hiukset vihertää!!!

Mulla on osittain vaalennetut hiukset ja tuntuu että ne vaalennokset hieman vihertää ja kellertää. Tukka ei kestä lisä vaalennusta (ellei halu pörröä) Onko vinkkejä millä saan tukan näyttämään normaalin väriseltä? En viittis ainakaan mitään tummaa vetää, ettei tule rumaa tyvikasvua.
7659
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

kannattaa kysyä ihan kampaajalta.
en osaa neuvoa mikä auttaa vai auttaako mikään mutta syyn tiedän kokemuksesta että vesi mitä teillä käytetään siin on jotain mikä saa vaalean vihertään (kokemusta on onneksi itse pääsin muuttamaan pian pois siitä kämpästä)

Äänestä

Teidän vedessä on kuparia, se siitä, Mutta käyppäs kampaajaltasi kysäisemässä lisäohjeita..

Äänestä

on olemas tosi hyviä shampoita ja hoitoja mitkä poistaa vihreyttä. esim Simin cx corrector tai joku sellanen

Äänestä

Mulla ei oo vaalennetut vaan luonnonvaaleat, mutta siis mustakin tuntuu tietyssä valaistuksessa, että ne vihertää...

Kai se sit johtuu pesuvedestä. En sitten tiedä miten sen voi estää, muuten kuin korjaamalla sen asian...

Äänestä

Jos tuntuu, että hiukset sekä vihertää, että kellertää päästään siihen, että vihreän vastaväri on punainen, keltaisen violetti. Violettihan taas koostuu sinisestä ja punaisesta.
Helpoin ja harmittomin tapa keltavihreyttä on siis taittaa punavioletilla shampoolla.
Raudan, kuparin, kloorin ym. aihettamien vihertävien jäämien poistoon on myös olemassa syväpuhdistavia shampoita, kysele lähikampaamoista.

Äänestä
  • Pyydä kampaajaltasi metallinpoisto ja sen jälkeen kirkastus väri päälle. Shampoot ei auta jos hiuksiin on kerrostunut metallia vedestä.

    Äänestä

  • Kampaaja kirjoitti:

    Pyydä kampaajaltasi metallinpoisto ja sen jälkeen kirkastus väri päälle. Shampoot ei auta jos hiuksiin on kerrostunut metallia vedestä.

    Heips!!!

    Mä oon harrastanu uintii jo jonki aikaa ja tiedän et siit ainaki vihertyy hiukset helposti ainaki jos on blondi. Mut hei ajattele positiivisesti eikös vihertävät hiukset ole nyt muotia... :)
    Joo mut mun siskoki harrastaa uintia ja silläki vihertää hiukset, mut sill on jottain shamppoot joka vaalentaa sitä vihreetä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Irma kirjoitti:

Mulla on osittain vaalennetut hiukset ja tuntuu että ne vaalennokset hieman vihertää ja kellertää. Tukka ei kestä lisä vaalennusta (ellei halu pörröä) Onko vinkkejä millä saan tukan näyttämään normaalin väriseltä? En viittis ainakaan mitään tummaa vetää, ettei tule rumaa tyvikasvua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu