Määräaikaisen työsuhteen päättäminen

Eksyksissä97

Solmin työsopimuksen muuan puhelinmyyntifirman kanssa määräaikaiseksi aikavälillä 9.5-9.8. Nyt sopimuskauden ollessa puolessavälissä haluaisin kuitenkin lopettaa erinäisistä syistä.

Työsopimuksessani on kuitenkin maininta "Mikäli työntekijä päättää työsuhteen ennen määräaikaisuuden päättymistä ilman laillista perustetta, on työnantajalla oikeus työsopimuslain 12 luvun 1 § mom nojalla vaatia korvauksia työnantajalle aiheutuneesta vahingosta työntekiltä. (uuden henkilön rekrytoinnista syntyvät kulut ja saamatta jäänyt myynti jne)

Olen myynyt firmalle 150kpl lehtiä eli n. 6000 e edestä ja tästä tulisi sopimuksen mukaan saada n. 1100e palkkaa. Tietääkö kukaan, kuinka paljon voisin joutua korvaamaan jos haluaisin päättää työsopimuksen nyt? Onko kellään kokemusta vastaavasta? Mitään selvää sääntöä ei tunnu olevan..

Syy, miksi haluan lopettaa on,
1) Haluisin keskittyä yo-kirjoituksiini enkä voi tätä tehdä kun töitä on lähes koko kesäloman ajan ja on harrastuksiakin

2) Työstä annettu kuva ei vastaa todellisuutta. Aluksi oltiin joustavia yms (työsopimuksessa lukee, että töitä on 4-7h päivässä ja nettisivuilla puhutaan, että sovitaan työajat työntekijän menojen mukaan.. ) mutta nyt yhtäkkiä pitääkin olla joka päivä töissä 9-16 ja lauantaiksikin vaadittiin tänään.

Puhuttiin, että työnantaja tarjoaa pitsaa sun muuta, mutta mennessämme vuoroon, ilmoitettiin, ettei mitään pitsaa tulekkaan, jollei saada myytyä tiettyä määrää. Suoraa valehtelua siis. Ja tavotetta ei tietenkään saavutettu..

Sopimuksessa kyllä lukee, että työsuhteen muoto on tarvittaessa töihin kutsuttava, mutta mielestäni on kohtuutonta vaatia tekemään 6 päivänä vikkossa seitsemää tuntia kun kyseessä on alaikäinen ja luvataan joustavuutta...

Tulipas pitkä viesti. Arvostaisin kovasti jos joku viitsisi vastata kuitenkin. Eli paljonko tällaisessa tilanteessa yleensä voidaan velvoittaa maksamaan korvausta työnantajalle?

5

305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puhelinhuijari

      Sen kun lähdet menemään sieltä. Hienoa, että jaksat tunnollisesti ajatella asiaa, mutta nämä toimistot toimivat juuri näin sumuttaen tietämättömiä. He eivät voi käytännössä mitenkään vaatia sinulta mitään, vetoa vaikka neljän kuukauden koeaikaan, joka on aina, ellei ole erikseen kirjallisesti lyhyemmäksi sovittu. Palkkaasi ja ennen kaikkea sen saamista ylipäänsä on mahdotonta sanoa, kun ei tiedä mm. firmaa, jolle työtä teet.

    • iksuat

      voi jeesus mikä järjen jättiläinen. et saakaan pitsaa kun et tehnyt töitä?? kylläpä on kusettaja firma jos lupaa maksaa työntekijälle pitsan jos tää tekee hyvää tulosta. menit ja allekirjoitit sopimuksen vaikket halunnu?? ja vielä määräaikaisen?? varmaan aseella uhaten pakottivat.
      määräaikasta työsopimusta kun ei voi koeajan jälkeen purkaa ja niin sanoo ihan lakikin ja koskee ihan kaikkia, vaikka olisikin kamalan pahasta puhelinmyynnistä kyse.
      älä valita vaan tee töitä paukapää. kyllä siperia opettaa tuollaiset pullamössötkin tavoille.
      mitäpä jos käyttäytyisit kuten tällaisissa tilanteissa kuuluu: menisit kysymään pomoltasi onko tällä hetki aikaa jutella kanssasi. sen jälkeen kysyisit kahden kesken näistä asioista jotka sinua arvelluttavat. lopettaisit palstalla itkemisen kun ei tullutkaan pitsaa ja keskittyisit noudattamaan ITSE ALLEKIRJOITTAMAASI työsopimusta.
      uskomatonta mistä näitä löytyy. omassa työpaikassani vilisee samanlaisia vetelehtijöitä joka kesä. pilaavat työilmapiirin ja työrauhan. haukkuvat hyvän työnantajan ja sitä kautta pilaavat firman maineen.
      toivottavasti edes jossain vaiheessa elämää opit arvostamaan ruokkivaa kättä.
      amen.

    • Eksyksissä97

      Jep työnantajan kanssa juttelin, eikä suostunut oikein vastaamaan kysymykseen. Johtui ilmeisesti siitä, että tuo kohta sopparissa on pelkkä pelote, jotta sieltä ei lähdettäis miten sattuu. Tollasia kuluja varmaan vaikea osoittaa todeksi, varsinkin kun mistään huippumyyjästä ei ole tapauksessani kyse.

      Tänään sain juteltua työnantajani esimiehen kanssa asiat kuntoon ja päätettiin yhdessä purkaa työsopimus ja näin ollen mitään korvauksia ei tullut. Eihän työnantajat ole järkevää pitää iloista asennetta vaativassa työtehtävässä ketään, joka ei siellä halua olla. Ja nyt pystyn keskittymään kouluun täysillä.

      Ja eihän tossa mitään, ymmärrän hyvinkin, ettei työnantaja voi tarjota pitsaa, jos työntekijät eivät myy, mutta olisi ollut korrektia kertoa asiasta jo lietsoessaan näitä mielikuvia 'juhlista'. Hän siis antoi ymmärtää, että lauantaina on työpaikalla juhlat, johon tullaan pitämään hauskaa ja samassa tehdään kauppaa, mutta olikin kyse ihan tavallisesta vuorosta. Tota 250e keskiarvoa ei meidän konttorissa saada lähes koskaan täyteen, joten vähän kusetuksen maku jäi suuhun.

      Ja toki määräaikaisenkin työsopimuksen voi purkaa, joko työnantajan tai työntekijän sopimusrikkomuksen tai heidän yhteisymmärryksessään.Tässä tapauksessa esimies ymmärsi hyvin, ettei henkilöä kannata siellä pakottaa istumaan.

      Ja uskoisin, että opiskelu on tässä elämäntilanteessa huomattavasti parempi sijoitus tulevaisuuteen, kuin kuukauden työskentely. Eli se siitä "ruokkivan käden arvostuksesta". Kiitos kuitenkin kovasti iksuat viestistäsi ja hyvää kesää :)

    • Irtisanoutunut

      Lukeeko sopimuksessa mitään koeajasta? Yleensä se on puolet määräaikaisessa sopimuksessa, mutta ei enemmän kuin 6kk. (Korjatkaa jos olen väärässä.)
      Laske tuosta onko puolet ajasta jo mennyt ja jos on epäselvyyksiä, ota yhteyttä luottamusmieheen tai liittoon.

    • Eksyksissä97

      Eilen tuli viimeinen palkka ja kaikki menin niin kuin pitikin. Hyvää hommaahan toi puhelinmyynti loppujenlopuksi on opiskelijalle, ei vain sopinut elämäntilanteeseeni nyt.

      Ja koeaika oli 14vrk.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1962
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1890
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      382
      1792
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1248
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1123
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      970
    7. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      765
    8. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      698
    9. Haluaisin nähdä ja tavata sinut mies

      Vielä tässä elämässä.
      Ikävä
      32
      674
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      47
      665
    Aihe