Aloittelen kalliokiipeilyä ja tarttis hommata kypärä. Hinnat tuntuu kuitenkin aika suolasilta pelkkään kiipeilykäyttöön, kun tarttis ostaa myös pyöräilyä varten kypärä. Combi-kypäröitä oon löytäny vaan Petzin Meteor III :ssan. Haluisin kuitenkin höntsäilypyöräilyyn mieluummin jonkun yks värisen vähemmän sporttisen pottamallin kypärän, eikä haittais, jos hinta olis vähän alempi.
Olisko kellään kokemusta kiipeilyyn soveltuvista pyöräilykypäristä? Niissähän on suurimmassa osassa reiät ylhäällä, minkä vuoks ne ei soveltuis kiipeilyyn, mutta iskun kestävyydeltä pyöräilykypärien pitäisi kai olla vähintään yhtä hyviä (?) Oon yrittäny kysellä eri tyyppisten kypäröitten eroja liikkeistä, mutta en oo oikein saanut selvää vastausta.
Kypärä
7
2406
Vastaukset
- -
Harrastan itse aktiivisesti sekä pyöräilyä että kiipeilyä eikä tulisi mieleenkään käyttää kummankaan lajin kypärää toiseen.
Kiipeilykypärä on suunniteltu a) suojaamaan tippuvilta kivenmurikoilta (terävä kärki, tulee kovaa), b) olemaan kuristamatta sinua pudotessasi holtittomasti ja c) siinä ei ole turhia ulokkeita, jotka raapivat kallioon. Pyöräilykypärä on suunniteltu ihan erilaisiin mälleihin (kovasta vauhdista tasaiselle). Lisäksi kunnon kiipeilykypärään saa otsalampun tarvittaessa.
Itse ostaisin vaikka Pezl Elioksen; se suojaa jo vähän kovaa pottaa enemmän tälleiltä, mutta ei hajoa atomeiksi ensimmäisestä irtokivestä.
Jos ylipäätään käyttää kypärää, niin mitä järkeä mitätöidä koko homma laajiin sopimattomalla hasardivirityksellä? - ABCD12
Jep ja Kiipeilyyn voisi hankita vaikka protoksen arboristi kypäriä niissä kun on extrakovike kenno suojaamaan juuri noilta ylhäältä tippuvilta esineiltä. Niitä käyttää myös tykseen kiipeilevät kiipeilyssä.
- päänsuojaus
"Kiviaivo"-Thonissen sanoo: "kun pää on kivestä, siis kivestä, niin kypäreitä ei heitä tarvita!" Itse kiedon tiukan foliopipon itselleni aina kun kiipeilen tai olen suihkussa. Kietaisin myös kissan foliokääröön, mutta se karkasi ja minä jouduin hoitoon. Nyt ei ole niin paha jos muistaa syödä lääkkeet, aina ei muista. Silloin kiipeilen seinille. Foliota kuluu paljon mutta tyhjistä, pahvisista, hylsyistä teen avaruuden äääääretöntä tyhjyyttä kestävän pakokapselin. Kun maailmasta loppuu huomenna happi, lennän, pakenen Andromedaan. Kiipeilkää ja pyöräilkää sitten ilman ilmaa.
- Kivesmies
Jos pääsi ei ole kivestä tarvitaan kyrpä.
Onks kallokipeilyssä kyrpä pakolinen?
- Anonyymi
Meet muutamia kertoja ilman, niin säästyy varsinaisesti. Kyllä rohkea rotan syö kato.
- Anonyymi
Kalliolla kun osuu pää kallioon, niin tulee aivotärähdys aika helposti. Myös ylhäältä voi tippua kiviä ym. Kannattaa käyttää kypärää. Xxl kaupasta saa kiipeilykypäriä. Petzl meteor ja petzl kypärät yleisesti on todettu hyviksi.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi4403758Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä742996- 1301903
- 1211647
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1461440Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://311407PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1601327- 831244
- 751235
Yleltä tiukka nootti Sohvaperunat-sarjan tyypeistä: "Halutessaan ja tapauskohtaisesti harkiten..."
Näin "Sohvis-julkkiksia" suojellaan! Toisaalta ovathan nämä ihmiset itse lähteneet mukaan reality-ohjelmaan. Että mitä m181165