negatiivinen kokemus haastattelusta

pienellä pilattu

Olin tänään eräässä työhaastattelussa.
Työ on sellainen jota pitkään olen toivonut saavani ja käsitykseni yrityksestä on ollut erittäin positiivinen.

Kuitenkin koin oloni tuossa haastattelussa epämukavaksi ja kiusalliseksi.

Nyt sitten sain viestin, että minut on valittu tehtävään.

Minusta alkoi kuitenkin tuntumaan, että en ota tehtävää vastaan, sillä uskon, että tuo negatiivinen fiilis haastattelusta vaivaisi minua jatkossa, enkä viihtyisi työpaikassa sen vuoksi.

7

329

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jotakin samaa---

      Yleensä ensivaikutelma pitää paikkansa. Minulle kävi aikoinaan samoin haastattelun yhteydessä ja menin kuitenkin. Jaksoin viisi vuotta ja sen jälkeen saikulle työuupumuksen takia.Uupumus tuli pelkästään työpaikan huonon ilmapiirin takia, vaikka itse työ oli mielenkiintoinen.

      • Yli 55-työnhakija

        Kävin viikko sitten pankissa työhaastattelussa ja ihmettelin kun johtaja oli aivan liekeissä kehumassa minua positiiviseksi ihmiseksi ja että työhakemukseni oli laadittu todella hyvin.
        Hän sanoi lähtiessä että ensi perjantaina soitellaan!

        Odotin soittoa, mutta ei ole kuulunut mitään ja uskon että ikärasismi oli syy vaikka siellä kehuttiin että ei meillä ole ikärasismia. Täyttä valetta kaikki, vain johtajat saa olla miten vanhoja tahansa ja virtsa saa karkailla vapaasti, kukaan ei syrji, mutta toimihenkilöillä se on jokapäiväistä.

        Pankeissa ikärasismi kukoistaa!


      • Kokemusta on
        Yli 55-työnhakija kirjoitti:

        Kävin viikko sitten pankissa työhaastattelussa ja ihmettelin kun johtaja oli aivan liekeissä kehumassa minua positiiviseksi ihmiseksi ja että työhakemukseni oli laadittu todella hyvin.
        Hän sanoi lähtiessä että ensi perjantaina soitellaan!

        Odotin soittoa, mutta ei ole kuulunut mitään ja uskon että ikärasismi oli syy vaikka siellä kehuttiin että ei meillä ole ikärasismia. Täyttä valetta kaikki, vain johtajat saa olla miten vanhoja tahansa ja virtsa saa karkailla vapaasti, kukaan ei syrji, mutta toimihenkilöillä se on jokapäiväistä.

        Pankeissa ikärasismi kukoistaa!

        Monissa haastatteluissa olleena olen huomannut, että jos haastattelu menee hyvin niin monesti haastattelija innostuu hieman liikaakin tai jostain muusta syystä haluaa luoda toivoa paikasta. Viimeksi tällä viikolla kun kävin haastattelussa, sanottiin että olet ihan kärkipaikoilla. Tiesin heti, että ei soittoa kuulu, eikä ainakaan vielä ole kuulunut mitään.

        Sama juttu käynyt monesti. Samaten nää puhelut mitä tulee jälkikäteen, "sun kohtalo nyt oli sijoittua toiseks". Kenelle ne soittaa että "sää olit nyt meidän viidenneks paras hakija?".

        Haastatteluja, ja myöskin työpaikkoja on takana jo niin monta, että huvittaa jo kaikki kliseet mitä haastattelijat päästelee suustaan kun tietää että ne on pelkkää sanahelinää ja mitä ne todellisuudessa tarkoittaa.


    • Kokemusta on

      Ensivaikutelma pitää monesti paikkansa. Itse olin tällä viikolla haastattelussa, ja kuvani yrityksestä on haastattelun myötä negatiivisempi kuin aikaisemmin.

      Ennen haastattelua jo pyydettiin suosittelijoita. Ok, onhan niitä. Mutta haastattelussa haluttiin vielä lisää, ja annoinkin muutaman nimen lisää. Itselleni tuli olo, että kuinka uskomattoman vaikeeta on palkata yksi työntekijä, varsinkaan kun en itse hirveästi anna painoa suosittelijoille.

      Lisäksi haastattelussa kysyttiin mm. parisuhteistani sekä taloudellisesta tilanteesta. Kyllähän kysymys aina pohjastettiin "Tää nyt on aika henkilökohtainen kysymys, mutta....".

      Yritykset ei ymmärrä, että huonolla haastattelulla saattavat pilata omaa mainettaan ja hätistää potentiaalisen hakijan, varsinkin jos hakija on ammattilainen eikä hae töitä hampaat irvessä.

      Tietysti vaakakupissa painaa pelko epäonnistuneesta rekrytoinnista, mutta johonkin raja on vedettävä. Pankkitilin saldo ja parisuhdetilanne ei työtehtävään vaikuta.

    • gteee

      hei!'
      Itselleni kävi niin,että minulle tuli haastattelussa jo sellainen kuva,että työhön tarvitaan nopeasti joku virkaa hoitamaan.Rivien välistä oli aistittavissa tämä miksi ihmeessa haet meille töihin asenne. Otin paikan vastaan,vaikka aistin että jotain kummallista tässä on.3kuukautta työssä olin ja irtisanoin itsenin koeajalla.

      Nyt olen muuttamassa takaisin kotikonnuille töitä etsimään.Tukia kun en saa karenssin takia,niin ei itku markkinoilla auta!

    • Tarkennusta

      Aloittaja:

      Kertoisitko tarkemmin, miksi negatiivinen käsitys syntyi, mistä asioista? Liittyivätkö ne haastattelijaan/haastattelijoihin, yrityksen tiloihin, saamiisi tietoihin työnkuvasta vai mistä? Tämä on asiassa olennainen kysymys. Kyse on siitä, joutuisitko työssäsi olemaan tekemisissä näiden epämiellyttävien asioiden kanssa, vai liittyivätkö ne puhtaasti vain haastattelutilanteeseen?

      • pienellä pilattu

        Tarkennusta;

        Sovin haastattelusta toimitusjohtajan kanssa, menin sitten sitten tapaamaan häntä paikan päälle. Yllätyksekseni huoneessa olikin neljä !!! miestä istumassa!
        Tietenkin he kättelivät ja sanoivat nimensä, mutta kukaan ei missään vaiheessa tullut kertoneeksi, että missä ominaisuudessa he olivat tilaisuudessa.
        Toimitusjohtaja sitten esitti kysymyksiä ja aina välillä tuon yhden äijän otsa meni ryppyyn ja hän kirjoitti jotain paperiin.
        Mieleeni tuli, että jos kuitenkin ottaisin työtarjouksen leikilläni vastaan.
        Sitten kun menen allekirjoittamaan sopimusta, otan mukaan isäni, veljeni ja siskon miehen. Pyydän heitä sanattomana tuijottamaan TJ:aa :-)

        Eli kaikenkaikkiaan ei tullut sellaista fiilistä, että "Tervetuloa tiimiin, meillä on hyvä meininki!"

        En usko, että joutuisin paljoakaan työskentelemään em. henkilöiden kanssa, koska työ olisi itsenäistä. Mutta jotenkin ahdistava olo tuosta jäi ja se palautuisi aina mieleen kun työssä olisi jotain haastavia tilanteita tai muuten olisi stressiä vaikkapa unenpuutteen tms. vuoksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      822
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      770
    3. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      589
    4. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      64
      560
    5. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      46
      550
    6. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      546
    7. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      66
      536
    8. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      527
    9. Jos se onkin niin

      Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se
      Ikävä
      27
      522
    10. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      520
    Aihe