Historian painolasti

jfiorejgiorejgoie

en pidä sukulaisten tapaamisessa kun kaikki historia on tiedossa, menneisyyden ongelmat vaikka nykyään pyyhkii ihan hyvin niin sen vaan näkee asenteesta että vanhat asiat vaikuttaa vieläkin ja varmaan ikuisesti.
Paljon paremmin menee uusien tuttavuuksien kanssa kun heillä asenne muodostuu nykyhetken perusteella, ei ole vanhoja juttuja rasitteena.
Kellään muulla tällaista?

5

278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mr tee vm1980

      On.Olen tarkoituksella ottanut etäisyyttä vanhaan tuppukyläpaikkakuntaani ja sukulaisiini siellä. Olin /olen heille edelleen kuin ilmaa, syynä nuoruusiän masennus ja kylän yhteisön ulkopuolelle joutuminen. Plussana lisäksi vanhempien erittäin riitaisa avioliitto ja alkoholismi. Sukulaisilleni ja ex.tuttavilleni olen edelleen juovan äidin nuorin poika ja kylän ulkopuolinen. Asenne ei ole muuttunut 10-20-vuoteen mihinkään. Siispä ihan oman m-terveyden takia vaihdoin nimeni, paikkakuntaa ja tuttavpiiriä kerralla ja kunnolla. Raju liike, mutta on maksanut itsensä takaisin.

    • mr tee vm1980

      Toki osa syystä on minunkin. Aikoinaan teininä tuli hölmöiltyä kännipäissään ja laiminlöytyä koulut. Tämäkin oli osasyynä asemaan kylällä ja suvun silmissä. Nooh mokat saa melkein aina korjattua ja kouluttauduin uuteen ammattiin kaukana kotoa ja hyvin on mennyt viime vuodet. Suomi on kaupunkeineen sen kokoinen,että uusi alku on melko helposti saavutettavissa. Uusi työ, uudet harrastukset, koulu ja paikkakunta kaikki auttavt pyyhkimään menneisyyden pois mielestä.

      • 8guihihoijopopjopjj9

        Nimenomaan, kun vanhat tutut ovat juuttuneet jauhamaan samaa vanhaa paskaa on aika hakeutua uusiin piireihin uudelle paikkakunnalle. Se vaan että monesti on sitten vaihdettava työpaikkaakin tai haettava koulutukseen uudelle paikkakunnalle. No siinähän uudistuu elämä sitten perinpohjaisesti ja saa ikäänkuin uuden alun.
        Mukava kuulla tällaisia hyviä tapauksia että ei ole jääty tuleen makaamaan ja valittamaan huonoa nykyhetkeä vaan on tehty "radikaalejakin" ratkaisuja päästäkseen elämässä eteenpäin kohti parempaa elämää :)


    • debous 83

      Jotenkin tuo otsikko kuulostaa tutulle:
      Isoisoisä ja isoisä eivät tulleet toimeen keskenään, isoisä ja isä eivät myöskään tulleet toimeen keskenään ja nyt isä ja minä ollaan ajautumassa samaan tilanteeseen, toivottavasti minusta ei tule vanhempana samanlaista valittajaa mitä isästäni on tullut ja kaiken kukkuraks äiti on myöskin alkanut valittaa kaikesta mitä teen, ammatiltani olen yksityisyrittäjä.

      • Ainutkertainen elämä

        Aikuistuminen on juuri napanuoran katkaisua henkisessä mielessä. Kasvuympäristön ja menneisyyden ei tarvitse antaa määritellä itseään ja omia valintojaan. Ihminen kirjoittaa oman historiansa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      120
      1185
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      874
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      83
      727
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      699
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      89
      673
    6. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      276
      665
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      107
      604
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      28
      540
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      533
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      110
      497
    Aihe