2 viikon tehospurtti, alkaa huomenna! Kuka on mukana? :)

Huomenna aloitan 2 viikon todella tehokkaan laidutusspurtin!

Säännöt menee näin:

*Mahdollisimman vähän ruokaa
*Mahdollisimman paljon liikuntaa
*Punnitus joka aamu

Sen jälkeen jatkuu karppiruokavaliolla.

Tiedän, että tällainen on pidemmän päälle epäterveellisetä. Mutta olen ennenkin saanut tästä hurjasti lisäenergiaa ja motivointia, ja mikä parasta, kilot karisee ja vaatteet ei enää kiristä ;)

Olisi tosi mukavaa jos joku lähtee tähän mukaan ja voitaisiin raportoida päivittäin tuloksia ja ketutuksia, onnistumisia, tsempata ja ehkä vähän kilpailuhengessäkin ;)

Ilmoittaudu jos olet tosissasi, huomenna alkaa! JEEEEE :)

-Mariella
12186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Mä olen ehdottomasti mukana!! :) Meillä vain ei ole henkilövaakaa, mutta en jaksa piitata siitä. Menen kyllä tuttuni(siis ihan tuttututtu, aivan kuin perheenjäsen, jatkan liikuntaa ihan samaa tapaa siellä!) luokse kylään viikonlopuksi, ja siellä onkin vaaka, joten saadaan silmää vaikka sunnuntaina, kuinka paljon on lähtenyt! :) Siis nykyisen painoni tiedän "noin.arvona".
Tänään on kyllä mennyt syöminen ihan järkyttäväksi mässäilyksi(suklaata ja kakkuja...), ihan oikeaan aikaan aloitan tämän spurtin! :O
Tähän vaikka suunnittelen heti huomisen päivän...

Herätys, n. klo 9:00
- kuppi kaakaota
- lenkille(hölkkä kävely), n. 40min

Tämän jälkeen suihkuun, eli luultavimmin siinä kello 9:40 pintaan. Suihkussa kuluu 15min. Tänä aikana, joka jää väliin herätyksen ja lounaan kanssa klo 10:00-11:00 pesen koiran, harjaan turkin ja syötän sen, ihan vain siksi, ettei tule vahingossakaan mässäiltyä välipaloja, ja tietty koirakin täytyy hoitaa..

Klo 11:00
- salaatti(sisältää kurkkua, tomaattia, fetaa, salaatinlehtiä) 1 "uusi peruna", juomana vesi
- vatsalihastreenit 5 min
- koiran kanssa pieni kävelylenkki, pituutta noin 1,2km

Klo 16:00
- 2 lasillista vettä
- vatsalihastreenit 5min selkälihastreenit 2min
- säätietäjä lupaa kovaa sadetta iltapäivälle. Mahdollisesti siis jonkinlaista jumppaa, ja heti, kun sade hellittää, ulos.

Klo 19:00
- lasillinen vettä
- sataa, sataa, ropisee, pili pili pom. Yrmmmh, jotain jumppaa täytyy kehitellä tässäkin kohtaa, mikäli ei sade taukoa.

Tästä se lähtee.. :) Yritän muistaa tulla tänne taas huomenna listaamaan seuraavan päivän suunnitelmaa ja kuluneen päivän fiiliksiä ja säitä :D

Äänestä

Tähän mennessä(kello lähenee 14:00)...:

-lenkki(kävely 1,5km juokseminen 1,5km)
-lasillinen light limsaa
-piltti aprikoosirahka(75 kcal)

Näillä ollaan menty. Kohta pyöräilen hakemaan postista pakettini, sen jälkeen todennäköisesti vatsa- ja selkälihasliikkeitä (50 50). Hyvä alku.

Äänestä

Voinhan mä yrittää, mutta voi olla että taas menee ketuilleen :D

Äänestä

Emppuli, messiin vaan! :)
Mulla tää päivä nyt ei mennyt ihan suunnitelmien mukaan. No silloin aamulla kävin sen 1,5 1,5km lenkin. Tän jälkeen söin sitten sen piltin&join lasillisen lightlimsaa^. Hain postista paketin, tulin takaisin pyörllä polkien. Kello 16 aikaan paistoin kananmunakokkelin(sisältö: 1 kananmuna, maitoa vajaa desi, tomaattia, paprikaa vähäsen, suolaa hippunen). Äskeittäin söin sitten salaattia melko vähän..
Noh, meillä ollut vieraita, ja onpa edelleenkin. Harmikseni käsillä on ollut houkutteita: suklaarusinoita, pullaa, jäätelöä. Samoin "mahdollisimman vähän ruokaa" sääntöä vastaan on käsillä ollut sämpylöitä, mutta onnekseni jätin kaiken nuo pöydälle. :)
No mutta siis tässä tämän päivän kulkua. Loppuiltapäivän ja illan aion olla syömättä. Ainoastaan vettä juon. Illalla tykkään tehdä jumppaa ja vatsa- selkälihaksia, eli ne teen illemmalla :)

Ilmoitelkaas omaa päiväänne ja mukaan ei ole vielä lainkaan myöhäistä liittyä!

Äänestä
  • Tiukkana vaan, mikä ihana onkaan tunne kun pystyy kieltäytymään herkuista! Voin kokemuksesta kertoa, että se sortuminen ei ainakaan paranna oloa millään lailla..

    Ja emppuliii ehtii vielä mukaan meidän kanssa! Kerro miten on päivä menny!
    -Mariella

    Äänestä

Heippa! Kiva nähdä että joku on tarttunut mukaan tähän! Innokas kuurilainen, oikein reippaalta näyttää sun päivä tänään, jatkakaamme samaan malliin ;) Minkälainen on ollut olo? Innokas ainakin, ja sillä pääsee jo pitkälle! :)


Oma päivä on ollut melko raskas, mutta pieni nälkä on ainoastaan antanut hyvvänolontunteen.. Tiedän että jo muutaman päivän päästä olo on kevyempi, turhat pönötykset poissa eikä nälkä vaivaa!

Aamulla vaaka näytti 75kg, mikä todellakin antoi potkua tähän! No, en usko että kauan tuo seiska siellä kiusaa...

Syömiset:

06:00 Iso kuppi kahvia rasvattomalla maidolla (1dl)

12:00 Banaani

18:00 Kreikkalaista jugurttia 125g pieni appelsiini

Illalla ajattelin vielä syödä riisikakun tomaatilla, jos jaksan vielä lenkille niin syön kaksi :)

Aamulla kävelin metrosta töihin, n.30min kotimatka kokonaan kävellen 75min.
Kuuma on ja vettä on kulunut tähänmennessä n.2 litraa.

*Mariella

Äänestä

Ajattelin itsekkin tulla mukaan tähän "tempaukseen" :)
Tänään ei ole tullut muuta tehtyä kuin 20km pyörälenkki :s

Aamupala:Leipää ja kahvia

Lounas: Sorruin käymään mäkissä, koska ei ollut ruokaa kotona.

Päivällinen: Pastaa ja jauhelihakastiketta.

Iltapalan jätin väliin.

Äsken kävin vaa´alla ja näytti huimat 85, ( noussut eilisestä, joten kävi ärsyttämään) joten nyt olis aika saada se luku seiskan puolelle :)
Mies btw

Huomenna sitten taas uudet kujeet ja tarkempaa syömistä :D

Äänestä

Voin olla mukana silloi tällöin , sillä varsinaista laihdutusta en kovinkaan tarvitse ,
mutta kuntoilua , mahan ja reisien kiinteytystä kylläkin :)
Oon syöny 4 ruisleipää , 1 riisipiirakan ja kanaa ja riisiä salaatit mukaan lukien :)
Vettä on tullu juotuu päälle litra ,
oon käyttäny 3 kertaa koiran , yhteensä joku 1,5 kilometrii kävelyy tai ylikin ,
ja tanssin ja juoksin melkeimpä tunnin putkeen :)

Äänestä
  • ainiin lisään tähän vielä että näin pääsette eroon herkuista :
    Ajatelkaa niin että karkki sun muut herkut ovat vain ainetta jota
    laitamme suuhun , nielemme ja siinä se sitte olikin .
    Kannattaa myös muistaa että maksamme siitä että lihomme ,
    aika hölmöä eikö ? Ja siis tällä tarkoitan sitä että ostamme
    rasvaisia herkkuja , karkkia , sipsiä , SUKLAATA ja niin edelleen ,
    ja kun tarpeeksi syömme niitä lihomme , ja huomaamme että herkkuihin
    on mennyt vaikkapa 50 euroa kuussa . Aikamoista tuhlausta .. ..
    Voitte myös laihduttajat ottaa jonkun kuvan jossa on mielestänne
    laiha ja kaunis henkilö , ja ainakun tekee mieli herkkuje katsotte sitä
    kyseistä kuvaa , niin eipä kyllä tee mieli enää syödä herkkuja ,
    kun mietitte että voitte itsekkin olla jonain päivänä yhtä laihoja kuin
    kuvan henkilö :)

    Äänestä

Hei taas!

Eilen en päässytkään enää illalla lenkille, ja söin 2kpl riisikakkua paprikan kanssa sekä pienen kahvin.

Aamulla oli loistava tunne punnita, kun vaaka näytti 73,7kg! Eli 1,3kg vähemmän kun eilen, ihanaa kun pahimmat pönötykset lähtee.

Tänään syömiset on näyttänyt tältä:

06:00 Iso kahvi rasvattomalla maidolla

12:00 Banaani

14:00 Banaani

18:00 125g kreikkalaista jogurttia tonnikalaa kirsikkatomaatteja hieman salsakastiketta ja kahvi rasvattomalla maidolla

21:00 150g oliiveja

Liikkumiset: 2* 30 min kävelyä 1,5 h lenkki

-Mariella

Äänestä

Tänään on tullut pyöräiltyä taas kymmenisen kilsaa.
Äsken tein 45min kuntopiirin ja ihan kiva hiki tuli ;D

Aamupalaksi maitorahkaa ja mehukeittoa

Lounaan jätin väliin.

Päivällinen samaa kuin eilen.

Iltapalaksi maitorahkaa ja mehukeittoa.

Äänestä

Heips!

Joo elikkäs aamu meni hyvin, aloitin salaatilla. Aikaa ei ollut mennä lenkille kun piti mennä töihin, mutta onneksi töissä joutuu nostelemaan 10-20 kg laatikoita niin siinä tulee hiki pintaa. Ja siitä se alamäki sitten alkoi, ruokatunnilla sorruin muffinsiin,hampurilaiseen ja suklaapatukkaan. Ja se jos mikä nyt kaduttaa...
Mutta päätin että huomenna ennen kuin lähden kaupungille käyn lenkilllä, enkä syö mitään roskaa. Kyllä niin pahalta näyttää kun peiliin katsoo.
Massaa löytyy kyllä vain 64 kg ja 166 cm olen pitkä. Mutta voin kertoa, että yhtään kiinteetä kohtaa mun kehosta ei löydy. Varsinki peppu ja reidet on ihan eri paria vyötärön kanssa. Reiden ympärysmitta melkein 60 cm ja vyötärön ympärysmitta on 69 cm.
Eli kunhan saan reidet kuntoon, vaikka sit painosta ei lähtis kiloakaan ni olisin tyytyväinen :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mariellalaihtuu kirjoitti:

Huomenna aloitan 2 viikon todella tehokkaan laidutusspurtin!

Säännöt menee näin:

*Mahdollisimman vähän ruokaa
*Mahdollisimman paljon liikuntaa
*Punnitus joka aamu

Sen jälkeen jatkuu karppiruokavaliolla.

Tiedän, että tällainen on pidemmän päälle epäterveellisetä. Mutta olen ennenkin saanut tästä hurjasti lisäenergiaa ja motivointia, ja mikä parasta, kilot karisee ja vaatteet ei enää kiristä ;)

Olisi tosi mukavaa jos joku lähtee tähän mukaan ja voitaisiin raportoida päivittäin tuloksia ja ketutuksia, onnistumisia, tsempata ja ehkä vähän kilpailuhengessäkin ;)

Ilmoittaudu jos olet tosissasi, huomenna alkaa! JEEEEE :)

-Mariella

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu