Onko kellään kokemusta moisista? Jos on, onko ne hyviä vai täyttä sontaa? Omassa kännykässäni on kyllä ovi-karttapalvelu mutta pelkään että gps-tila vie akut tyhjiksi puhelimesta hyvinkin nopeasti ja se on huono juttu pidemmillä matkoilla. Miten on navigaattorien akun kestävyys?? Mikä on paras tapa ladata akkuja ajon aikana? Aurinkokenno tarakalla? Napadynamolla? Miten ne kestää sään vaihteluita? Miten hinnakkaita ne ovat? Entä hinta-laatu suhde? Onko karttojen päivittäminen myös kallista ja työlästä puuhaa? Onko merkkien välillä suurta eroa laadussa ja hinnoittelussa?
Navigaattori polkupyörään??
16
2843
Vastaukset
- trektrek
Photonav classic finland http://www.verkkokauppa.com/fi/product/45152/ckhnr
Ladattavuudesta pyörässä en tiedä, miten sen saisi toimimaan, mutta akku kestää kyllä kolmisen tuntia. Lisänä laitteessa on maastokartat. - Laturi tarvitaan
Moottoripyörämallit kestää paremmin kelejä.
Akut sen sijaa ei kestä paria tuntia pidempään. Kännyköihin on saatavana ainakin aurinkokennolaturit. Ei varmaan paljon ideointia ja kehittelyä vaadi nykypäivänä jotta löytyisi hyviä ja tehokkaita keinoja ladata navigaattorin akkuja myös polkupyörässä ajon aikana, myös kehittäämään akkuja jossa riittää virtaa pidempään ja laitteita jotka kuluttavat vähemmän virtaa. Se on kuitenkin tosi-asia että joutuu miettimään näiden kaikennäköisten hilavitkuttimien ja vempaimien todellista tarvetta, hyötyä ja myös ympäristövaikutukset. Vai olisiko kuitenkin perinteinen paperikartta paljon halvempi, helpompi ja lähes yhtä hyödyllinen kuin nyky-ajan elektroniikka? Monipuolista tietoa tarjoavat nämä nyky-vempaimet se on kuitenkin kiistaton totuus.
Onko telineen kiinitykset ohjaustankoon ainoa vaihtoehto? Omassa pyörässäni siinä ei juurikaan ole tilaa, miten sujuisi runkokiinnitys tietysti pidemmällä varella, ohjaustangon pystyputkeen tai sarviin?- Pedelecci
Erittäin käyttökelpoinen ja monitoiminen laite fillarikäytössä on Garmin Edge 800. Se on siis pääasiassa tehty fillarin urheilutietokoneeksi sykkeen, matkan, ajan ym.mittauksineen mutta toimii myös mainiosti navina. Laitteeseen saa ilmaiseksi netistä ladattua eritäin hyviä pyöräilykäyttöön tehtyjä OSM -karttoja.
Laite kustantaa sykevyön ja kadenssianturin kera noin 440 € ja ilman noita antureita noin 370 €. Halvemmalalkin saattaa löytyä.
http://www.marinea.fi/shop/product_details.php?p=4214 - Garmin-12
Tuo Edge 800 on tietenkin ihanteellinen pyöräilykäyttöön.
Mutta jos haluaa päästä hieman halvemmalla ja pelkkä navigointi ominaisuuksissa riittää, kannattaa harkita moottoripyöräkäyttöön suunniteltua säältä suojattua navia ja hankkia sille pyörä/kaidetelineen.
Tällainen laite on esim. 179 € kustantava Garmin nuvi 500.
http://www.marinea.fi/shop/product_details.php?p=2959
Ongelma kaikissa auto/moottoripyöränaveissa on se, että mukana tuleva kartta on nimenomaan suunnattu autoilijoille ja siitä puuttuvat useimmat pyöräväylät. Tässä mielessä Garminin laitteet ovat mukavia kun niihin sa ilmaiseksi em. OSM pyöräilykarttoja. - Garmin-12
Mainittakoon vielä, että Edge 800 akku kestää 15 h ja Nuvi 500 akku 8 h. Nämä ovat siis ihannelukuja ja esim. taustavalon käytössä täytyy olla erittäin säästeliäs jotta tällaisiin lukuihin pääsisi. Molemmat laitteet ovat suojausluokaltaan IPX7 eli kestävät vaikka minkälaista kaatosadetta ja pölyä. Kätevintä on kiinnittää laite stemmiin siihen suunnitellulla kiinnikkeellä.18
Mutta miten on akkujen latausaikojen kanssa, riittääkö esim 5-8 h yön yli? Olisi nimittäin hyvä jos saisi aina ladattua yöpymispisteissä jos tekee pidempiä matkoja. Tuleeko mukana kuulokkeet, langalliset vai langattomat bluetooth? HobbyHallin navigaattorit olivat käsittääkseni ainoastaan autoilijoille vaikka siellä oli ainakin Garmin ja TomTom edustettuina. Biltemalla voisi olla myös jotain navigaattoreita valikoimissaan mutta näin ei ole.
Googlen nettikartat ovat myös vain autoilijoille ja jalankulkijoille, vähän outoa ettei google huomioi pyöräiljöitä samalla tavalla ja se hankaloittaa reittisuunnitelua. Ehdottelee ihan outoja reittejä jos valitsee kävellen-vaihtoehdon varsinkin jos on kyse pidemmistä matkoista.- Pedelecci
Ainakin edellä mainittujen Garminin Edge 800 ja Nuvi 500 vehkeiden lataamiseen riittää kyllä 5 tuntia vallan mainiosti.
Jos haluaa ladata ajon aikana niin, hyvä napadynamo (tyylin SON) ja siihen yhdistyetty ns. USB-fillarilaturi lienee ainoa kunnolla toimiva ratkaisu. Pienet aurinkokennot kun ovat kovin tehottomia vaikka olisivatkin kokoajan paikallaan suoraan aurinkoon suunnattuna.
Hyvä valikoima monen merkkisiä naveja löytyy Marineasta. Jos asuu pääkaupunkiseudulla kannattaa käydä vaikka paikanpäällä. - Garmin-12
Fillarikartta Garmineihin ei tosiaankaan ole mikään ongelma. Täältä voi ladata erittäin hyvän ilmaisen Suomen kattavan OSM fillarikartan, joka toimii liki kaikissa Garminin karttoja käyttävissä naveissa:
http://www.polkupyoraily.net/osm/ - ftj
Nokialta löytyy polkupyörälaturisarja. Sopivalla adapterilla laturia voi käyttää myös muiden puhelinten, kuin nokialaisten lataamiseen. Hintaa laturilla on n. 35€
http://www.nokia.fi/tuotteet/lisalaitteet/kaikki-lisalaitteet/virtalahteet/laturit/nokia-polkupyoralaturisarja - sähkis.
Hyvä tapa ladata on laittaa kiinni akkuun adapterilla - jos on alla sähköfillari.
Minulla on SARDA matrix pro, on hyvä idea toi nokian dynamolaturi muuten mutta en saa mitenkään tuollaista perinteistä dynamoa asennettua, jarrut on tiellä koska minun pyörä on 24-vaihteinen hybridimalli. Kyselin Ellokselta siellä on jonkinlainen navigaattori-valikoima ihan merkkituotteita, olen näet kanta-asiakas sieltä luvattiin yhteydenottoa lähiaikoina. Olen myös HobbyHallin kanta-asiakas, tiedustelin vielä puhelimitse että onko heillä juuri navigaattoria polkupyöräilijöille mutta heidän vastaus oli kielteinen.
Siitä marinean Garmin nüva 500, 179€ on lähtöhinta laitteelle mihin hinta nouseekaan kuin lisätään välttämättömät lisä-varusteet kuten esim teline, suojapussi jne? Hinta nousi noin 360 euron hujakoille kun laskin karkeasti. Minun saatava mahdollisuus osamaksuun mikäli hankin sellaisen marinealta.- Pedelecci
Teline Nuvi 500 mallille kustantaa 30 € ja halvempiakin löytyy. Mitään suojapussia tai muitakaan lisävarusteita se ei tarvitse. Laite on siis itsessään jo suojattu sateelta ja pölyltä.
Tietenkin, jos haluaa virransyötön napadynamosta niin tarvitaan lisävarustetta mutta näinhän on laita kaikkien navien kanssa. - sunn1
Mio Cyclo 300 ja 305 on erityisesti pyörään tehdyt.
- 12-v taistelujaska
Haluaisin ostaa halvan (noin 20€ :D) navigaattorin polkupyörään, joka kestää kuraa ja pölyä akun ei tarvitse kestää yli yhtä tuntia. Ja jos vielä löytyisi jjostakin kaupasta joka olisi Helsingissä.
- 12-v taistelujaska
Niin mul on jo pyöräs kaikki muu paitsi navigaattori. Et niinku on kaikki syke, nopeus, matka jne. mut olis hyvä ett siinä vois laittaa reitin joka sitten opastaa minne mennä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 692733
- 632674
- 681792
- 241627
- 201550
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä91490- 151392
- 481247
- 381233
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko81207