Kypärä

Aloittelen kalliokiipeilyä ja tarttis hommata kypärä. Hinnat tuntuu kuitenkin aika suolasilta pelkkään kiipeilykäyttöön, kun tarttis ostaa myös pyöräilyä varten kypärä. Combi-kypäröitä oon löytäny vaan Petzin Meteor III :ssan. Haluisin kuitenkin höntsäilypyöräilyyn mieluummin jonkun yks värisen vähemmän sporttisen pottamallin kypärän, eikä haittais, jos hinta olis vähän alempi.

Olisko kellään kokemusta kiipeilyyn soveltuvista pyöräilykypäristä? Niissähän on suurimmassa osassa reiät ylhäällä, minkä vuoks ne ei soveltuis kiipeilyyn, mutta iskun kestävyydeltä pyöräilykypärien pitäisi kai olla vähintään yhtä hyviä (?) Oon yrittäny kysellä eri tyyppisten kypäröitten eroja liikkeistä, mutta en oo oikein saanut selvää vastausta.

7

2499

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -

      Harrastan itse aktiivisesti sekä pyöräilyä että kiipeilyä eikä tulisi mieleenkään käyttää kummankaan lajin kypärää toiseen.

      Kiipeilykypärä on suunniteltu a) suojaamaan tippuvilta kivenmurikoilta (terävä kärki, tulee kovaa), b) olemaan kuristamatta sinua pudotessasi holtittomasti ja c) siinä ei ole turhia ulokkeita, jotka raapivat kallioon. Pyöräilykypärä on suunniteltu ihan erilaisiin mälleihin (kovasta vauhdista tasaiselle). Lisäksi kunnon kiipeilykypärään saa otsalampun tarvittaessa.

      Itse ostaisin vaikka Pezl Elioksen; se suojaa jo vähän kovaa pottaa enemmän tälleiltä, mutta ei hajoa atomeiksi ensimmäisestä irtokivestä.

      Jos ylipäätään käyttää kypärää, niin mitä järkeä mitätöidä koko homma laajiin sopimattomalla hasardivirityksellä?

    • ABCD12

      Jep ja Kiipeilyyn voisi hankita vaikka protoksen arboristi kypäriä niissä kun on extrakovike kenno suojaamaan juuri noilta ylhäältä tippuvilta esineiltä. Niitä käyttää myös tykseen kiipeilevät kiipeilyssä.

    • päänsuojaus

      "Kiviaivo"-Thonissen sanoo: "kun pää on kivestä, siis kivestä, niin kypäreitä ei heitä tarvita!" Itse kiedon tiukan foliopipon itselleni aina kun kiipeilen tai olen suihkussa. Kietaisin myös kissan foliokääröön, mutta se karkasi ja minä jouduin hoitoon. Nyt ei ole niin paha jos muistaa syödä lääkkeet, aina ei muista. Silloin kiipeilen seinille. Foliota kuluu paljon mutta tyhjistä, pahvisista, hylsyistä teen avaruuden äääääretöntä tyhjyyttä kestävän pakokapselin. Kun maailmasta loppuu huomenna happi, lennän, pakenen Andromedaan. Kiipeilkää ja pyöräilkää sitten ilman ilmaa.

    • Kivesmies

      Jos pääsi ei ole kivestä tarvitaan kyrpä.

    • Onks kallokipeilyssä kyrpä pakolinen?

    • Anonyymi

      Meet muutamia kertoja ilman, niin säästyy varsinaisesti. Kyllä rohkea rotan syö kato.

    • Anonyymi

      Kalliolla kun osuu pää kallioon, niin tulee aivotärähdys aika helposti. Myös ylhäältä voi tippua kiviä ym. Kannattaa käyttää kypärää. Xxl kaupasta saa kiipeilykypäriä. Petzl meteor ja petzl kypärät yleisesti on todettu hyviksi.

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      139
      7687
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      28
      2952
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      333
      1863
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      271
      1514
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      121
      1319
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1179
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1082
    8. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      986
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      21
      962
    10. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      82
      941
    Aihe