70-luvun tyyli

neiti 82

auttakaa! meillä on 70-luvun bileet ensi kuussa ja miehellä ei vaatteita juhliin vielä. jos voisitte opastaa millaiset vaatteet olivat miehille silloin muotia? ruutu, raita, trumpetti?
entä miten miesten tukkamuoti silloin oli?

4

3275

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saturday Night Fever

      Paidat olivat niukkoja, yleensä yksivärisiä, isokauluksisia. Saattoi olla myös pientä kuviota tai ruutua. Housut tiukkoja polven yläpuolelta, lahkeet leveät, kaikkein leveimmillään vuoden 1974 tienoilla. Pikkutakit hartioilta leveitä muttei topattuja, liivipuvut suosiossa. Samettipuku oli kova sana 70-luvun lopulla.

      Solmiot leveitä, kaikenlaisia kuvioita, eivät erityisen värikkäitä. Kengät korkeakorkoisia, kapeita. Hyvin leikattu pitkähkö tukka peitti korvat, tukka muotoon föönätty tai permanentoitu, ei mielellään roikkuva.

      Huomiotakiinnittävintä pukeutumisessa oli värien käyttö: ruskeaan tai tummansiniseen pukuun saatettiin yhdistää esimerkiksi vaaleanvihreä tai oranssi paita. Sävyltään värit olivat monesti likaisia. 1970-luvun lopulla alkoi tulla muotiin hillitty sävy sävyyn -väritys, esimerkiksi harmaan eri sävyjen käyttö. Kaiken kaikkiaan: 70-luvun miesten muoti ei kovin paljon poikkea nykyisestä nuorten miesten muodista.

      • BBCC

        70-luvullahan oli perkeleesti hiphoppareita ja gootteja!!!BUAHAHAHHAHAHAAHAHHAAAHAAAAHAAAAAAH!


    • Marjo
    • musiikilla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      5
      2945
    2. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      115
      2834
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      24
      2704
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      45
      2578
    5. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      79
      2434
    6. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      38
      2349
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      10
      2274
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      77
      1908
    9. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      196
      1772
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      134
      1685
    Aihe