Amerikkalaisten kypäränkäyttöä ihmettelen

Kävin muutama viikko takaperin Yhdysvalloissa lomalla, ja kävin ratsastamassa eräällä vaellustallilla. Ja arvaakos kukaan miten siellä käytetään ratsastuskypäriä? Siellä kypärän käyttö oli VAPAAEHTOISTA. Siellä harvalla olikin kypärä päässä: oikeastaan vain kolmella kymmenestä - minä, poikaystäväni ja amerikkalainen keski-ikäinen nainen - oli kypärä päässä, muilla oli pelkät lippikset/muu hattu päässä tai pää paljaana, jopa ryhmän vetäjäkin.

Miksi näin? Onko se ulkonäkö juttu vai onko ratsastuskulttuuri siellä niin erilainen? Vai onko se jotain muuta?
491
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

itse olin egyptissä ratsastamassa ja kysyin onko kypäriä mitä voi ottaa niin näyttivät hyllyn missä oli rikkinäisiä pyöräilykypäriä, tulin siihen tulokseen että ratsastaminen on turvallisempaa siellä ILMAN sitä valmiiksi rikkinäistä kypärää. Kiitolaukattiin sitten aavikolla, ei sitä silloin osannut pelätä mutta jälkeenpäin voi miettiä että jos sitä olis siinä vauhdissa tippunut niin olis henkikulta saattanut lähteä. Se on kulttuuri, ei ulkonäköjuttu. Euroopan maissa on kypärä normaalisti este/kouluratsastuksessa, mutta et kyllä lännenratsastuksessa hirveästi kypäriä nää, paitsi suomessa ratsastustalleilla.

Äänestä

Amerikassa se kyllä taitaa olla ulkonäkö juttu, niinkuin esim. Saksassa ja kai Belgiassa. Egyptissä se saattoi olla kulttuuri juttu, mutta amerikassa? Enpä usko. =)

Äänestä

On ihmisten oma asia haluaako käyttää kypärää vai ei. Jos ei halua niin se on oma ongelmansa ja asiasta ei tarvitse sen enempää meuhkata.

Äänestä

Joka kerta kun näen ratsastajan ilman kypärää niin kiinnitän siihen huomiota. Toisaalta, eihän pyöräilykypärääkään ole pakko käyttää. Monet sanoo että hevonen on niin tuttu ja sitä ja tätä että ei siksi käytä, ihan vain imago kysymys mun mielestä. Ulkomailla todella vähän käytetään kypärää, totta. Ja jos kypärä sattuu olemaan niin se ei ainakaan ole kiinni.

Itse en koskaan ratsastaisi normaalioloissa enkä varsinkaan vieraalla hevosella ilman kypärää. En luota omiin ratsastustaitoihini enkä sen koommin mihinkään hevoseen niin paljoa. Takana 10 vuotta aktiivista hevostelua.

Mun mieletä asiasta on hyvä keskustella ja nostaa esille hevostelupiireissä. En pidä kypärätöntä ratsastajaa taitavana, päin vastoin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kypäräpää kirjoitti:

Kävin muutama viikko takaperin Yhdysvalloissa lomalla, ja kävin ratsastamassa eräällä vaellustallilla. Ja arvaakos kukaan miten siellä käytetään ratsastuskypäriä? Siellä kypärän käyttö oli VAPAAEHTOISTA. Siellä harvalla olikin kypärä päässä: oikeastaan vain kolmella kymmenestä - minä, poikaystäväni ja amerikkalainen keski-ikäinen nainen - oli kypärä päässä, muilla oli pelkät lippikset/muu hattu päässä tai pää paljaana, jopa ryhmän vetäjäkin.

Miksi näin? Onko se ulkonäkö juttu vai onko ratsastuskulttuuri siellä niin erilainen? Vai onko se jotain muuta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu