Elän hyvässä parisuhteessa ja kaiken järjen mukaan minun pitäisi olla onnellinen nyt. Suunnittelemme häitä, mutta minulla on sitoutumiskammo, joka iskee aina silloin tällöin ahdistuksen muodossa. Välillä tuntuu, että haluan vain juosta karkuun enkä asettua aloilleni vielä. Olen kuitenkin vasta (kohta) 21-vuotias.
Tämä mies on kaikinpuolin ihana, huomioi minua enemmän kuin kukaan muu koskaan, ei katsele muita, rakastaa minua tällaisena kuin olen jne. ja ennenkaikkea hänen kanssaan on helppo puhua kaikesta. Mutta silti tuntuu, että onko tämä todella sitä mitä haluan. Kaipaan jännitystä.
Kaikki edelliset mieheni olivat ... no, erilaisia. Heidän kanssaan ei juuri muuta ollut kuin seksiä.
Olemme tämän miehen kanssa seurustelleet n. 5kk. Seksi ei suju... Tunnen itseni torjutuksi, koska minä haluan jatkuvasti, mutta hän harvemmin. Olemme puhuneet asiasta, mutta hän kertoi ettei seksi kiihota häntä.
Minua pelottaa. Haluan suhteen, jossa saan tajunnanräjäyttävää seksiä, mutta samalla myös tunnen itseni rakastetuksi, arvostetuksi ja hyväksytyksi.
Mietin myös sitä, että jos pitäisimme pienen tauon... Ajattelisimme, mitä todella haluamme... Tämä väliaika kyllä särkisi tämän miehen sydämen...
onko hän sittenkään oikea?
6
444
Vastaukset
- tiikerieläin
Minkä ikäinen mies on? Ota aikalisä ainakin hääsuunnitelmista - olet kuitenkin hyvin nuori, ettekä ole seurustelleet kuin pienen hetken. Sinulla on epäilyksiä jo nyt. Anna ihmeessä suhteelle aikaa kehittyä ennen hyppyä avioliittoon.
- _ymmällään_
Mieheni on vuoden vanhempi. (Unohdin tosiaan mainita että asumme yhdessä).
Mikä olisi sitten hyvä keino ehdottaa pientä aikalisää?
- sun-own
No ei 5kk seurustelulla kannata naimisiin mennä ja varsinkaan, jos miestä ei seksi kiinosta 21 vuotiaan naisen kanssa. Entä sitten 41 vuotiaan kanssa. Voi hyvä ihme! Pääset kohta tänne valitaa muiden joukkoon, kun miestä ei seksi kiinosta.
- oppeliini
Todellinen suomalaisen naisen klassikko: Viitsimättä nähdä pennin verran vaivaa tutustuakseen ensin kunnolla toiseen ihmiseen , tungetaan asumaan lähes ventovieraan kanssa yhteen. Jos halauat väittäv että joo mutku me tunnettiin jo toisemme 24 tuntia - se on aivan liian lyhyt aika. Tutustuminen parhaimmassa tapauksessa kestaa kuukausia, tavallisesti vuoden/vuosia.
Nyt suunnittelette jo häitä 5 "seurustelukuukauden" jalkeen!!! Siis sinä olet ollut kokonaiset 5 kk olkikasakulta!
Olisikohan nyt jo viimeisin aika laittaa asiat hiukan eri järjestykseen?
Kuinka olisi tutustumisajan jatkuminen, kumpikin oman kattonsa alla? Antakaa ajan kulua ja todellakin oppikaa tuntemaan toisenne.
Tuo että miesystäväsi ei ole kokonaiseen 5kk katsonut muita naisia, ei kerro kovin paljoa. JA sinä voisit todellakin nostaa rimaasi PALJOn PALJON korkeammalle ystäviesi suhteen eikä hyokätä heti ensitapaamisella sekstailemaan. (Ellet ota siitä maksua, ts sanoen se on sinun ammattisi). - Doomed Warrior
just "pienen tauon" eli pääsisit vai vihkaa livahtamaan jonkun "pahan ja nätin pojan" kainalossa prätkällä hevon v....
Miehet, älkää olko kunnollisia! Älkää olko kilttejä! Älkää, vaikka kuinka naiset peräänkuuluttaisivat haluavansa kunnon miehen! Olen tämän itsekin karvaasti kokenut ja nykyisin osaan olla sopivasti pahis ja välillä gentlemanni. Pitää olla arvaamaton, seksuaalinen ja miehinen mies, joka ei kuuntele naisen oikkuja eikä katsele niitä vaan vie ja antaa vikistä. Toki pitää rakastaa ja pitää hyvänä, mutta ei saa olla LIIAN (huom LIIAN) kiltti ja huomioiva! - naikkonen 23v
Heitä se tuhkamuna vittuun ja etsi itsellesi kunnon mies t. Nainen jokas saa isoa paalua joka päivä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1235173Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella303688No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452460- 501578
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv241564- 411560
- 231451
- 141312
Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv301299- 281251