Pyörällä Loviisa-Porvoo-Helsinki-Turku-Kustavi-Långnäs

Olen menossa kyseistä reittiä Ahvenanmaalle heinäkuun alussa. Onko kellään kokemuksia tällaisesta reititstä? Askaruttaa nimittäin juuri pääkaupunkiseudun läpiajo idästä länteen järkevää reittiä pitkin, myös oikean reitin muistaminen ajon aikana kevyen liikenteen väyliä käyttäen. Ei ole aikaisempaa kokemusta pyöräilystä pk-seudun alueella. Olen käynyt ytv kevyen liikenteen opaste-sivuilla, vaikuttaa aika monimutkaiselta reitiltä muistamisen kannalta. Haluan välttää turhat sekoilut ja vilkkaat autotiet mahdollisimman hyvin. Onko kuinka hyviä opasteita reitin varrella? Myös muut asialliset vinkit ja hyvät neuvot tällaista reissua tekevälle ovat tervetulleita. Onko mahdollisesti joku muu menossa samaa matkaa?

5

642

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vähän vinkkiä

      Opasteet ovat ihan paskat, niihin ei voi missään vaiheessa luottaa yhtään.

      Seutua täysin tuntemattomalle on mielestäni kaksi kohtuullisen hyvää vaihtoehtoa: Kehä I:n kautta alueen ympäri tai aika lailla rantoja seuraillen. Molemmissa vaihtoehdoissa on pyörätie läpi ja suunnilleen yhtä paljon hakemista.

      Kehä III olisi kohtalaisen hyvä, mutta nyt en osoita sinne päinkään suurten työmaiden vuoksi.

      Porvoosta päin tie 170 Itäkeskukseen. Siitä joko kehälle tai keskustaan päin. Kannattaa käydä vaikka Itäkeskuksen kirjastosta hakemassa pyöräilykartta, niitä on jaossa siellä. (Turunlinnantie 1) Kartan avulla pääsee kohtuullisesti koko alueen läpi. Etsi toisesta päästä tietä 120, ns. Vanha Turuntie. Sille pitäisi osua Leppävaarassa.

      • Tunnen kyllä jotenkuten pk-seutua noin yleisesti mutten tietenkään kevyen liikenteen väylät koska niissä olen täysin kokematon. Hyvä että on paperikarttoja jaossa, onko ne ilmaisia ja näkyykö niissä katujen nimet? Pk-seutu on kyllä haastellisin tämän reitin varrella.


      • Alkup. Maantiepyöräi
        Tek1970 kirjoitti:

        Tunnen kyllä jotenkuten pk-seutua noin yleisesti mutten tietenkään kevyen liikenteen väylät koska niissä olen täysin kokematon. Hyvä että on paperikarttoja jaossa, onko ne ilmaisia ja näkyykö niissä katujen nimet? Pk-seutu on kyllä haastellisin tämän reitin varrella.

        Liikuntakartta on ilmainen, kunhan vain painosta sattuu olemaan. Sekään ei ihan kaikkialla pidä paikkansa, mutta aika hyvin kuitenkin.

        Mitä viitoituksesta sanottiin, taas valitettavasti pitää paikkansa. :( Alueen kevyenliikenteenväylien viitoitus on osin surkeaa ja loput lähinnä naurettavaa. Kartalla ja pienellä arpomisella joko:
        - rantareitti Itäkeskus - Itäväylä - Kauppatori - Merisatama - Ruoholahti - Lauttasaari - Keilaniemi - Kehä I - Mankkaa - Kilo - Kauniainen - Bemböle tai
        - Itäväylä - Junatie - Teollisuuskatu - Pasila - Hakamäentie - Vihdintie - Pitäjämäki -Turuntie

        Kehä III on hengenvaarallisessa kunnossa, eikä Kehä I:kään ole Leppävaaran kohdalta oikein läpiajettavissa muuten kuin Turun tien suuntaan, jos ei tiedä paikkoja


    • trek.fi

      Voisi ajaa Helsingin ohi esim Kerava-Klaukkala-Vihti reittiä.

    • Sen olen kuullut ja nähnyt lähinnä uutisissa että pk-seutu on täynnä tietyö alueita ja jatkuvasti korjataan milloin mitäkin tie/katu osuutta tai rakennetaan kokonaan uutta. Mikään kartta ei silloin voi pitää täysin paikkaansa koska se vaatisi jatkuvaa päivitystä. Nämä jatkuvasti muuttuvat tekijät hämmentää varmasti kaikki tiellä liikkujat, oli sitten kyse ulkomaalaisista turisteista tai kantaväestöstä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      223
      6593
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      111
      4993
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      150
      4762
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      48
      3224
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      104
      2873
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      65
      2319
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      136
      1827
    8. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      69
      1824
    9. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1714
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      58
      1565
    Aihe