Arpinen bikiniraja

aloha---<3

Bikinirajani on nykyään täynnä rumia punaisia pilkun muotoisia arpia, koska käytin aiemmin epilaattoria monta kuukautta ja kuorinnoista huolimatta tuli paljon sisäänkasvaneita karvoja. Niitä arpia on tullut siitäkin, kun olen kaivellut niitä karvoja ihon alta. Iho näyttää AINA juuri ajellulta ja ärsyyntyneeltä! Oli pakko vaihtaa höyläämiseen, siitä ei onneksi tule uusia pilkkuja tai arpia.

Onko mitään keinoa millä saisi nuo arvet lähtemään? Vai kärsinkö niistä lopun elämääni?

3

1730

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....................

      Eiköhän ne vaalene ajan myötä pois. Ainakin minulla on vaalenneet, kun sama juttu käynyt itsellekin. Nyt ihoni on suht. siedettävässä kunnossa, kun pidin talvella pitkän tauon karvojen poistamisesta, ja annoin puskan rehottaa, että iho saa parantua rauhassa. Sen jälkeen olen noin parin kuukauden välein joko epiloinut, tai poistanut sokerivahalla tai veetin vahalla karvat, ja näitten juurineen poistamisten välillä sheivannut tarpeen vaatiessa, eli kun alkaa tulla sänkää. Olen hyväksynyt sen, että mieluummin olen välillä vähän sänkäinen/karvainen ja iho kunnossa, kuin täysin sileä ja iho koko ajan rikki... Olen kuullut että on olemassa aineita, jotka hidastavat karvankasvua. Olisi kyllä tosi kiva saada tietää, että mistä niitä saa ja onko niistä hyötyä... Helpottaisi huomattavasti tätä karvojen kanssa taistelua.

    • aasi4

      Itelläkin samainen ongelma. Bikiniraja näyttää kauhealta eikä vaan väliaikasten näppyjen takia vaan niiden arpien. Neuvot otettaisiin mielellään vastaan..

    • n-35+

      Olen epiloinut ja vahannut tuon häpyalueenkarvat varmaan 10 vuoden ajan eikä vielä tuollaista ongelmaa ole tullut? Mistäköhän tuollainen voisi johtua? Voisi kysyä kosmetologilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      87
      1704
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1212
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1113
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      67
      896
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      102
      861
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      808
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      721
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      712
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      661
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      653
    Aihe