Miksi ette mene naimisiin?

naimatonrooosa

Olen ollut avoliitossa mieheni kanssa muutaman vuoden. En osaa kuvitella voivani olla onnellisempi kuin nyt. Yhteiselo sujuu ja tulevaisuutta suunnitellaan yhdessä. Naimisiinmenoa en ole kaivannut, ja tuskimpa mieskään. Nyt kuitenkin viime vuosina on ystäväpiirissämme ollut avioliittobuumi, ja monet ovat menneet naimisiin. En oikein tiedä miksi naimisiin halutaan mennä. Ei siis sillä, että minulla olisi mitään avioliittoa vastaan, mutta en nyt tiedä onko siitä hyötyäkään. Mitä mieltä olette?

24

992

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täs ny jotain

      Avioliiton hyödyt ovat lähinnä juridisia. Monissa tilanteissa aviopuolison asema on parempi kuin avopuolison. Avopuolisoita kohdellaan tarpeen tullen täysin samoin kuin aviopuolisoitakin (esim. avopuolison tulot huomioidaan laskennassa, jos toinen osapuoli joutuu hakemaan yhteiskunnan tukia), mutta toisaalta esim. kuolemantapauksessa avopuoliso on suhteellisen tyhjän päällä (avoleskellä ei ole oikeutta jäädä asumaan puolisoiden yhteiseen kotiin kuten avioleskellä on). Nykyinen avoliittolaki voi tuoda tähän jotain pikkiriikkistä muutosta, oikeustapauksia ei vielä ole, mutta hyvin minimaalisiksi niitä ovat asiantuntijat kuvanneet.

      Käytännössä sanoisin, että mitä nuoremmista henkilöistä puhutaan, sen vähemmän avioliiton juridiset aspektit kiinnostavat, koska oletus on kuitenkin, että eletään ikuisesti tai ainakin niin hirveän kauan, ettei sellaista vielä kannata miettiä. Nuorempana avioliiton merkitystä haetaan vain tunnepuolesta, siihen liitetään joskus pakonomaisesti ajatus paremmasta ja kestävämmästä sitoutumisesta ja rakkaudesta kuin avoliittoon. Kun ikää karttuu, alkaa tulla taju myös siitä, että oma tai puolison elämä voi päättyä myös yllättäen ja mitä pidempään on oltu yhdessä, sen enemmän tietysti on fiilis, että haluaa turvata oman/toisen aseman, jos jotain sattuu.

      Jokaisen pitäisi päättää nämä asiat ihan itse omalta kohdaltaan ja ainoa, jonka mielipiteellä oman lisäksi on merkitystä, on tietysti se puoliso.

      • mk

        Kyllä avoleski voi jäädä asumaan yhteiseen kotiin kun lunastaa sen toisen puolen muilta perikunna osakkailta ja niin edelleen. Jos on lapsia ja he ovat alaikäisiä niin silloin yleensä jäädään asumaan koska silloin lapset omistavat toisen puolen asunnosta että silleen ja avoleski soi ostaa lapsiltaa osuuden asunnosta niin sillä siitä selviää. Kun vanhetaan niin paperit kuntoon asunnosta jos ollaan avoliitossa ja se on sillä selvä.


    • swdasdee

      Aina sama keskustelu.... kesä menee hukkaan tämmöisiä lukiessa.

    • Pidä kiinni hyvästä

      Jos sulla on hyvä suhe, älä menekään, papin amen jotenkin tärvää suhteet lopullisesti. Hoidelkaa juridiset jutut vaikka testamentilla tms. virallisella paperilla, jonka tekee asiantuntija, ja jota kukaan ei pääse missään tilanteessa epäilemään.

      • Ei naimisiin

        menossa mitään papin aamenia tarvita,lyhyt käynti maistraatissa riittää ja maksaa muutaman euron.


    • ............

      Toisille avioliitto merkitsee muutakin kuin juridisia asioita.

      • juhups

        Niin mutta ap. ei kysynyt merkityksiä vaan hyötyjä. Ja merkitykset ovat aina henkilökohtaisia, niitä voi olla tai olla olematta. Juridiikan voi lukea lakikirjasta.


      • Hah !

        Aivan. Miksipä siis pilata hyvää suhetta aviolla, kun merkitykset tulevat paljon paremmin ilmi muunlaisissa(kin) liitoissa.


      • ..........
        juhups kirjoitti:

        Niin mutta ap. ei kysynyt merkityksiä vaan hyötyjä. Ja merkitykset ovat aina henkilökohtaisia, niitä voi olla tai olla olematta. Juridiikan voi lukea lakikirjasta.

        Ei ap kysynyt hyötyjä. Hän vain kysyi miksi menette naimisiin. Ja joillain vastaus siihen on jokin muu kuin juridinen peruste.


      • juhups
        .......... kirjoitti:

        Ei ap kysynyt hyötyjä. Hän vain kysyi miksi menette naimisiin. Ja joillain vastaus siihen on jokin muu kuin juridinen peruste.

        Kyllä ap:n jutun voi niin lukea, että kysyi hyötyjä, katsos tuossa "...mitään avioliittoa vastaan, mutta en nyt tiedä onko siitä hyötyäkään. Mitä mieltä olette?".

        Otsikossa hän kysyi "miksi ette mene naimisiin", ei suinkaan "miksi menette naimisiin".

        Ja jos peräkkäisissä lauseissa puhutaan hyödyistä ja kysytään mielipiteitä, niin kyllä sen niin voi lukea, että hyödyistä ainakin puhutaan. Ehkä myös niistä muista merkityksistä, muttei hän niistä mitään erikseen maininnut.


      • .........
        juhups kirjoitti:

        Kyllä ap:n jutun voi niin lukea, että kysyi hyötyjä, katsos tuossa "...mitään avioliittoa vastaan, mutta en nyt tiedä onko siitä hyötyäkään. Mitä mieltä olette?".

        Otsikossa hän kysyi "miksi ette mene naimisiin", ei suinkaan "miksi menette naimisiin".

        Ja jos peräkkäisissä lauseissa puhutaan hyödyistä ja kysytään mielipiteitä, niin kyllä sen niin voi lukea, että hyödyistä ainakin puhutaan. Ehkä myös niistä muista merkityksistä, muttei hän niistä mitään erikseen maininnut.

        Joopajoo.


    • ojfblisjbhl

      Minäkin olisin voinut elellä avoliitossa tarvittaessa hamaan hautaan asti, ja viisi vuotta ehdimme avoparina ollakin. Avioliiton "edut" eivät olleet minulle niin välttämättömiä, jos puolisoni esimerkiksi olisi periaatteellisista syistä avioliittoa vastustanut. Mutta... ne pienet ja ei niin tärkeät syyt:
      - minusta on ihana, että perheellämme on yhteinen sukunimi
      - minusta on plussaa (vaikkakaan ei välttämätöntä) että nekin jotka pitävät avioliittoa suhteen vakavuuden mittana voivat pitää suhdettamme vakavana (esim. osa isovanhemmistani)
      - minusta on mukava pitää sormusta sitoutumiseni merkkinä ja kun menimme naimisiin niin ei tarvinnut keksiä mitään omatekoista sitoutumissormusta tms.
      - on kiva, että lapsemme on syntyessään virallisesti meidän lapsi eikä vain minun, kunnes mies käy tunnustamassa tekosensa
      - eipä ainakaan tarvitse miettiä, MIKSI EI se toinen halua naimisiin :)
      - noin esimerkiksi...

      Yksikään näistä ei syy minkä vuoksi olisi ollut välttämätöntä päästä naimisiin, mutta kyllä siihen kuitenkin liittyy jonkinlaista yhteiskunnallista hyväksyntää ja muutamia käytännönetuja, jotka kauniin tilaisuuden kaupanpäällisinä saivat meidät päätymään vihille kahdeksan vuoden yhdessäolon jälkeen. Vihkitilaisuudessa oli paikalla kolme todistajaa, ja oli siinä valkoisessa mekossa toki mukava keekoilla ja tuntea itsensä niin nätiksi :)

      Toki avioliittoon liittyy myös tietty juridinen asema ja taloudellista turvaa, mutta ne on järjestettävissä myös muilla sopimuksilla, jos pari ei halua avioitua. Ja en tiedä, mitä etuja tuo uusi "avoliittolaki" on tuonut tullessaan.

      • täs ny jotain

        "avioliittoon liittyy myös tietty juridinen asema ja taloudellista turvaa, mutta ne on järjestettävissä myös muilla sopimuksilla"

        Hieman korjausta. Aivan samalla tavalla asioita ei voi järjestää avoparin osalta millään sopimuksilla. Eräs sellainen asia on leskensuoja yhteiseen kotiin, sen laki takaa avioliitossa. Sitä ei edes rintaperillisen jakovaatimus pysty ohittamaan. Jos siis on nimenomaan kiinnostunut eri suhdemallien juridisesta asemasta, on avioliitossa eittämättä etunsa. Tunnepuoli on sitten aivan erikseen, tunnemielikuvia jokainen voi liittää yhtä hyvin avo- kuin avioliittoon ihan niin kuinka itse haluaa.


      • naimatonroosa

        Voi kun ihana vastaus! Joo, ymmärrän hyvin teidän syyt mennä naimisiin. Varsinkin jos on lapsia. Itseni kohdalla en tiedä toimisiko avioliitto vaiko ei. Sehän nähdään.)


    • Miramella

      Me menimme naimisiin, koska halusimme virallisesti, kaikkien ja jumalan edessä tunnustaa rakkautemme ja sitoutua tukemaan toisiamme myötä- ja vastamäessä.

      Meille avioituminen on tuonut syvyyttä suhteeseen, lisää (vaikka en ennen uskonut mahdolliseksi) yhteenkuuluvuuden tunnetta ja rakkautta.

      Me olemme nyt perhe myös lain ja yhteiskunnan silmissä. Me olemme nyt yksikkö kaksikon sijaan.

      Tietysti me olemme edelleen kaksi individuaalia ihmistä, joilla on omat harrastukset, tarpeet, ystävät, työt ja toiveet. Mutta me jaamme ne yhdessä ja tuemme toisiamme.

      Meille avioliitto on sitoumus rakastaa toista elämän loppuun. Toki aina voi käydä jotain, ettei niin käykään, mutta nyt olemme niin toisilemme luvanneet ja aiomme lupauksesta pitää kiinni.

      Ja minulle eikä miehelleni sopinut avoliitto lopulliseksi suhdemuodoksi, koska meille se oli välivaihe. Ymmärrän toki sen valinnan myös. Ainoa, mitä en oikein ymmärrä on ikuiset kihlaukset eli kihlaus, joka ei edes ole kihlaus. Se on varmaan sitten joku sitoutumissormus tai muu kun tällaisissa tapauksissa vaihdetaan.

    • eiavokki

      itse olen 30 v nainen ja mielestäni avoliitto on ihan höpö höpö juttu. Jos oikeesti raskstaa ja haluaa virallisesti sitoutua toiseen silloin mennään naimisiin. Olen itse seurustellut 3 vuotta miehen kanssa ja yhteen muutamme kun menemme naimiiin. Ihmetyttää ja kummaksuttaa miksi ikänsä yhdessä olevat eivät mene naimiiin. Jotkut pelkäävät rahojensa puolesta jotku sitä, että on niin vaikeaa erota. Mun mielipiteeni on se että avoliitto on täysin naurettava juttu, kyhäillään papereita omaisuudesta kuin oltais muka naimiissa. Ei mitään oikeuksia toisen omaisuuteen pidäkään olla toisen kuoltua laillisesti epäpätevällä ihmisellä. Jokainenhan voi raapustella vaikka mitä papereita omisuutensa turvaksi, jos huvittaa. Itselleni avioliitto on sitoutumista toiseen ihmiseen muutenkin kuin vain "onhan meillä yhteinen talo tai lapset jotka sitoo enemmän kuin papin aamen", ne on rukkaset saaneiden naimahaluisten avokkien löpinöitä ne.

      • EiRukkasiaSaanut;)

        :D Sori, mutta kuulostaa jotenkin kiukkusen ja katkeran ihmisen mielipiteeltä ;)

        Itselleni on yksi ja sama onko naimisissa vai ei, samalla tavalla ihmiset pettää ja eroaa kuitenkin jos niin on tapahtuakseen.

        Meillä minä olen ehkä enemmän se, joka en tunne mitään tarvetta avioitua. Yhdessä on oltu 8v, lapsia on muttei juuri omaisuutta. Mies on joskus ottanut avioliiton puheeksi, mutta päädyttiin siihen, että jos tarvetta on niin joskus avioidutaan salaa maistraatissa siitä muille puhumatta. Emme kumpikaan kaipaa häitä emmekä papin aamenta.

        joskus se nyt vaan on niin, että ihan kahdenkeskinen sopimus yhdessäolosta riittää eikä sitä tarvitse sen kummemmin kaiken kansan edessä vannoa.
        Turha kenekään on ruveta ilkeillen tuomitsemaan muiden tapaa elää ja ajatella asioista. Mielestäni siinä toisen "jyräämisessä" on aina mukana ripaus jotain katkeruutta..

        Meillä ei siis ole minkäänlaista uskonnollista vakaumusta, tai juridista "pakkoa," kukin toimii niin kuin parhaaksi itselleen kokee.


    • ...

      Itse olen kerran mennyt hetken mielijohteesta naimisiin ja katunut sitä heti samana päivänä! Nykyisen avopuolisoni kanssa rakastamme oikeasti toisiamme, olemme olleet yhdessä pitkään ja suhteemme on hyvä tällaisenaan. Mitä siis lyhyt tilaisuus maistraatissa parin todistajan läsnäollessa voisi muuttaa?

    • vanhanaikainenn

      Olette ilmeisesti ateisteja?
      Jotenkin vaikea kuvitella kahden kristityn pähkäilevän "miksi pitäisi mennä naimisiin".
      Monilla miehillä kyse on viime kädessä taloudellisen puolen painottamisesta ohi ja yli tunteiden tai arvojen, siis senhetkisessä tilanteessa miehelle on edullisempaa olla menemättä naimisiin kuin avioitua. Ja helpompaa, tietysti.
      Mutta kiva kun rakastatte kovasti, toivottavasti sitä piisaa.

      • ...

        Emme ole ateisteja vaikken itse kuulukaan kirkkoon. Taloudellisilla syilläkään ei ole merkitystä ja avioehto tehtäisiin joka tapauksessa... Olisihan se hienoa mennä rakkaani kanssa naimisiin, mutta jotenkin minua vain häiritsee se kuinka ihmiset ovat niin varmoja siitä että toimin muka aina hetken mielijohteesta, etten ole missään asiassa tosissani jne. koska saivat tuon käsityksen ensimmäisestä hyvin lyhyestä, hyvin nuorena solmitusta avioliitosta ja nyt olen alkanut toisinaan pelkäämään että miehenikin ajattelee niin vaikka onkin osoittanut halukkuutensa mennä kanssani naimisiin.


    • jos saan sanoa...

      Haittaa tai hyötyä; sama asia voi olla toiselle haitta, toiselle hyöty.

      Esim. avio-oikeus.

      Tämä on haitta, jos ei usko liiton kestävän, tai ei rakasta toista niin paljon että haluaa jakaa toisen kanssa kaiken, tai haluaa varmistaa ettei puolison elämä jatku normalimpana kuolemantapauksessa (eli jos itse on rikas ja haluaa toisen jäävän köyhäksi ja menettävän elintasonsa kuoleman sattuessa).

      Tämä on hyöty, jos haluaa jakaa kaiken toisen kanssa ja kuolemantapauksessa varmistaa toisen etu.

      Tästä oma aika erikoinen versionsa on avoliitossa solmittava sopimus varojen jakamisesta vastaavalla tavalla, koska sitten voi kysyä miksi eivät sitten mene naimisiin, koska sillä varmistetaan esim. juuri lesken asumisoikeus.

      Pohjimmiltaan avioliitossa on kaksi pääasiaa, jotka erottavat:
      - mahdollisuus yhteiseen sukunimeen (onnistuu kai jotenkin muutenkin)
      - mahdollisuus avio-oikeuteen (eli varmistaa toisen tulevaisuus, sekin lähes onnistuu muutenkin)

      Kumpaakaan ei tarvitse ottaa, joten ihmettelenkin, miksi mennä naimisiin jos molemmat pitävät oman sukunimensä ja tekevät avioehdon ?

      Sitten tulee pari juridista seikkaa vielä, eli esim. ei ole pakko todistaa oikeudessa puolisoaan vastaan, tai verotukseen liittyvät etuudet.

      Avioliitto on kuitenkin ensisijaisesti tullut uskonnon kautta. Jos kaksi ihmistä ovat kristittyjä ja haluavat elämässään noudattaa Raamatun ohjeita, avioliitto on ainoa oikea. "Kristitty", joka elää avosuhteessa, toimii selkeästi Jumalan ohjetta vastaan, eikä hän mitä ilmeisemmin halua toteuttaa uskoaan.

      Raamatun mukaan jos ei usko Jumalaan eikä halua noudattaa Raamattua, ei ole todellisuudessa kristitty eikä ole siis myös taivaspaikkaa odotettavissa.

      HUOM: Tämä soveltukoon niille, jotka ovat "oikeita" kristittyjä, tai haluavat olla. Tämä ei ole vaatimus kenellekään joka ei halua päästä taivaaseen. On täysin laillista ilmoittaa olevansa "kristitty", vaikkei noudata uskoaan, eikä edes usko Jumalaan, tai Raamatun arvovaltaan ihmisen elämässä.

      Tietysti, sama pätee esim. muslimeihinkin, ei muslimikaan voi elää avoliitossa oman uskonsa mukaan.

      Mutta, jokainen taaplaa tyylillään. Joku haluaa sitä, toinen tätä, joku uskoo liittoonsa, joku taas epäilee ettei tämä kuitenkaan kestä, ...

      Oma mielipiteeni avioliiton puolesta uskoville ja MYÖS ei-uskoville on tämä:

      Jos todella rakastaa toista ja siksi myös haluaa turvata toisen elämän ja turvallisuuden mahdollisuuksiensa mukaan oman kuoleman jälkeenkin, avioliitto (ilman avioehtoa) on paras tapa. Jos epäilee suhteen kestävyyttä, toisen rehellisyyttä, tai ei todella välitä toisesta tarpeeksi jakaakseen kaiken hänen kanssaan, avoliitto on oikein hyvä vaihtoehto.

      • .........

        Jos on avioliitossa ja on avioehto niin eikö toinen saa mitään kumppanin kuoltua vai?? Kuka kaiken silloin saa?


      • jos saan sanoa...
        ......... kirjoitti:

        Jos on avioliitossa ja on avioehto niin eikö toinen saa mitään kumppanin kuoltua vai?? Kuka kaiken silloin saa?

        Kaiken saa kuolleen perikunta sukulaisuussuhteen perusteella, tai jos on testamentti niin sen mukaan (paitsi lakiosat).

        Avioehdon mukaisesti kummankin oma omaisuus on hänen omaansa, yhteisissä nimissä oleva omaisuus on yhteistä, siitä saat tasan puolet, lopusta 0%. Jos ei testamenttia eikä ketään sukulaista ole, voi se toinen puoli kai mennä valtiollekin.

        Mitä luulit avioehdon tarkoittavan ?


    • Anonyymi00024
      UUSI

      Mitä olen edes tehnyt ansaitakseni naiskentelun , helläilyn, esilekittelyn, tai edes rakastumisen ilon? Syntiä syntynyt on rutoosti ainakin 40 vuotta ja 30 vuotta runkkauskoukussakin oltua. Sekö pitäisi itselle palkita sillä että keplottelee suhteeseen jossa pääsee harjoittelemaan naimista.
      Ei saatana, kyllä nyt on aika vähitellen jo hyvitellä syntejään ja nauliskella saastaista seksuaalisuuden riivahenkeä ristille päivin ja öin. Se täytyy viimein näivettää hengiltä, säälittä kuin ruttojuuri rount-apilla, ennenkuin se pääsee jäytövoimillaan tukahduttamaan elämänvoimani. Himon tulissa kärventyily ja edgyttely eli laukaukseton seisokittelu ei liene seksuaalisuutensa oikeinkäyttöä, mutta muitakaan keinoja ei ole mulle annettu.
      Parempi leinee karsia näivettävä seksuaalisuuden demoni irti ja lähteä pyrkimään aseksuaalina taivaasen kuin seksuaalisuus tallella porhaltaa himnoineen ja kaipauksineen helvettiin jossa noista kirouksista ei vapahdu koskaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      23
      3111
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      2239
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      71
      2113
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      1909
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1613
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      41
      1411
    7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1329
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1285
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      111
      1115
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1086
    Aihe