Tarkoitus laittaa n 1500 - 1700e maantiekiitäjään... Kumpi kannattaa ostaa Bianchi mono-q B4P kuiturunko ja 105 osat vai Focus Cayo kuiturungolla ja 105 osilla vai joku muu....?
Bianchi vs Focus
Uusi mankeli
6388
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Maailman vanhin eli Bianchi
No, jos sitä vanhinta se on sitten tietenkin Focus. Nimittäin sen edeltäjä on Kalkhoff, jota valmistettiin jo reilut sata vuotta sitten, siis noin 30-40 vuotta ennen Italiaanojen Bianchia! Heh, revi siitä!!!!!!!!!!!!
Itse asiassa ei voi noin kategorisesti kysyä Focus vs. Bianchi! Täytyy tarkemmin määritellä filarin tyyppi ja hintaluokka mistä sitä hakee. Molemmista merkeistä löytyy nykyään kulkupeliä ihan laidasta laitaan, alkaen markettifillareista huippusellaisiin!
Tuo Bianchi on malli merkinnästä päätellen kilpapyörä (B4P), Focuksesta en tiedä. Kyse on siitä, minkälaisen pyörän haluaa. Haluaako kisakireän vai mielummin vähän rennomman lenkkipyörän.
Nämä ovat tietysti arvostuskysymyksiä, mutta itse katselisin Velocen palikoilla ennemmin kuin 105:lla. OLMO:sta oli muutama vuosi sitten hyviä tarjouksia, mutta hiilikuituisena se menee kyllä tällä hetkellä yli tuon hintarajan.
Pyorahuolto.com'n kokoamat Cicli B't kannattaa vilkaista. Jos hyllyssä on sopivaa runkoa, niin ok, mutta tähän aikaan vuodesta voi tilausrungon saaminen kestää pitkään.
http://www.pyorahuolto.com/show.php?type=maantie&id=37
Okkalla on yksi oikea namupala tarjouksessa!
Tarkoitus oli käyttää pyörää kuntoilumielessä 40 - 100 km lenkeille, käytettävästä ajasta riippuen 2 - 4 lenkkiin viikossa.. Ei mihinkään kilpailukäyttöön. Mut sellainen mikä kestäis muutamia vuosia ja ei tartteis joka lenkin jäljiltä viedä huoltoon..
Ehkä 2 000 e yläraja. Muut varusteet löytyy, joten niihin ei tartte laskee rahaa... Vanha pyörä myyty kaverille ja nyt tartteis sen uuden...