Mitäs sinkut ajattelette tästä uutisesta? Vaikuttaako se ostopäätöksiinne?
http://www.aamulehti.fi/cs/Satellite/Ulkomaat/1194681845321/artikkeli/britannia varoittaa kauppoja terroristit saattavat myrkyttaa ruokia.html
http://www.aamulehti.fi/cs/Satellite/Ulkomaat/1194681845321/artikkeli/britannia varoittaa kauppoja terroristit saattavat myrkyttaa ruokia.html
Vastaukset 28
Vanhimmat
Turvallisinta olisi syödä vain luomua, ja ostaa ne ruoat jostain maaseudulta niin sanotulta tuottajatorilta, jossa maajussit tai heidän yhteistyökumppaninsa itse myyvät suoraan elintarvikkeita.
Muistattekos kun kerroin taannoin palstalla, etten syö koskaan vihanneksia? Silloin kyseenalaistitte valintani terveellisyyttä, mutta saatankin jäädä viimeisenä nauramaan. Maailma olisikin liian tylsä paikka ilman kohtalonironian kosketusta.
Roskaruokaa uskaltaa aina syödä koska se on kuumennettua:))
On siinäkin usein kasviksia, kastikkeita ym.
Noh, lihaa saan kotoa ja esim kasvikset ostan suoraan kaupungin luonto-opistolta, jossa alan opiskelijat kasvattavat kurkut,tomaatit ja jopa paprikat itse.
Ovat hintansa väärtejä ja todella maukkaita.
Hei Eewuli oliko niin että olit muuttamassa?
Luultavasti kyllä. Miksi se sinua kiinnostaa?
Ajattelin että mitäs jos muuttaisit Sodankylään?
En taatusti muuta sinne. Exän perhe asuu liian lähellä sitä kylää ja pahimmassa tapauksessa sitä törmäisi exäänki enkä halua nähdä häntä.
Mutta siellä voisit törmätä minuun. Miltä kuulostaa? Voitaisiin yhdistellä liittimiä yhdessä?
Ei, Sodankylälle ehdoton ei. Muutan sinne missä synnyinkin.
Olisko Sodankylän lähellä jotain hyvää jänkhää jossa sie voisit pitthää miulle ne sähkötekniikan luennot?
Mene yksinäs sinne jänkhälle, mie lähetän jonku karvasen sähkömiehen sulle esitelmöimhän.
Onko sinulla identiteettikriisi ja pidät itseäsi karvaisena sähkömiehenä?
Ei ole mutta en aio tulla kanssasi mihinkään vaan ajattelin yhden miespuolisen sähköasentaja kaverin lähettää sulle seuraksi sinne jänkhälle.
Muuta tänne etelään. Täällä ei ole niin kylmäkään.
Ajattelin että antaisit ne luennot ihan yksityisopetuksena, ilman sivustaseuraajia.
Kylläpä se lupas kuumia kelejä tänne Laphinki. Sitä paitsi, etelässä on usein ihan paskat talvet ja siellä asuu liikaa ihmisiä. Ja siellä on harvoin kunnon pakkaset. Mie ku olen talvi-ihminen,rakastan lunta ja pakkasta.
Loskassa on paha lautailla ja ajaa moottorikelkalla.
Voivoi... Olisi ollut niin kiva käydä oikeasti kahvilla kanssasi. Noin mukava tyttö ja tykkää lautailustakin vielä.
Kun et kuitenkaan olisi halunnut tavata kahvilla, niin minun täytyy lohduttaa itseäni surussa tällä Sodankylä ja porontalja jänkhälllä trollauksella.
Menneenä talvena täällä etelärannikolla taisi olla enemmän lunta kuin pohjoisessa. Hiihtokelejä oli marraskuusta maaliskuuhun.
Mutta toisaalta peukkua pystyyn sille, ettei kaikki koulutetut nuoret vaan muodin vuoksi jätä harvaanasutumpia seutuja...
Se oli mennyt talvi se, mutta jatkuuko sama tulevina talvina? Ei välttämättä.
Toisekseen, etelässä ei ole niitä karuja maisemia joiden keskellä olen syntynyt ja oppinut rakastamaan ja pitämään niitä kauneimpina maisemina joita olen kuunaan nähny.
Lapissa synnyin, tätä paikkaa rakastan ja etenkin harvaan asuttuja maita.
Älä jaksa kiusata Eewulia. Et sinä mitään muuta kuin sitä pillua olisi halunnut. Olisit koittanu esittää vain sitä supliikkias ja kun olisi lohjennut, olisit kehuskellut siitä täällä ja lutkitellut pahimman kautta. Ei teihin miehiin ole luottamusta, pillua te aina haluatte ja leikitte naisten tunteilla.
Ei vaikuta. Jos alkaisi pelätä niin ei voisi enää syödä mitään eikä tehdä mitään. En nyt ehdoin tahdoin ole ryntäämässä ulkomaalaisia kasviksia syömään juuri tällä hetkellä, mutta kunhan ehec on ohi niin tilalla on taas joku uusi hullun lehmän tauti. Ihminen on pilannut luonnon.
"Ihminen on pilannut luonnon."
Seuraavaksi varmaan lausut rasisminvastaisen julistuksen neljän mustan miehen kantamasta tuolistasi.
Ei. En erityisemmin pelkää kuolemaa. Se tulee sitten kun se päivä koittaa. Eli jos delaan syötyäni myrkkytomaattia niin se oli sitten siinä.
En pidä sitä kovinkaan realistisena skenaariona että terroristit onnistuisivat myrkyttämään juuri sen ruuan mitä minä suuhuni laitan. Ennemmin minä pelkään sitä että salama iskee minuun keskellä kirkasta päivää tai että syön niin epäterveellisesti että saan jonkin sydänkohtauksen ja kuolen siihen kuin että ne terroristit onnistuisivat minut myrkyttämään.
Todennäköisemmin sen ruokamyrkytyksen saa vanhentunutta jauhelihaa sisältävästä pizzasta tai tuntikausia pannun laidalla bakteeriviljelmää kasvattaneesta festariwokista, luulen mä.
Miten liittyy sinkkuuteen?