Kilpapyörä vai CC?

Kaksi vuotta olen nyt ajellut Insera x-cross hybridi pyörällä ja nyt tuntuisi siltä että uutta pyörää pitäisi katella. Enimmäkseen ajo on lenkkeilyä asfaltti teillä.
Olen katsellu konan jakea ja se vaikuttaisi jonkinlaisella vaihtoehdolta, hintakin "vain" 999 euroa. Ehdottakaa vaihtoehtoja ja kyselkää lisätietoa jos tarvitsee!
3184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ensinnäkin kilpapyörä on huono vaihtoehto sinulle. Se on huono, oli kyseessä maantie-, maasto-, cyclocros- tai vaikka dh-kilpapyörä. ;) Kilpapyörä on siis mikä tahansa kisakäyttöön tarkoitettu polkupyörä lsjista riippumatta.

Tuollainen Jaken tapainen yleispyörän runkoon tehty crossari on ihan mahdollinen vaihtoehto. Tosin tuossa speksissäsi ei ole mitään, mikä erityisesti viittaisi tuollaiseen Jaken tyyppiseen crossariin. Et tarvitse nastarenkaita, et aio retkeillä, etkä aja edes työmatkaa lastattuna. Joten maantiepyörä on noilla lähtötiedoilla parempi vaihtoehto.

Mutta ei siis kilpapyörää, vaan sellainen rennompi lenkkipyörä. Sellainen, jonka geometria antaa vähän pystymmän ajoasennon. Ne on nimetty mallisarjoissa esimerkiksi sport, C2C tai Accell Group toi markkinoille takaisin vanhan huonon mutta tutun termin harjoituskilpapyörä. (Mikä on harjoituskilpa?)

Kaikilta suurilta merkeiltä löytyy sellaisia: Bianchi, Spessu, jne. Genren tyypillinen edustaja on Bianchin Via Nirone. Joistakin kilpakäyttöön tarkoitetuista maantiepyöristä voi sovittaa sellaisen, nostamalla tankoa riittävästi.

Äänestä

Komppaan maantiepyörää, koska tuossa ei oikestaan ole mitään syytä ostaa crossaria. Esimrkiksi OLMO:n Impact kannattaa vilkaista.

Äänestä

Muutkin, kuin italialaiset tekevät maantiepyöriä. Vaikka niissä on oma hohtonsa, niin tavallinen kuntoilija tai työmatkaliikkuja tulee kyllä ihan hyvin toimeen Focuksella, Trekillä tai jollain taiwanilaisella pyörällä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kesäpyöräiliä kirjoitti:

Kaksi vuotta olen nyt ajellut Insera x-cross hybridi pyörällä ja nyt tuntuisi siltä että uutta pyörää pitäisi katella. Enimmäkseen ajo on lenkkeilyä asfaltti teillä.
Olen katsellu konan jakea ja se vaikuttaisi jonkinlaisella vaihtoehdolta, hintakin "vain" 999 euroa. Ehdottakaa vaihtoehtoja ja kyselkää lisätietoa jos tarvitsee!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu