Tarvitsen apua opettamisessa:)

Skating_4ever

Haluaisin tietää miten teitä on opetettu lapsena tai miten itse opetatte lapsille vaativampia liikkeitä kuten miten aloitetaan piruetin opetus (jotain kikkoja, muistisääntöjä tai jotain avustavia harjoitteita jäällä) Ja hypyistä mimmosia kokemuksia on opetuksen kannalta esim. miten opit ensimmmäisen hyppysi, miten se opetettiin mitä erillaisia rotaatio harjoitteita teitte.

Eli olen itse valmentamassa pienten ryhmää mutta kun kehitystää tapahtuu olisi tarkoitus siirtyä vaativampii liikkeisiin.:) Kun itse olin pieni ja aloitin harrastamisen ei valmentajamme olleet mitenkään ammattilaisia eikä seurassamme ole kovin suuri taitotaso ja tämän haluasin muuttaa ja opettaa juuri esim toisen jalan piruetin (meidän seurasamme sitä ei juuri kukaan edes osaa) minä olen itse muualla saanut kehtitystä ja kehittynyt huimasti toisella paikkakunnalla. Muistan kun siirryin juuri tuonne kyseiselle paikkakunnalle niin ei hyppyjä esim oltu osattu opettaa kunnolla ja kesti jonkin aikaa kunnes ne sain sitten hoidettua kuntoon:)

Vielä tiivistettäen:

Miten seurassanne opetetaan oikean jalan piruetin alkeet?
Entä miten toisen jalan?
Miten opit ensimmäisen hyppysi?
Ja muita kikkoja niksejä joita olet saanut tai joita itse olet opettanut lapsille?:)

5

215

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Olisiko seurasi mahdollista kouluttaa sinua? Liitto järjestää tiuhaan tahtiin taitoluisteluvalmentajakoulutuksia. Olen ymmärtänyt, että kurssit ovat viikonloppuisin, joten ei haittaa opiskelua/koulua/työntekoa. Näiltä kursseilta saisit varmasti parhaat vastaukset kysymyksiisi, näkisit valmennustyötä ihan käytännössä ja pääsisit jakamaan ajatuksia muiden valmentajien ja ohjaajien kanssa.

    • skating_4ever

      olen katsellutkin kyseisiä koulutuksia ja olisin níistä kiinnostunutkin, mutta en usko että seuramme on valmis kustantamaan kuluja mutta aina voi kysyä.

      ajattelin että jos saisin hyviä vinkkejä täältäkin ihan nuorilta itse miten ovat oppineet. Kun nuoriakin on erillaisia ja oppimiseen ei aina ole se yksi neuvo joka tehoaa vaan monesta eri paikasta ja ihmiseltä niitä apuja saa:)

    • ...

      Kannattaa seuralle rohkeasti puhua. Itse vanhempana kyllä haluaisin, että lastani opettaisi koulutettu ohjaaja. Se on myös seuran etu, että työntekijät on koulutettu ja mielestäni vakuutuksetkaan eivät korvaa mahdollisia vahinkoja, mikäli jäällä ei ole koulutettua ohjaajaa. Ja näihin voi hakea kaikenlaisia tukia esim. Nuorelta Suomelta jne.
      Missä päin asut? Jos jossain lähettyvillä järjestetään valmennustoimintaa tai esim. kesäleirejä, niin olisiko sinun mahdollista mennä laidalle katselemaan?
      Toivottavasti nyt joku myös antaisi niitä vinkkejäkin tällä palstalla. Itse en valitettavasti osaa opettaa edes valssihyppyä :).
      Tsemppiä valmentajanurallesi!

      • skating_4ever

        Kiitos vastauksesta asun pääkaupunki seudulla joten on kyllä mahdollista kouluttautua helsingissä olevilla kurseilla eiköhän suurin osa kursseista ole pääkaupunki alueella?:) ja olen tullutkin siihen tulokseen että se on lastenkin etu saada koulutettu valmentaja että kyllä jollekki kursille on tarkotus syksyllä ilmoittautua:) kun on kyse vielä pienistä lapsista niin eiköhän se 1 tason koulutus ole riittävä joka stll:n sivuilta löytyy.


    • kokeillut

      Ota kuule kirjastosta ensin kasa kirjoja ja lue ne. Kokeile kaikkea käytännössä. Myös kaikki hypyt löytyvät lyllä netistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      52
      1358
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      18
      1053
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      987
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      77
      683
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      678
    6. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      27
      480
    7. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      17
      458
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      26
      451
    9. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      53
      450
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      423
    Aihe