mitä siinä on liikaa? mie ku aina tykkään aamulla hotkasta banaanin ku en muuta ehi...aamu uninen:) Pitäskö se koittaa vaihtaa vaikka rasvattomaan viiliin tai jugurttiin? Montako banaania päivässä voi syödä, vai voiko yhtää, tuntematta huonoa omaatuntoa?
Entä sit light limut...hampaille ei oo terveellisiä, mutta onko ne laihduttajalle muuten haitaksi?
Sit viel solero- jäätelöt. Ku niissä on max 4pros.rasvaa, onko se suhteessa paljon vai vähän?
Entä sit light limut...hampaille ei oo terveellisiä, mutta onko ne laihduttajalle muuten haitaksi?
Sit viel solero- jäätelöt. Ku niissä on max 4pros.rasvaa, onko se suhteessa paljon vai vähän?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Miksi banaanin syönnistä pitäisi tulla huono omatunto? Syö vaikka reilun kaupan banaania, niin ei omatunto kalva. Light-limpparit eivät ole haitaksi hampaille eikä laihduttajille. Max neljä prosenttia rasvaa on suhteessa max neljä prosenttia rasvaa. Onko se suhteessa paljon vai vähän? Suhteessa mihin? Sanotaan vaikka että jommin kummin. Käsittämätön kysymys sikäli, että ei rasvaprosentti ketään lihota, vaan rasvan (energian) määrä.
"Light-limpparit eivät ole haitaksi hampaille eikä laihduttajille"
Kyllä ne vaan ovat pahoja hampaille!
Ei banaanissa ole mitään vikaa, sopii se laihduttajalle oikein hyvin. Mutta ei niitäkään pidä terttutolkulla syödä...tärkeintähän on kokonaisenergiansaanti. Eli se mitä päivän aikana saat kaikesta syömästäsi ruuasta.
Kevytlimuissa ei ole kaloreita, mutta eipä kai ne kellekään mitään terveellistä pidemmän päälle ole.
4% rasvaa on aika vähän, noin kun jäätelöistä puhutaan.
http://www.ktl.fi/fineli/c11049.html
Heippa,
Banaanit on siinä huonoja laihduttajalle että ne
ovat hiilihydraatti pommeja! Terveellisiähän ne kyllä on mutta älä liikaa syö!
Banaanin sokereista noin puolet on nopeasti imeytyvää rypälesokeria, joka kohotttaa veren insuliinitasoa ja pysäyttää rasvan palamisen.
En suosittele banaania laihdutukseen. Aamulla voi syödä yhden, jos tekee mieli.
Soleron taas voit viskata roskiin. Rasvaa voi olla vain 4%, mutta sokeria on siitäkin edestä. Sokeri on myrkkyä laihduttaessa, rasvaa taas tarvitaan.
Läskien ongelma on nimenomaan rasvan ja turhan hiilihydraatin liikasaanti. Ei lihavalle saa sanoa, että pitää syödä rasvaa. Kyllä he sitä muutenkin syövät ja aivan liikaa. Pelkästään sokeri- ja ydinjauhotuotteita syömällä ei ala muistuttaa virtahepoa.
Sokeria, vaaleita jauhoja ja muita huonoja hiilareita syömällä voi lihoa todella paljon. Usein vielä luullaan, että syödään terveellisesti kun kaikki tuotteet ovat vähärasvaisia tai rasvattomia, mutta sokeria löytyy senkin edestä.
Voi olla, että monet ylipainoiset syövät liikaa rasvaa, mutta yleensä ongelma ei ole niinkään määrä vaan laatu. Öljyjä kehiin ja tyydyttyneet rasvat pois.
Selitätkö vielä tai annatko viitteen, miten toi rypälesokeri voi pysäyttää rasvan palamisen?
Glukagoni on hormoni, joka vapauttaa kudoksista rasvaa ja hiilihydraatteja elimistön poltettavaksi. Glukagonia vapautuu haimasta verensokerin laskiessa.
Kun syödään nopeasti imeytyvää hiilihydraattia (esim. rypälesokeri), verensokeri nousee nopeasti, glukagonin eritys lakkaa ja insuliinin eritys kasvaa, jolloin insuliini kääntää ravintoaineiden kulkusuunnan vastakkaiseksi --> niitä varastoidaan polttamisen sijaan.
Loistavaa, saat 9 ja puol pistettä selityksestä. Jälleen kerran kyseessä ihan looginen ja luonnollinen prosessi. Lisättäköön vielä että jos "parempaa" energiaa on ylimäärin niin tottakai se pyritään käyttämään ensisijaisesti pois ja jos vieläkin on liikaa niin sitten se varastoidaan. Tarkemmin kysymystä katsoen oli kyse rypälesokerista, ei sen aiheuttamista seurauksista ;-).
monilta, että light -tuotteet edesauttavat selluliitin syntymistä, siksi ainakin mulla on pannassa kaikki light -tuotteet.
Tosin en tiedä kuinka paikkaansa pitävää, mutta oon kuullu vaan niin monelta samaa, niin ei kiitos enää mulle!