Olemme seurustelleet yli kolme vuotta ja heti seurustelumme alusta asti olemme asuneet yhdessä. Nyt pelkään sitä, että tuleeko suhteestamme ns "kaveri poja juttu", koska armeijassa on se "oma porukka" jonka kanssa vietetään suurin osa ajasta. Ikävä tulee olemaan suuri sen tiedän jo... Nyt pyytäisin apua miten kestää miehen armeija aika ja miten pysyä "hyvänä tyttöystävänä ja kihlattuna" koko armeija ajan.. Miten pystyn ite kestämään ja miten autan miestäni kestämään eron ja tekemään siitä mahdollisimman helpon hänelle.?
miehen armeija aika..?
4
314
Vastaukset
- Liise
Oisit käskeny mennä sivariin.
- DbKn
Oman intin aikana kaatui suhde pienistäkin asioista syntyviin riitoihin ja varsinkin siihen, ettei niitä selvitetty ennen takaisinlähtöä. Jäivät vellomaan ja kun tulin takaisin niin asiat olivat jo lähteneet käsistä, kärpäsestä härkänen ns. Nykyisen tapasin inttini loppuaikana ja eihän siinä ongelmia ollut, nyt muutama vuotta jälkeenpäin tuosta hän meni armeijaan, puolet kohta takana ja talvella kotiin. Älkää jättäkö mitään riitoja tai kinoja ikinä selvittämättä, sopikaa selvät säännöt miten esim. lomat kulutetaan. Anna sopivasti vapautta, mutta vaadi myös aikaa itsellesi yhtälailla. Kannattaa pitää mielessä aina että 6/9/12kk on pieni aika siitä, mitä lopulta on tarkoitus olla yhdessä. Ja muistakaa pitää läheisyys ja lämpö suhteessanne. Onnea yritykseen, ei tämä helppoa ole, mutta minkäs teet. :)
- Vänrikki2001
On helppoa pysyä hyvänä tyttöystävänä ja kihlattuna ... Älä nussi muita ja sisäistä ajatus että mies on todennäköisesti lomille tullessaan väsynyt henkisesti ja fyysisesti, joskus enemmän joskus vähemmän riippuen palvelun ohjelmasta ja mitä pestiä siellä hoitaa.
Jos pystyt ymmärtämään tuon niin sitten teillä on mahdollisuus. Anna miehen levätä ja nauttia siitä että saa olla kotona ja sinun seurassa vaikkei sitä toitottaisikaan joka sekuntti.
Elä missään nimessä vaadi mieheltäsi "uhrauksia" palvelun suhteen esim että soittaa joka ilta kellonaikaan sejase tai uhkaat kaikella maan ja taivaan väliltä jne. Elä koskaan jätä mahdollisia sanaharkkoja tai riitoja venymään niin että ne kalvaa seuraaviin lomiin saakka. Mitä vähempi stressiä teillä on välillänne sen helpompaa on tulla lomille ja sitä rakastavammat ajatukset pysyvät päässä.
Olen pahoillani että tuossa tekstissä on monta elä sitä ja elä tätä kohtaa mutta niitä ei voi välttää ja yritän neuvoa kuinka päästä niistä epäkohdista yli mitä aikanaan vuoden siellä vieton aikana tuli omalle kohtaa. - Pannaanpaksuks
Äläkä missään nimessä tule paksuksi jätkän palvelusaikana.Yksin on kauheaa odottaa ja riidoilta ei varsinkaan silloin vältytä.Tuttavaperheen tyttärelle kävi näin eikä siitä hyvää seurannut.Lapsi tosin oli tämän kundin,mutta raskaaksi hankkiutumista todellakin voi siirtää.
En sitten tiedä olisko tuossa kertomassani tapauksessa kyse siitä,että pannaan paksuks muija niin se ei ainakaan rilluttele inttiaikana.Epäilen vahvasti tätä ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1134862Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293523No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452430- 501548
- 401413
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv231312- 141222
- 271108
- 1651089
Olen oikeasti aika mukava
Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.221027