärajoilla) vuosikaudet: syön viikolla ihan normaalisti, kulutuksen verran, joskus varmaan allekin - en laske kaloreita. Viikonloppuisin menee alkomaholia, normaalia ruokaa liian isoina annoksina sekä kaikkea täysin turhaa (karkki, sipsi, jäätelö)
      Liikun työssäni suhteellisen paljon, joten siksi ei kai ole varsinaista ylipainoa (vielä!) kertynyt, vaikka keski-ikää lähestyn jo.

      Mitä jos tähtäisit vaikka lauantain syöminkeihin, ja yrittäisit perjantain vielä olla tavallisilla syömisillä ja sunnuntainakin jo katse kohti tulevaa viikkoa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      246
      4041
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      127
      2333
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2006
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      950
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      128
      949
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      857
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      780
    Aihe