elän jo 10 vuotta taakseppäin turkkilaisen miehen kanssa, meillä on kaksi lasta yhdessä. olis kiva saada kontaktia toisiin nuoriin äiteihin kenellä on ulkomaalainen mies.
me jotka ollaan valittu musliimi miehen
42
1522
Vastaukset
- wewwew
"elän jo 10 vuotta taakseppäin"
Että mitä? Kamoon, jotain rajaa kielen raiskaukseenkin sentään.- Vai että KAMOON??!!
Hei kamoon joopa joo.
Arvostele sitten vasta kun halliteset muitakin kieliä kun pelkkää suomea. Kamoon ei ole englantia eikä kirjoitea koolla.
Kirjoittaja on kenties asunut vuosikymmeniä ulkomailla.
Haitaneko tuo jos vähän väärin kirjoittaa tai sanookin??
Ei se ole sinulta mitenkään pois. M enehän kipin, kapin englannin kielen kursseille !!
- xenomania
Lähdit sitten ihan Ruotsiin saakka "parantamaan" suomalaisnaisten mainetta. Hyvä hyvä, kyllä nyt voi olla taas ylpeä suomalaisuudestaan.
- taaksePpäin
Mikä on musliimi mies?
- **tarantella**
Tyttö on ruotsalainen, kirjoittaa rehellisesti omasta liitostaan ja esiintyy omalla kuvallaan varustetulla profiililla.
Arvosteleva rakkikoira lauma täällä huutaa ja haukkuu nimettöminä :)
Hei kamoon, v...ko se teille kuuluu onko hän aviossa minkä maalaisen kanssa ja miksi. Eikö täsä maailmassa ole jokaisella oikeus omaan elämään juuri sellaisena kuin sen itse haluaa. Mitä se on teiltä pois jos joku ruotsalais tyttö on aviossa turkkilaisen kanssa?
Ja moniko teistä arvostelijoista on edes ikinä käynyt turkissa? Kysynpähän vaan. Käykää ressukat katsoon miten siellä "naiset kulkee rätti päällä" . Enemmän kauniita vähäpukeisia naisia kuin ikinä olette edes kuvitelleet näkevänne.
Jos itsellä on paha olla tässä maailmassa, niin miksi se pitää yökkiä toisten niskaan.
Hyvää juhannusta kaikille. - &58568858
"Enemmä kauniita vähäpukeisia naisia kuin ikinä olette edes kuvitteleet näkevänne".Enpä ole tuota ihmettä nähnyt ,että turkkilainen nainen kulkee puolialastomana kadulla,kyllä niillä on huivi ja paksu palttoo . Taitaa itselläsi olla paha olla ,vai miksi täällä kuikkuat.
- illismurffiina85
(tarantella) kiitos sanoistasi ja että joku ainakin näkee erillaisuuden ihmisistä.
Teille toisille kenellä ei mahda olevan yhtään tietoa maan ulkopuolisista asioista. käy mua teitä sääliksi. kaikki ihmiset ovat saman arvoisia, onko musta tai valkoinen että keltainen. sydän on meillä kaikilla samalla kohdalla.
kun kerran oli päätä kirjottaa ja arvostella elämän valintaani, niin kerron teille että olen erittäin onnelinen mieheni kanssa. ja turkinmaa on kaunis omalla tavallaan, käykää siellä oppimassa ennenkun purkaatte itsensä. hauskaa päivää teille. ( turkista löytyy monipuolista väkeä, musliimeja sekä kristittyjä. on löytyy kanssa huivipäitä sekä vähäpukeisia ihmisiä. kaikilla on oma valinta minkä elämän tavan valitsee joko asut suomessa tai turkissa. Kylläsuomessakin löytyy musliimeja sekä huivipäisiä ihmisiä....- realisti1
Ai että kaikki on samanarvosia, kysyppä sun turkki ukkelilta mitä se tykkää juutalaisista,kristityistä ,homsoita,lesboista . tyttö parka ei edes tiedä mitä islaami on. jos se ei olis leimattu uskonnoks 600-luvulla niin se olis yhtä kielettyä mitä nazismi. islaami ei ole oikeasti mikään uskonto,se on poliittinen ideologia. olen asunu 30 vuotta tukholmassa joten tiedän ian tasantarkkaan mitä islaami on. ja sulle en voi sanoa kun että mä säälin sun valintaa tässä elämässä. kyllä tulet huomaa vielä mitä mä meinaan.
- äitin kili hakuses
Tarantella: rakkikoiralauma ja ruotsalaistyttö ovat yhdyssanoja. "minkä maalaisen"?
Olen myös käynyt Turkissa, useitakin kertoja.
Aloittaja: erilainen kirjoitetaan yhdellä l-kirjaimella, opettele muutenkin kirjoittamaan suomea, jos tänne kirjoittelet, eihän tosta saa mitään selvää..."purkaatte itsensä" jne.
Muslimi kirjoitetaan muslimi ei musliimi- illismurffiina85
kiva kuulla että sinäkin ryhdyit keskusteluun. plussan tai miinuksen puolella , hällä väliä. en silti ala moikkaan toisten kirjottamisesta tai mielestä.
-se minkä takia kirjotan täällä kuuluu omaan valintaan ja syyhyn.
-toisten kommentteien puolesta päätellen ei kaikki ymmärrä kaikkea.
- jos olet yksi kuka et ymmärrä kirjotustani, löytyi muita joukosta ketkä ymmärrtävät. joten ei se minua haittaa. tulin silti ymmärtetyksi.
-suomessa on paljon erinlaisia slanggi sanoja. sieltä mistä päin olet kotosin. juuri nyt en tiedä kuka olet tai mist pääst suomea. niin jos vähänkin auttaa mun kirjottaminen, on että olen syntynyt ruotsissa ja en ikinä ole ollut kirjottajaksi suomen kielellä.
-taidat olla opettaja kielessä, kirjotuksesta päätellen, opettaja pää, mikä on oikeen tai väärin. ed todellakaan kirjota täällä mitään koetta suomeksi.... - illismurffiina85
...muuten kuka olet päättääkseen että ketkä täällä saa kirjotella. jos ei saa ymmärtetyksi niin ole lukematta. !!! vai mitä mieltä olette muu porukka..:)
- Aljona
Hei!
Älä välitä mitä sinusta kirjoitetaan, alkuperäinen kirjoittajatyttö. Suomalaiset miehet ovat turhaa porukkaa. Varsinkaan he eivät tykkää jos joku ulkomaalainen nainen on turkkilaisen miehen kanssa. Itse olen venäläinen nainen ja olen seurustellut kristityn turkkilaisen miehen kanssa 4 vuotta. Meillä menee hyvin ja rakastetaan toisiamme. Aina kun joku suomalainen mies saa tietää, kenen kanssa seurustelen, niin yleensä kysytään, etkö halua olla suomalaisen miehen kanssa: Ja vastukseni on aina: EN HALUA. Inhoan suomalaisia miehiä ja heidän käytöstapojaan.Ja heidän mielestään kaikkien ulkomaalaisten naisten jotka asuu Suomessa pitäisi tykätä suomalaisesta junttimiehestä, varsinkin venäläisten naisten.Joku mies on myös sanonut minulle, että vain suomalainen nainen seurustelee turkkilaisen miehen kanssa.Tosiasiassa kukaan normaali nainen ei tykkää jostain keskustelukyvyttömästä,huonosti käyttäytyvästä ja rumasta miehestä. Ei tykkää aasialainen, ei venäläinen ,ei italialainen. Suomalaisten tuntemus muiden maiden kulttuurista on myös jotain katastrofaalista, jota täälläkin palstalla voi lukea.- Blue eyes and skye
aika omituista niputtaa koko kansakunta muutaman ihmisen käytöksen takia. eikö se juuri ole sitä rasismia ja "sydämen pienuutta".
Minusta ihmiset ovat aika samanlaisia ympäri planeettaa, kulttuurista riippuu paljon ja kasvatuksesta miten käyttäytyy.
- illismurffiina85
Hei. sinulle nimi (törkeää tekstiä) rakkaus ei katsele koulutuksen puolta eikä varsinkaan mistä päin ihminen on kotoisin.
Aljona... mä en välitä tippakaan mitä mieltä ovat. kiva vaan lukea kuin alas suomalais ukot menevät ajatuksissaan ulkomaalaisiin ja moni kulttuureihin.:) eiväthän ne tiedä enenpää kuin mitä pullot sisältää. sohvaperunat ei mulle kelpaa, rakastan isänmaatani vaikka en siellä asustele vain ruotsissa.
yksi kysymys teille suomalaisille ukoille. jos te olette niin mahtavia aviomieheksi, miksi sitten suomalaiset naiset ja naiset ylipäätään valitsee ulkomaalaisen miehen??? siihen minulla on ainakin monta syytä.!
sinä kuka kirjotit että suomalainen on sentään mies, kerroit päivän illan vitsin.!
kaljamaha ja hieltä haiseva sohva peruna on joo yksi kuva siitä ja se että aamusta jo seistään alko kaupassa odottamassa päivän pissit. siihen mihin muslimi mies ei alistu......
muhahahaha:) hauskaa iltaa:)- Blue eyes%skye
En itse valinnut puolisoani etnisyyden perusteella, vain ja ainostaan sydämen sivityksen. En edes sen alkuhuuman takia, jota rakkaudeksi sanotaan. Rakkaus on myös oppimista tai se sisältää sen.
Suomessa, kuten kaikkialla maailmassa, on aivan mahtavia persoonia, kuten tietysti myös mätämunia, pettäjiä jne.
Monikulttuuriset suhteet toki vaativat aina vähän enemmän työtä ja ymmärrystä. - suvella
Millaisissa piireissä oikein liikut?
Yritä katsella maailmaa muualtakin kuin sieltä kurjalastasi.
- Auringonkukkasia
Pakko heittää kommenttia muslimimiehistä tähän. Olen itse ollut jonkin aikaa afrikkalaisen muslimimiehen kanssa eikä minulla ole mitään pahaa sanottavaa muslimeista. Päinvastoin, käsitykset ovat muuttuneet koko ajan positiivisempaan suuntaan. Mies on niin huomaavainen ja huomioonottava ettei ole vielä suomalaisista tullut vastaan. Hän on todella kiltti ja rauhallinen, ei suutu herkästi, vaan on aina niin elämäniloinen. Mulla on aina niin rauhallinen ja hyvä olo hänen lähellä. Hän huolehtii minusta, olen itse vähän laiska laittamaan ruokaa, niin hän on käynyt luonani kokkaamassa lähes joka ilta :-) Ja muuutenkin huolehtii musta. Nyt kun hän on käymässä Afrikassa,on töissä täällä Suomessa, niin soittaa mulle joka päivä pitkiä puheluita. Lasken vain päiviä koska hän tulee takaisin, ikävä on iso. Eikä hän todellakaan alista naista tai komentele mua. Päinvastoin, kysyy aina minunkin mielipidettä ja jos ehdotan jotain, niin yleensä hänelle kaikki käy. Olen sanonut hänelle, että Suomessa nainen on pomo :) eikä tunnu hänen menoa haittaavan. Mikään tossukka mies ei kuitenkaan ole, sillä en kestäisi sellaista.
Kaikin puolin mies on tosi ihana, eikä muslimilaisuus näy muussa kuin että hän ei syö sianlihaa. Mutta jos mennään johonkin ravintolaan, niin syö kaikkea,, eikä kysele onko sikaa vai jotain muuta. Samoin voi ottaa joskus hiukan alkoholia, mutta ei mitään kännäämistä, niinkuin suomalaisilla.
Pointtini oli, että muslimejakin on joka lähtöön. Ja suomalaisten käsitykset ovat aika yksioikoisia.Mutta jos tuon verran hintsusti välittää uskonnostaan ja sen määräyksistä, voiko häntä enää sanoa muslimiksi?
Ei taida rukoillakaan ihan viittä kertaa päivässä?
Jossain Saudi-Arabiassa tuollaisesta "muslimiudesta" voisi häkki heilahtaa, ellei pahempaa. Voitaisiin nimittäin tulkita islamista luopuneeksi.- Kuinka simppeli?
RepeRuutikallo kirjoitti:
Mutta jos tuon verran hintsusti välittää uskonnostaan ja sen määräyksistä, voiko häntä enää sanoa muslimiksi?
Ei taida rukoillakaan ihan viittä kertaa päivässä?
Jossain Saudi-Arabiassa tuollaisesta "muslimiudesta" voisi häkki heilahtaa, ellei pahempaa. Voitaisiin nimittäin tulkita islamista luopuneeksi.Eihän tuo mies ollut Saudi-Arabiaan menossa käymäänkään!!! Mikä sinä olet huolehtimaan/arvostelemaan kenenkään muslimiutta. Mietihän kuinka kristittyjä suomalaiset keskimääräisesti ovat. Kuuluvat kirkkoon, mutta rikkovat useaa käskyä päivittäin.
Ihmeen vaikea hyväksyä, että tapoja harjoittaa uskontoa, on niin monta kuin sen harjoittajaakin. - Luin sen sieltä
Kuinka simppeli? kirjoitti:
Eihän tuo mies ollut Saudi-Arabiaan menossa käymäänkään!!! Mikä sinä olet huolehtimaan/arvostelemaan kenenkään muslimiutta. Mietihän kuinka kristittyjä suomalaiset keskimääräisesti ovat. Kuuluvat kirkkoon, mutta rikkovat useaa käskyä päivittäin.
Ihmeen vaikea hyväksyä, että tapoja harjoittaa uskontoa, on niin monta kuin sen harjoittajaakin.Koraani sanoo:
"Joka hylkää yhdenkin määräyksen, on hylännyt koko islamin"
Islamin hylkääjiä kohtaan kirjassa on ankaria määräyksiä. Luin sen sieltä kirjoitti:
Koraani sanoo:
"Joka hylkää yhdenkin määräyksen, on hylännyt koko islamin"
Islamin hylkääjiä kohtaan kirjassa on ankaria määräyksiä.Tätä tarkoitin, vaikka en suoraan sanottuna muistanutkaan että Allah ohjeisti aiheesta noin ankarasti ja selvin sanoin.
Kuinka simppeli? kirjoitti:
Eihän tuo mies ollut Saudi-Arabiaan menossa käymäänkään!!! Mikä sinä olet huolehtimaan/arvostelemaan kenenkään muslimiutta. Mietihän kuinka kristittyjä suomalaiset keskimääräisesti ovat. Kuuluvat kirkkoon, mutta rikkovat useaa käskyä päivittäin.
Ihmeen vaikea hyväksyä, että tapoja harjoittaa uskontoa, on niin monta kuin sen harjoittajaakin.Muslimeista oli puhekin eikä kristityistä tai uskonnottomista.
Mulle on henkilökohtaisesti ihan sama vaikka "muslimi" söisi kinkun päivässä ruokaryyppyjen kera, mutta sen toki ymmärtää kuka tahansa Muhammedin uskonnosta jotain tietävä että ei se enää mitään islamia ole.
- vaimo onnellinen
hyvin menee:) kiltti ja ahkera. Illat himassa eikä ryyppää. Ei ole kaduttanut. Tottakai myös tapellaan, välillä huutomyrskyn paikka ja sitten taas ollaan kiltisti:) Normi avioliittoa siis, kaikista pelotteluista huolimatta .
- Im canim.
Olen hyvin rakastunut Turkkilaiseen mieheen, hän on muslimi.
Mies on hyvin sivistynyt, korkeasti koulutettu ja ihana ihminen, jonka kanssa voidan keskustella avoimesti ihan kaikesta.. Hellä ja huomaavainen. Ihana ilopilleri.
Hän tuo elämääni valtavasti voimaa, iloa ja valoisuutta.
Ja turvallisuuden tunnetta. Olen itse eronnut 1998, Suomalaisesta miehestä.
Olen elännyt ulkomailla 32-vuotta ja nähnyt maailmaa ja eri kulttuureja hyvin paljon.. Voin vain todeta
. Muslimeja on ihan, niinkuin meitä Suomalaisia joka lähtöön..
Seni seviyorum sevgilim.:))
Olen- jejjjjejjjejjje
Öööh..olet sitten 50v . Ja 32 vuotta kiertänyt maailmaa. Ja nyt löytyi sivistynyt mies!
No jo meni kauan kun sen löysit että toivottelen vaan onnea! Olen iloinen puolestasi.
Kukin uskokoon miten tykkää kunhan ei tee toisille pahaa. Muslimeilla kun tuppaa olemaan niitä naisa useampiakin, ja se on ihan luvallista. Se saattaa joitain naisia häiritä. Toisaalta..olen itse 60v, joten voisin ihan hyvin olla jonkun muslimimiehen huolenpidon kohde, koska ei ole lapsia eikä sukua. Ihan kivahan se olisi jos joku pitäisi huolta. Niihän se kai Koraanissakin on sanottu, että naisista pitää pitää huolta eikä vaan käyttää hyväkseen (niin kuin länsimaissa on tapana). - Ansku15
jejjjjejjjejjje kirjoitti:
Öööh..olet sitten 50v . Ja 32 vuotta kiertänyt maailmaa. Ja nyt löytyi sivistynyt mies!
No jo meni kauan kun sen löysit että toivottelen vaan onnea! Olen iloinen puolestasi.
Kukin uskokoon miten tykkää kunhan ei tee toisille pahaa. Muslimeilla kun tuppaa olemaan niitä naisa useampiakin, ja se on ihan luvallista. Se saattaa joitain naisia häiritä. Toisaalta..olen itse 60v, joten voisin ihan hyvin olla jonkun muslimimiehen huolenpidon kohde, koska ei ole lapsia eikä sukua. Ihan kivahan se olisi jos joku pitäisi huolta. Niihän se kai Koraanissakin on sanottu, että naisista pitää pitää huolta eikä vaan käyttää hyväkseen (niin kuin länsimaissa on tapana).Olin naimisessa turkkilaisen miehen kanssa 13 vuotta, meillä on 2 tytärtä. Elämä sen kanssa oli yhtä helvettia: väkivalta oli läsnä kaikissa muodoissa päivittäin. Onneksi pääsin eroon turvakodin kautta! Mies muuten käyttii alkoa siellä missä suomalainenkin! Itse olen Venäjältä kotoisin, asun täällä jo 21 vuotta.
- darkluv
Minä tykkää muslimimies koska paksut tummat kulmakarvat ja oikeat otteet.
- entäs tärkein ?
Kulmakarvat ei vielä onnea tuo. Entäs se luonne ?
- kulmakarvat ?
No, vähäänpä tyydytkin. Minä vaadin tasa-arvoa mieheltä, olipa se sitten muslimi
tai rabbi.
- trulover
Kyllä niitä väkivaltaisia ja muuten vaan huonoja miehiä saa ja löytää ihan joka uskonnosta ja maailmankolkasta. Kuten tuo vanha sanonta jo kertoo kaiken: EI OLE KOIRAA KARVOIHIN KATSOMISTA. Ja en toki meinaa että miehet olisivat koiria mutta noin pääpiirteittäin se on jokseenkin osuva sanonta, ihan sama onko mies mohammed, åke, steven, erik tai jorma, sisin on kuitenkin se tärkein. Niin ja se on aivan sama onko mies muslimi, kristitty tai ateisti kunhan vain on hyvä mies joka ei lyö nyrkillä tai sanoillaan. Ja muutenkin sellainen itselle sopiva. Itse kun en nyt sattumoisin mikään himouskovainen ole niin minulle on aivan sama mitä uskontoa mies harjottaa, kunhan nyt ei s*****aa palvo. Ja jotakuinkin vielä sekin asia (kaikki kun täytyy päästää ulos) että on aivan sama onko mies musta, valkoinen, keltainen, punainen tai sitten (se kuuluisa pieni ja) vihreä. Jotenka ihmisten pistäisi nyt oikeasti kömpiä niistä luolista ulos ja katsoa maailmaan kirkkain uusin silmin (koittakaa nyt rakkaat ihmiset edes suurimmat kikkareet saaha pois silmiltä) ja ottakaa maailma vastaan sellaisena kuin se tulee. Ja muistakaa sitä saa mitä tilaa, tosin välillä siinä menee pidempi aika, noh eihän ne miehet taivaalta syliin tipu.
- 4554432423
"Itse kun en nyt sattumoisin mikään himouskovainen ole niin minulle on aivan sama mitä uskontoa mies harjottaa, kunhan nyt ei s*****aa palvo. "
Tästä herää on mielenkiintoisia kysymyksiä. Olisiko sinulle ok, jos miehesi olisi "himouskovainen"? Entä jos hänen "himouskovaisuuteensa" kuuluisi oleellisesti se, että nainen pidetään kurissa ja herran nuhteessa ja että hänellä ei ole samoja oikeuksia kuin miehellä? Kyllähän uskonnoissa ja uskomisessa eroja on. Vanhoillisuus miltei uskonnossa kuin uskonnossa tietää ikävyyksiä ei-uskonnollisille ja väärää uskontoa harjoitaville. Ja kyllähän joku buddhalaisuus esimerkiksi on aika paljon lempeämpi ja suvaitsevampi uskonto yksilölle kuin nämä aavikkokansojen ankarat kirja-uskonnot. - VOAR
4554432423 kirjoitti:
"Itse kun en nyt sattumoisin mikään himouskovainen ole niin minulle on aivan sama mitä uskontoa mies harjottaa, kunhan nyt ei s*****aa palvo. "
Tästä herää on mielenkiintoisia kysymyksiä. Olisiko sinulle ok, jos miehesi olisi "himouskovainen"? Entä jos hänen "himouskovaisuuteensa" kuuluisi oleellisesti se, että nainen pidetään kurissa ja herran nuhteessa ja että hänellä ei ole samoja oikeuksia kuin miehellä? Kyllähän uskonnoissa ja uskomisessa eroja on. Vanhoillisuus miltei uskonnossa kuin uskonnossa tietää ikävyyksiä ei-uskonnollisille ja väärää uskontoa harjoitaville. Ja kyllähän joku buddhalaisuus esimerkiksi on aika paljon lempeämpi ja suvaitsevampi uskonto yksilölle kuin nämä aavikkokansojen ankarat kirja-uskonnot.Niinno... Aika tiukkahan se meidän kristinuskokin ja raamattu on jos ketään vaan nykyaikana kiinnostaisi mitä siellä sanotaan tai opetetaan :'D. Itsekkään en ole ns. "hyvä" kristitty tai elä herran nuhteessa ja Jumalan pelossa ja kyllä mieheni on muslimi. Niin suomessa kuin muuallakin on ihmisiä joka lähtöön on himouskovaisia, on tapa uskovaisia, on kaikkea maan ja taivaan väliltä. Hauskinta on aina se kun joku nainen heittää yleistävän kommentin vaikka ihan provona suomesta tai suomalaisista miehistä niin nämä hellanteltut on heti huutamassa mitä rasisteja ja yleistäjiä naiset ovat ja miten voit yleistää kaikki suomalaiset miehet vai oletko kokeillut kaikki hehheh. Ja nämä miehet ovat itse juuri näitä pahimpia yleistäjiä. Ei voi kun naureskella itsekseen ja monesti mietin että voisivatko nämä huutelijat täällä kommentteineen olla pahemmin väärässä yleistyksineen ja omine mielipiteineen jotka esittävät universaaleina faktoina ja ihan kuin jotain kokemustakin olisi takana...
Ja muistettakoon se kasinaismoraalisuus johon monet täällä sortuvat. Sekä kyky tarttua pienimpäänkin "epäkohtaan" jonka kirjoituksestasi löytävät. Oli se sitten lause jonka voi käsittää monella tapaa tai ihan vaan esim. pienenpieni kirjoitusvirhe. Tänne kun kirjoittelee pitäis varmaan aina 3 sivun liitteellä selittää vielä syventävästi mitä viestillään ja lauseillaan ihan oikeasti tarkoittaa että nämä paatuneimmatkin pilkunnussijat sen käsittäisiväteikä pääsisi löytymään nokan koputettavaa. Eikä tietysti pidä unohtaa tätä novellia vielä lopuksi syöttää oikeinkirjoitus ohjelman läpi. - 21231231
VOAR kirjoitti:
Niinno... Aika tiukkahan se meidän kristinuskokin ja raamattu on jos ketään vaan nykyaikana kiinnostaisi mitä siellä sanotaan tai opetetaan :'D. Itsekkään en ole ns. "hyvä" kristitty tai elä herran nuhteessa ja Jumalan pelossa ja kyllä mieheni on muslimi. Niin suomessa kuin muuallakin on ihmisiä joka lähtöön on himouskovaisia, on tapa uskovaisia, on kaikkea maan ja taivaan väliltä. Hauskinta on aina se kun joku nainen heittää yleistävän kommentin vaikka ihan provona suomesta tai suomalaisista miehistä niin nämä hellanteltut on heti huutamassa mitä rasisteja ja yleistäjiä naiset ovat ja miten voit yleistää kaikki suomalaiset miehet vai oletko kokeillut kaikki hehheh. Ja nämä miehet ovat itse juuri näitä pahimpia yleistäjiä. Ei voi kun naureskella itsekseen ja monesti mietin että voisivatko nämä huutelijat täällä kommentteineen olla pahemmin väärässä yleistyksineen ja omine mielipiteineen jotka esittävät universaaleina faktoina ja ihan kuin jotain kokemustakin olisi takana...
Ja muistettakoon se kasinaismoraalisuus johon monet täällä sortuvat. Sekä kyky tarttua pienimpäänkin "epäkohtaan" jonka kirjoituksestasi löytävät. Oli se sitten lause jonka voi käsittää monella tapaa tai ihan vaan esim. pienenpieni kirjoitusvirhe. Tänne kun kirjoittelee pitäis varmaan aina 3 sivun liitteellä selittää vielä syventävästi mitä viestillään ja lauseillaan ihan oikeasti tarkoittaa että nämä paatuneimmatkin pilkunnussijat sen käsittäisiväteikä pääsisi löytymään nokan koputettavaa. Eikä tietysti pidä unohtaa tätä novellia vielä lopuksi syöttää oikeinkirjoitus ohjelman läpi."Hauskinta on aina se kun joku nainen heittää yleistävän kommentin vaikka ihan provona suomesta tai suomalaisista miehistä niin nämä hellanteltut on heti huutamassa mitä rasisteja ja yleistäjiä naiset ovat ja miten voit yleistää kaikki suomalaiset miehet vai oletko kokeillut kaikki hehheh. Ja nämä miehet ovat itse juuri näitä pahimpia yleistäjiä."
Nähdäkseni tämä ei ole lainkaan sukupuolisidonnainen asia. Sekä naisissa että miehissä vaikuttaa ainakin tällä palstalla olevan yhtä lailla "oikean" ryhmän yleistäjiä ja "väärään" ryhmään kohdistuvasta yleistämisestä herneen nenäänsä vetäviä. Ja todellakin, usein vaikuttaa, että samoista ihmisistä on okei yleistää yhtä ryhmää, mutta toisen ryhmän kohdalla se ei yhtäkkiä olekaan enää soveliasta tai todellisuutta kuvaavaa. Se on noloa. - fghfhf
21231231 kirjoitti:
"Hauskinta on aina se kun joku nainen heittää yleistävän kommentin vaikka ihan provona suomesta tai suomalaisista miehistä niin nämä hellanteltut on heti huutamassa mitä rasisteja ja yleistäjiä naiset ovat ja miten voit yleistää kaikki suomalaiset miehet vai oletko kokeillut kaikki hehheh. Ja nämä miehet ovat itse juuri näitä pahimpia yleistäjiä."
Nähdäkseni tämä ei ole lainkaan sukupuolisidonnainen asia. Sekä naisissa että miehissä vaikuttaa ainakin tällä palstalla olevan yhtä lailla "oikean" ryhmän yleistäjiä ja "väärään" ryhmään kohdistuvasta yleistämisestä herneen nenäänsä vetäviä. Ja todellakin, usein vaikuttaa, että samoista ihmisistä on okei yleistää yhtä ryhmää, mutta toisen ryhmän kohdalla se ei yhtäkkiä olekaan enää soveliasta tai todellisuutta kuvaavaa. Se on noloa.Aika kova yleistys.
Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 893842
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1951497- 761400
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401090Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051030Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3251015- 46934
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os86909- 98899
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en127887