Olen nyt siis 4. kuukautta työelämävalmennuksessa eräässä pienen pienessä yrityksessä. Ja nyt rupeaa takki olemaan niin tyhjä ja kuuppa lepoa vaille. Tässä yrityksessä on kaks vakituista työntekijää eli yrityksen perustajat. Minun lisäksi siellä on yksi työharjoittelija joka on 4h päivässä 5 kertaa viikossa paikalla. Minä teen 6h päiviä 5 kertaa viikossa ja vaikka tunti määrä on vähän niin tuntuu että olen lopen uupunut työhön. Jos menen aiemmin töihin (niikuin tänäkin aamuna 40 min aiemmin) en saa niitä ylimääräisiä tunteja otettua pois IKINÄ! Saan EHKÄ edellisen viikon perjantaina tietää seuraavan viikon maanantain työvuoron...olen pomoilta tästä kysynyt ja toinen ei sano mitään ja toinen sitten huutaa pää punaisena ja tähän työkkärin täti sanoikin että oletko koittanut puhua heidän kanssaan rakentavasti??joo...hmm.
Tällä hetkellä toinen pomoista on kesälomalla ja pyöritämme yritystä 1 pomon ja kahden työharjoittelijan voimin... Minulle toinen pomo vielä kehtasi sanoa että emme pitäisi lomia ollenkaan tai yritys olisi kiinni jos työharjottelijoita ei olisi. Yhden ihmisen voimin kyseistä yritystä ei pysty hoitamaan. Haluaisin kovasti lopettaa työharjoittelun mutta karenssihan siitä pamahtaa..Palkkaa jos saisin niin varmasti jatkaisin työtä mutta tuntuu orjuuttamiselta nyt koko homma. Kertokaahan mielipiteitä ja omia kokemuksia jos olette tälläisen ongelman kohdanneet??Ja mitä minun oikeasti kannattaisi tehdä?
Työelämävalmennus REILUA????
23
643
Vastaukset
- Opettele ja opi
Minä tiedän kyllä kaikki niksit, mutta en niitä kaikille ufoille heti kerro.
- Seuraava potilas.
Tosi provohan tämä aloitusviesti on. Joten se siitä sitten.
- Homma toimii
Hakkaa se pomo ei siitä mitään tule vedät sitä turpaan ja kuset sen päälle.
- Uuuuvutuksissa
Miten en oo kovinkaan yllättyny taas näistä vastauksista. No eipähän tarvitse enää tälle sivustolle mitään kirjotella ku aina on noita urpoja täällä mitkä ei osaa asiallisesti vastata mihinkään. Jos teitä epäasiallisia ei kiinnosta oikeesti KESKUSTELLA täällä kenenkään kanssa vaan haluutte vaan herjata yms ni painukaa muualle OIKEESTI!! Täällä sattuu myös useinkin olemaan ihan aitoja ihmisiä ongelmineen.
- gcxvcx
Jos on seurannut tätä palstaa yhtään pidempään niin selviää että yksi ja sama vakihäirikkö Kaaleppi postittaa tänne päivittäin satoja työttömiä herjaavia aivopieruja. Tämä ex-Niuvanniemen potilas on mieleltään sairas ja kannattaa jättääkin omaan arvoonsa.
Mutta joo, työelämävalmennukseen ei pidä ikinä missään nimessä suostua. Sama koskaa työharjoitteluja, työkokeiluja ja muita orjatyötoimenpiteitä, tietenkin poikkeuksena jos itse haluaa tutustua alaan. Karenssilta et valitettavasti pysty säästymään mitenkään muuten kuin siten, että saat nauhoitettua pomon "huutamiset" ja esitettyä ne työkkärille sillein, ettei työelämävalmennusta pysty enää kyseisessä puljussa jatkamaan pomon käytöksen vuoksi.
- näin on tosi
Tehdään palkaton työ kannattamattomaksi teettäjälle, muuten se ei lopu. Rahan tulon loppuminen tehoaa loispummiyrittäjiin, lyödä ei saa ja puhe ei auta.
Työmarkkinatoimenpiteissä, joita ovat työharjoittelu, työelämävalmennus, kuntouttava työtoiminta ja työkokeilu, joutuu tekemään työtä ilman palkkaa vaikka missään laissa tai sopimuksessa ei ole mainittu sanallakaan siitä että työtä pitäisi tehdä. Myös kansainväliset ihmisoikeussopimukset kieltävät pakottamisen palkattomaan työhön. Työntekovaatimus noissa toimenpiteissä on siis paitsi laiton ja moraaliton niin myös ihmisoikeusrikos. Kun tuo työntekovaatimus esitetään niin silloin kannattaa tarjota työnantajalle työsopimuksen tekoa, silloin ei kieltäydy töistä, vaan on jopa valmis tekemään työsopimuksen ja työtä.
Tosin tuon työntekemisvaatimuksen todistaminen on jo vaikeampi juttu vaikka työn tekemistä pidetäänkin jostain ihmeen syystä itsestäänselvyytenä, sitä se ei todellakaan ole. Yksi keino tuon työhön pakottamisen toteennäyttämiseksi on varustautua aina jollain ääntä tallentavalla laitteella esim. mp3-soitin ja aika usein kännykässäkin on tallennusmahdollisuus. Tuo työhön pakottaminenhan tapahtuu yleensä kovalla äänellä karenssiuhkauksia (=laiton uhkaus) kirosanoilla höystettynä huutaen. Ja sitten vaan äänitys päälle kun rähinä alkaa.
Lisäksi noista työmarkkinatoimenpiteissä ei kerry vuosilomaa eikä eläkettä, myös esim. työterveyshuoltoa ei ole vaikka noissa työmarkkinatoimenpiteissä tehdään ihan tuottavaa työtä josta on taloudellista hyötyä vain työn teettäjälle. Työmarkkinatoimenpiteissä saatava 9 euron ylläpitokorvaus päivältä ei riitä työssäkäyntikuluihin joihin sisältyy matkat vaatetus ja työmarkkinatoimenpiteen vuoksi kohoavat ruokailukustannukset, saati sitten että se olisi jotain ylimääräistä rahaa tai peräti palkkaa työstä.
Viime aikoina on kovasti vaahdottu työttömyysturvan vastikkeellisuudesta mutta tosiasia on että työttömyysturva on tarkoitettu työnhakijoille työttömyysajan työnhaku- ja elinkustannusten korvaamiseksi vaikka se ei nykyisellä hintatasolla siihen edes riitä. Työttömyysturva ei ole tarkoitettu yrittäjien kilpailua vääristäväksi työttömien työllistämiseksi ilman palkkaa. Tuo vastikkeellisuus ei missään tapauksessa voi tarkoittaa 40 h työviikkoa ja jopa vuosia ilman lomia. Jos lasketaan työttömyysturva jotenkin ”palkaksi” niin viikkotuntimäärä olisi tehtävästä riippuen korkeintaan 8 h/viikko. Tuossa on huomioitu myös lomakorvaus ja -raha sekä se että eläkettä ei kerry. Jonkinlainen arvio tuo on koska se tosiaan vaihtelee tehtävän mukaan.
Jos oikeasti haluaa tehdä työtä noissa työmarkkinatoimenpiteissä niin se on kai sallittua mutta sen työn tekemisen pitää olla oikeasti vapaehtoista . Motiivina voisi olla tosiaan se, että siitä saattaa olla jotain hyötyä joskus tulevaisuudessa. Tämä kai on ollut noiden työmarkkinatoimenpiteiden alkuperäinen tarkoitus mutta tuossa suhteessa on ”mopo karannut” jo aikoja sitten.
Mutta jos sattuu sen tyyppinen ”työnantaja” jolla ei ole mitään aikomustakaan ikinä maksaa palkkaa kenellekään vaan ainoastaan hyväksikäyttää työmarkkinatoimenpiteessä olevaa niin eipä juuri kannata tehdä mitään. Eli ei työsopimusta, ei työpanosta, ei palkkaa; kaikki nuo kolme pitää toteutua, muuten homma on silkkaa hyväksikäyttöä eikä sellaiseen pidä suostua.
Ja jos, tai kun nuo päättäjät joskus saadaan oikeasti vastuuseen asiasta niin aivan varmasti viime kädessä väittävät että ei kukaan ole pakottanut tekemään työtä; ”ihan vapaehtoisesti olet työtä tehnyt”. Ja yrittävät vierittää syyn noiden työhön pakottajien niskoille, ja ihan oikeaan osoitteeseen nuo syytökset silloin menevät. Samoin noihin työmarkkinatoimenpiteisiin pakottamissyytteistä selviävät sillä että; ”itse olet hyväksynyt nuo työmarkkinatoimenpiteet allekirjoittamalla, työnhaku- /aktivointisuunnitelman”. Niin ovelaa ja pirullista touhua tuo on.
Miksi sitten tällainen yhä lisääntyvä palkattoman työn teettäminen on sallittu ja vieläpä poliitikkojen ja viranomaisten suosiollisella myötävaikuttamisella? Siksi, koska kun köyhältä ei voida enää mitään viedä niin varastetaan sitten vaikka työpanos. Ja tämähän on sallittua korruptoituneessa Suomessa ja on ns. ”maan tapa”. On paljon mahdollista ja jopa erittäin todennäköistä että tuokin ”maan tapa” on saanut alkunsa jostain työnantajapiireistä jotka ovat antaneet vaalirahaa ja poliitikot ovat sitten säätäneet lain jolla nuo ihmisoikeusrikokset on tehty ”laillisiksi”.- mitähän oikeus tuumi
Niin eikös se ole palkattomaan työhön pakottamista periaatteessa. Jos saat työkkäristä sijoitusosoituksen työharjoitteluun josta ei makseta palkkaa ja työantaja on halukas ottamaan sinut harjoitteluun. Mitenkähän muuten kävisi jos tälläisestä asiasta nostaisi oikeusjutun että työkkäri on pakottanut palkattomaan työhön.
- Työtön.
Olen joskus ollut kuntouttavassa työtoiminnassa,
työn keston ja tuntimäärän sai itse päättää.En jatkanu hommaa koska homma ei vastannut sitä mitä papereissa luvattiin.Työelämävalmennuksesta ja kuntouttavasta työtoiminnasta on myös laki johon kannattaa tutustua.
Mulla papereissa luki että työn pitää olla mielekästä,riittävän vaativaa,osaamista vastaavaa,
todellisuudessa työ oli sellaista mitä vakituiset työntekijät eivät halunneet tehdä.
Lue ne paperit mitä sulle on annettu työkkäristä,jos homma ei vastaa sitä mitä on tarkoitus tai homma masentaa niin ilmoita asiasta työkkäriin.Luulisi että sen työn saa keskeytettyä ilman että siitä mitään karenssia tulee.
Jos jatkat hommaa niin ota rennosti,ja jos joku aukoo päätä niin kerro että työmotivaatio on suhteessa tuntipalkkaan.
Tällä palstalla on myös erinomainen juttu ”HUIJAUSAKTIVOINTI LOPETETTAVA”
tuo juttu kannattaa lukea.- eipä onnistu
Käytännössä kuntouttavan työtoiminnan lopettaminen tietää aina karenssia.
- Työnhakijaksi
eipä onnistu kirjoitti:
Käytännössä kuntouttavan työtoiminnan lopettaminen tietää aina karenssia.
Mutta jos sovit oman lääkärin kanssa että kuntoutusta ei ole syytä jatkaa ja palaat takaisin työnhakijaksi, ei karenssia tule. Tämä tapaus oli kun kelan kuntoutus oli suoritettu Petreassa ja sitten piti vielä hakea ammatilliseen kuntoutukseen. Kelan lapussa luki että hakemus lähtee vireille VAIN hakijan aloitteesta, no en hakenut ja ilmoitin että palaan takaisin työnhakijaksi. Ei tullut karenssia.
- työaika merkitty sop
Työharjoittelijallahan on sopimukseen merkitty työaika. Eli ylitöitä ole mikään pakko tehdä tai jos teet niin sanot työnantajalle suoraan että otat sitten takaisin ne ylityötunnit esim lähdet aikaisemmin töistä tai sitten pidät vapaana jonkun päivän. Mutta veikkaan että tämä ei onnistu tuossa sinun tapauksessasi jos työnantaja änkyrä. Myös työharjoittelijoita ei saa jättää yksinään, ihme kun työkkäriä ei kiinnosta tälläiset epäkohdat ollenkaan myös työsuojelupiiri on haluton asiaan puuttumaan kun kyseessä on työharjoittelu
- HERÄTYS!
Mitä on tapahtunut, että ihmiset on saatu tekemään työtä ilmaiseksi?
- civil war imminent
20 vuotta kestänyt työttömien syyllistäminen ja kansan kääntäminen omaa kansaa vastaan tähän on johtanut.
- Mikä tilanne ?
Oletko kenties ruokaa vastaan vapaaehtoistöissä tai talkoissa urheiluseuralla?
Ohoi, etkö saa mistään mitään tuki tai palkka fyffee? Onhan vielä toimeentulotuki viimesijaisena, ellet elantoa mistään muuten saa. - Kalervo.
Mikä tilanne ? kirjoitti:
Oletko kenties ruokaa vastaan vapaaehtoistöissä tai talkoissa urheiluseuralla?
Ohoi, etkö saa mistään mitään tuki tai palkka fyffee? Onhan vielä toimeentulotuki viimesijaisena, ellet elantoa mistään muuten saa.Tilanne on se, että syrjäydyin lopullisesti orjatöissä. Joiduin tekemään samaa työtä josta muut sai kunnon palkkaa. Minä olin orjana. Silloin polla sekosi lopullisesti.
- hihihi...
Vau siis tähänkö on demareiden tempputyöllistys johtanut? Mikä meihin ihmisiin on mennyt, että suostumme ilmaistöihin ja kaikkeen kyykytykseen.
- tähän se on johtanut
Tähän se demarien tempputyöllistäminen on johtanut. Jos et suostu ilmaistöihin/työharjoitteluun 9e/päivä palkalla niin saat työkkärin osalta uhkailuja ja myös työnantajien osalta uhkailua. En tiedä olisiko minkälaiset mahdollisuudet voittaa tuo juttu oikeudessa koska palkattomaan työhön pakottaminenhan on suomessa kiellettyä ja eikö tuota työharjoittelua voida rinnastaa palkattomaan työhön. Harmi vaan kun ei aikoinaan tullut opiskeltua asianajaksi nimittäin siitä olisi nyt todella paljon hyötyä ja työkkäri ja virkamiehet olisivat helisemässä ja peloissaan kun haasteita pukkaisi sisään ovista ja ikkunoista.
- 4h 7h
Mulle täti kertoi, että et voi tehdä 4h harjottelua vaan 7h, kun on ennenkin tehty.
Harjottelupaikka on itse järjestetty ja se edistää kokemustani, jotta voisin perustaa myöhemmin oman yrityksen. - Ilmestyskirja nyt
Menkööt vaikka mitkä tuet tai nälkään kuoleminen, minä en kumarra.
Tiedättekö miksi kaikki tapahtuu näin? No siksi, että ne on kirjotettu ilmestyskirjaan tapahtuvaksi, mutta on hiukka epäselkokielellä.
Kaikki työkkärit sun muut turhat laitokset pyörii niin kauan, kunnes maanjäristykset, sodat tai tulvat tuhoaa ne. Silloin voidaan hurrata, jos vielä on hengissä ja toivottavasti tehnyt myös parannuksen ja hoitanut uskon asiat kuntoon omassa elämässä. - Ex-orja 90-luvulta
Tästä(kin) tulee mieleen omassa historiassa ollut puolen vuoden "työmarkkinatukiharjoittelu". Olin eräällä huoltoasemalla, tein ihan kaikkea kassatöistä keittiöön ja hyllyttämisestä autohuoltoon. "Liksa" tosiaan oli työmarkkinatuki, eikä siihen ainakaan siihen aikaan saanut lisäksi edes sitä ylläpitokorvausta. Tein normaalia työaikaa ja olin usein varhain aamulla/myöhään illalla yksin vuorossa. Toisin sanottuna vein siis tuossa yrityksessä yhden palkallisen työntekijän paikan... tai olin siis se "palkallien työntekijä, mutta ilman palkkaa". Tämä oli ihan yleinen tyyli vielä 90-luvulla sekä yrityksissä, että erityisesti kunnissa, jossa paikkoja ei laitettu ollenkan hakuun, vaan ne täytettiin "ilmaisilla työvoimatoimiston järjestämillä harjottelijoilla". Miten on nykyään?
- ex-orja
Lisääntymään päin - itse olin itsessään työkkärissä palkkatuella ja sanottiin, että ehkä ei enää siihen hommaan tarvitse minun jälkeeni ketään..vielä nyt 13 vuoden jälkeen samalla pallilla kuulemma istuu vaihtuvia tukityöllistettyjä. Minä olin kuulemma yksi pidetyimmistä ja minut olisi otettu uudelleen, oli kyselty, mutta järjestin asiani niin, että en ollut enää vuosiin tukikelpoinen.
- Jeesus pelastaa
Eiköhän niitä orjia ala olemaan jo noin 400 000 suomessa ja kasvaa,
jostain luin lukeneeni. Itse en moiseen lähtis koskaan, avainsana tässä hulluudessa onkin että työtön on mahdollisimman köyhä ja itsetuntonsa menettänyt, siihen se työkkäri "pirun palvelijat" tähtää.
Aika sairas malli, historia toistaa itseään. Ei voi muutakuin rukoilla. - onneksi on nyt töitä
Harjoitteija ei saa tosiaan olla yksinään. Minusta pitäisi työkkäreiden ottaa sama kuin mikä on noilla toisen asteen oppilaitoksila, eli päiväkirja jokaisesta työpäivästä, mitä on tehnyt ja kuka on ollut paikalla.
Harjoittelijalla ei saa korvata oikeaa työvoimaa, mutta sitä tehdään massiivisesti. Kuka tätä aloitusta sanoo provoksi? Luultavasti joku yrittäjä-työnantaja, joka itse käyttää paljon harjoittelijoita ja yrittää vähätellä asiaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874078Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242901No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452310- 341321
- 10899
- 131875
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12811Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124756- 11750