Teleperformance Finland Oy (TPF Finland Oy) YT-neuvottelee

TPF YT

..lähes koko henkilöstönsä pihalle:

http://www.proliitto.fi/fi/media/uutiset/teleperformance-finland-kaynnistaa-lahes-koko-henkilostoa-koskevat-yt-neuvottelut.html

Puhelinpalvelu- ja telemarkkinointiyritys Teleperformance Finland aloittaa lähes koko henkilöstöään koskevat yt-neuvottelut. Yhtiö työllistää Suomessa satakunta ihmistä Tampereella.

Torstaina käynnistyvien neuvottelujen ulkopuolelle jää ainoastaan Infrastucture Nordic -osaston it-henkilöstö.

Yhtiö on ilmoittanut tavoittelevansa tuotannon tuki-, johto- ja esimiestehtävissä kymmenen henkilötyövuoden ja agenttitehtävissä 50 henkilötyövuoden vähennystä. Yt-neuvottelujen syyksi se kertoo tilauskannan heikkenemisestä johtuvat tuotannollis-taloudelliset tekijät ja tarpeen uudistaa organisaatiota.

Teleperformancen mukaan vähennykset toteutetaan mahdollisesti irtisanomalla, lomauttamalla ja osa-aikaistamalla henkilöstöä. Kaikki uudelleenjärjestelyt yhtiö aikoo aloittaa heti yt-neuvottelujen päätyttyä tai viimeistään puolen vuoden kuluessa.

Pro seuraa tilannetta

Sopimusalavastaava Arto Heikkilä Ammattiliitto Prosta kertoo, että liitto seuraa neuvottelujen etenemistä.

Teleperformance Finland sulki viime vuoden lopulla vain muutaman vuoden ikäisen, satakunta henkilöä työllistäneen Jyväskylän yksikkönsä ja keskitti toimintoja Tampereelle.

Ulkoistettuun asiakashankintaan, asiakkuuden hoitoon ja asiakaspalveluun erikoistunut Teleperformance Finland on osa Ranskassa päämajaansa pitävä Teleperformancea, joka toimii yli 50 maassa.

Teleperformance tekee alihankintatyötä muun muassa verkko- ja teleyhtiö TeliaSonera Finlandille. Yhtiö työllistää Suomessa satakunta ihmistä.

1

467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TPF TRE

      Huomenna alkavat irtisanomiset

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1767
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1588
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      48
      1099
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      43
      984
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      856
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      822
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe