Miehille kysymys

Alkaisitteko vegaanitason kasvissyöjiksi jos seksikäs nainen alkaisi tyttöystäväksenne?
31298
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Alkaisin.

Äänestä

Kyllä.

Äänestä

En

Äänestä
  • Toisekseen puhtaat vegaanit lienee tottuneet hieman luisempiin poikiin, tuskin tuo minusta kiinnostuisi.

    My life
    My Proteins

    Äänestä

en ikuna. Kuinka alas jotkut onkaan valmiita vajoamaan.

Äänestä
  • Miten niin alas? Eihän tuossa olisi mitään ongelmaa. Vegaaniravinto on sekä terveellisempää että eettisempää, ja lisäksi saa vielä seksikään tyttöystävän. Win win win.

    Äänestä

  • Mitä alas vajoamista siinä olisi?

    Äänestä

  • seksikäs nainen kirjoitti:

    Mitä alas vajoamista siinä olisi?

    No on se kyllä vähän törkeää naiselta kiristää miestä seksikkyydellään, mutta toisaalta, jos on kovinkin seksikäs, niin kiristäköön vaan mun puolestani.

    Äänestä

  • Possut kirjoitti:

    Miten niin alas? Eihän tuossa olisi mitään ongelmaa. Vegaaniravinto on sekä terveellisempää että eettisempää, ja lisäksi saa vielä seksikään tyttöystävän. Win win win.

    Monet niistä lisäravinteista joita silloin täytyy syödä on eläinperäisiä :(

    Äänestä

  • seksi seksi seksi kirjoitti:

    No on se kyllä vähän törkeää naiselta kiristää miestä seksikkyydellään, mutta toisaalta, jos on kovinkin seksikäs, niin kiristäköön vaan mun puolestani.

    En minä mitään mitään kiristä ;)

    Äänestä

  • seksikäs nainen kirjoitti:

    Mitä alas vajoamista siinä olisi?

    Loppuelämä jyrsiä heinää jonkun bimbon vuoksi.?? hoh hoijaa.

    Äänestä

Yhtä todennäköisesti kuin alkaisin punteropalleron tai äpäräpäpärän poikaystäväksi.

Äänestä

En hyväksy millään tasolla, että nainen yrittäisi hallita ajatuksiani kiristämällä. Eri asia jos nainen kykenisi vakuuttamaan minut, että kasvisruokakin on hyvää ja helppoa laittaa. Todennäköisesti söisin silti toisinaan myös lihaa.

Äänestä

Olin vegaani. Ei auttanut.

Äänestä
  • Pesin hampaani. Ei auttanut.

    Äänestä

  • En pese enää kirjoitti:

    Pesin hampaani. Ei auttanut.

    Haiskahtaa vähän peppukärpäseltä tuo vastaus mutta otan riskin ja vastaan silti vaikka olen luvannut olla vastaamatta ja lupauksessa myös pysyn, tietoisesti.

    Hampaiden pesu on siis normaali, ihmisiä yhdistävä asia kun taas veganismi on äärimmäinen, hygieeninen uskonto joka rajoittaa ihmisen elämää huomattavasti.

    Äänestä

En todellakaan alkaisi pelkästään jäniksenruokia syömään, sen verran pitää itsekunnioitusta olla.

Äänestä

En.

Allergiat on asia erikseen, mutta jos ei samat ruoat kelpaa kuin mullekin, niin sitten ei tuu mitään.
Kasvisruokaa saa toki suosia, jos siltä tuntuu, mutta överiksi veto ei nappaa. Varsinkaan jos vaatii vielä mua mukaan samaan touhuun.

Äänestä

No tuo riippuu täysin siitä naisesta itsestään. En minä kenenkään naisen kanssa suhteeseen ryhtyisi pelkästään hänen ulkonäkönsä ansiosta. Itsekin olen vähän erikoinen syöjä ja huono kokki, joten kyllä kai tuollainen vegaani nainen kelpaisi ihan hyvin tyttöystäväksi. Mutta rajansa kaikella, en minä pitäisi siitä että minun syömisiini puututtaisiin tai siihen että toinen järjestäisi aina kauhean kohtauksen kun minä jotain makaronilaatikkoa tai vaikka grillipihviä söisin.

Jos naista ei haittaa minun ruokavalioni, niin ei minuakaan haittaa hänen ruokavalionsa. Ehkä sitten raskaana ollessa voisi vähän yrittää puhua että söisi vähän monipuolisemmin, ei niinkään itsensä, vaan sen lapsen takia. Mutta taitaa tosin tuohonkin olla jo tieteelliset vegaaniravintosuositukset tehty, joten turhaa kai minä tuota tässä pohdin...

Äänestä

No tietysti.

Äänestä

Voisin syödä kotioloissa vegaanisti ja uskotella olevani sitä.
Salaa kavereiden kanssa kävisin välillä grillijuhlissa ja pihvipaikoissa.
Win Win Win WIN

Äänestä

No en ryhdy.

Äänestä

varma kanssa? Se seksikäs nainen siis.

Tahtoo vakuuden.

Äänestä

Vaikka kevyesti syönkin, niin en vegaaniksi kykenisi...

Äänestä

Kyllä mä paistaisin joskus kunnon pihvit ja pari olutta siihen päälle, mutta voisin syödä myös kasvisruokaa siinä sivussa jossa on päällä todella rasvaista salaatinkastiketta.

Äänestä

Riippuu miten hyviä sapuskoita se nainen loihtisi pöytään ;)

No vakavammin, vegaanius on huomattavasti tiukempi rajaus kuin vegetarismi, joten se saattaisi olla liikaa. Nykyisellään syön ehkä 1-3 kasvisateriaa viikossa kulloisenkin energiantarpeen ja tarjonnan mukaan. Kai sitä voisi joskus jotain 100%-kasvisjaksoakin kokeilla, mutta vielä ei ole ollut motivaatiota siihen.
Sekasyömisestä luopuminen tarkoittaisi kuitenkin sitä, että pitäisi olla tarkempi riittävän proteiinin, vitamiinien, hivenaineiden jne. saantien suhteen, joten on siinä oma lisävaivansa.

Äänestä

Olen vegaani ja tähän mennessä kaikki miesystäväni ovat minut tavattuaan omaksuneet vegaaniruokavalion. Ilman mitään painostusta ja kiristystä. Olen kyllä hyvä kokki ja seksikäskin:)

Äänestä

Nainen sais olla vegaani jos haluais. Ei haittaa minua ollenkaan ja kerran yhden kanssa jonkun aikaa pyörinkin. Välillä toki söin hänen kasvisruokiaan seurana. Mutta itse en alkais kokonaan vegaaniks. Kyllä mies on sitä mitä syö ja välillä on saatava lihaa!

Äänestä

Kotosalla voisin ihan hyvin syödä ja laittaa kasvisruokaa, mutta ei minusta silti tulisi vegaania. Töissä tai vaikka kylässä söisin lihaa kuten aina ennenkin. Suhtautuisin siis asiaan samalla tavalla kuin allergiaan tai toisen makutottumuksiin. Jos edellytys olisi lopettaa lihan syönti kokonaan, niin varmaan jäisi perhe perustamatta.

Ei terve parisuhde voi perustua sille, että toinen sanelee miten toisen tulee elää. Tosipaikan tullen sitä varmaan kuitenkin yrittäisi muuttua, mutta omien mieltymysten muuttaminen ei todellakaan ole mikään pala kakkua.

Äänestä

Olen itse kasvissyöjänainen ja en minä ainakaan vaatisi kumppania kokonaan kasvisravintoon siirtymään. Kätevämpää olisi tietysti jos molemmat olisivat samalla ruokavaliolla ajatellen ruoanvalmistusta. Meille kasvissyöjille on iljetys valmistaa ruokaa samoilla astioilla joilla on tehty liha- ja kalaruokia (teflonpintaiset, puiset ja muoviset keittiövälineet imevät makuja ja hajuja jotka eivät lähde pesussakaan). Inhottaa myös ajatus siitä että samassa jääkaapissa olisi raakaa lihaa tai kalaa. Mikäs siinä jos olisi riittävän iso keittiö niin että mahtuisi kaksi jääkaappia. Jos mies suostuisi edes siihen ettei kotioloissa syödä lihaa ja kalaa niin sekin olisi jo mahtava juttu. Syököön mies sitten työpaikalla tai muualla liha- ja kalaruokia niin paljon kuin huvittaa.

Äänestä

En täysin, mutta ehkä silloin jos ruuan valmistajana toimisi jompikumpi meistä ja syötäisiin yhdessä, niin ei silloin tarvitse tehdä ruokia erikseen. Mutta töissä, vieraissa, ravintoloissa ja yksin olessa, eli paikoissa joissa ruuat valmistaisi joku muu, tai vain toinen syö, niin söisin sitten jotain muuta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


joopa jaa jaapa joo kirjoitti:

Alkaisitteko vegaanitason kasvissyöjiksi jos seksikäs nainen alkaisi tyttöystäväksenne?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu