Pyörällä Loviisa-Porvoo-Helsinki-Turku-Kustavi-Långnäs

Tek1970

Olen menossa kyseistä reittiä Ahvenanmaalle heinäkuun alussa. Onko kellään kokemuksia tällaisesta reititstä? Askaruttaa nimittäin juuri pääkaupunkiseudun läpiajo idästä länteen järkevää reittiä pitkin, myös oikean reitin muistaminen ajon aikana kevyen liikenteen väyliä käyttäen. Ei ole aikaisempaa kokemusta pyöräilystä pk-seudun alueella. Olen käynyt ytv kevyen liikenteen opaste-sivuilla, vaikuttaa aika monimutkaiselta reitiltä muistamisen kannalta. Haluan välttää turhat sekoilut ja vilkkaat autotiet mahdollisimman hyvin. Onko kuinka hyviä opasteita reitin varrella? Myös muut asialliset vinkit ja hyvät neuvot tällaista reissua tekevälle ovat tervetulleita. Onko mahdollisesti joku muu menossa samaa matkaa?

5

713

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vähän vinkkiä

      Opasteet ovat ihan paskat, niihin ei voi missään vaiheessa luottaa yhtään.

      Seutua täysin tuntemattomalle on mielestäni kaksi kohtuullisen hyvää vaihtoehtoa: Kehä I:n kautta alueen ympäri tai aika lailla rantoja seuraillen. Molemmissa vaihtoehdoissa on pyörätie läpi ja suunnilleen yhtä paljon hakemista.

      Kehä III olisi kohtalaisen hyvä, mutta nyt en osoita sinne päinkään suurten työmaiden vuoksi.

      Porvoosta päin tie 170 Itäkeskukseen. Siitä joko kehälle tai keskustaan päin. Kannattaa käydä vaikka Itäkeskuksen kirjastosta hakemassa pyöräilykartta, niitä on jaossa siellä. (Turunlinnantie 1) Kartan avulla pääsee kohtuullisesti koko alueen läpi. Etsi toisesta päästä tietä 120, ns. Vanha Turuntie. Sille pitäisi osua Leppävaarassa.

      • Tunnen kyllä jotenkuten pk-seutua noin yleisesti mutten tietenkään kevyen liikenteen väylät koska niissä olen täysin kokematon. Hyvä että on paperikarttoja jaossa, onko ne ilmaisia ja näkyykö niissä katujen nimet? Pk-seutu on kyllä haastellisin tämän reitin varrella.


      • Alkup. Maantiepyöräi
        Tek1970 kirjoitti:

        Tunnen kyllä jotenkuten pk-seutua noin yleisesti mutten tietenkään kevyen liikenteen väylät koska niissä olen täysin kokematon. Hyvä että on paperikarttoja jaossa, onko ne ilmaisia ja näkyykö niissä katujen nimet? Pk-seutu on kyllä haastellisin tämän reitin varrella.

        Liikuntakartta on ilmainen, kunhan vain painosta sattuu olemaan. Sekään ei ihan kaikkialla pidä paikkansa, mutta aika hyvin kuitenkin.

        Mitä viitoituksesta sanottiin, taas valitettavasti pitää paikkansa. :( Alueen kevyenliikenteenväylien viitoitus on osin surkeaa ja loput lähinnä naurettavaa. Kartalla ja pienellä arpomisella joko:
        - rantareitti Itäkeskus - Itäväylä - Kauppatori - Merisatama - Ruoholahti - Lauttasaari - Keilaniemi - Kehä I - Mankkaa - Kilo - Kauniainen - Bemböle tai
        - Itäväylä - Junatie - Teollisuuskatu - Pasila - Hakamäentie - Vihdintie - Pitäjämäki -Turuntie

        Kehä III on hengenvaarallisessa kunnossa, eikä Kehä I:kään ole Leppävaaran kohdalta oikein läpiajettavissa muuten kuin Turun tien suuntaan, jos ei tiedä paikkoja


    • trek.fi

      Voisi ajaa Helsingin ohi esim Kerava-Klaukkala-Vihti reittiä.

    • Sen olen kuullut ja nähnyt lähinnä uutisissa että pk-seutu on täynnä tietyö alueita ja jatkuvasti korjataan milloin mitäkin tie/katu osuutta tai rakennetaan kokonaan uutta. Mikään kartta ei silloin voi pitää täysin paikkaansa koska se vaatisi jatkuvaa päivitystä. Nämä jatkuvasti muuttuvat tekijät hämmentää varmasti kaikki tiellä liikkujat, oli sitten kyse ulkomaalaisista turisteista tai kantaväestöstä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      709
      1843
    2. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      307
      981
    3. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      67
      887
    4. Poliisi kiilasi mopoilijan

      Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
      Kiuruvesi
      131
      746
    5. Vetovoima

      Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
      Ikävä
      32
      601
    6. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      61
      569
    7. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      567
    8. Onko täällä ketään

      Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
      Ikävä
      44
      561
    9. Aina vaan mietin sua

      Miksen saa sinua mielestäni pois
      Ikävä
      32
      550
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      37
      520
    Aihe