Hän on minua vuoden nuorempi, tulee hyvästä ja rikkaasta perheestä ja on aikalailla ns. pumpulissa kasvanut. Erittäin älykäs ja lahjakas monessa asiassa, mutta ikäisekseen ehkä vähän lapsellinen; mm. hänellä täytyy olla koko ajan jotain puuhaa ja tutkiessaan esineitä hän yleensä rikkoo ne. Ja saattaa vielä teini-ikäisenäkin järjestää raivoitkukohtauksia.
- En voi olla oma itseni hänen seurassaan, koska yksikin väärä pelottava sana pilaa hänen yöunensa. Jo lapsena olin hämmentynyt hänen ylenpalttisesta herkkyydestään.
Lisäksi hän tuntuu olevan vähän ulkona murrosiän mukana tulleista fyysisistä puolista eikä tee niiden eteen mitään. Hän sheivaa kainalonsa liian harvoin, hänen hiuksensa ja ihonsa ovat rasvaiset, hän rapsuttelee päänahkaansa ja SYÖ kynnenalusensa, syö räkäänsä julkisesti ja kaivelee itseään. Ilmeisesti kuukautiset ovat melko uusi ilmiö, sillä hän ei juurikaan osaa pitää tätä henkilökohtaisena asianaan. Hän ei osaa ostaa itselleen alusvaatteita vaan äiti mittaa rinnanympäryksen ym.
Kaikesta huolimatta pidän serkustani, meillä on myös paljon yhteistä, mutta hänen läsnäolonsa kuvottaa minua toisinaan. Hän myös loukkaa huomaamattaan minua käytöksellään. Toisinaan näen omin silmin kuinka hän penkoo henkilökohtaisia hygieniatarvikkeitani (sheiveri, sellainen kasvojenkuorinta-laite, alusvaatteet) ja KOKEILEE niitä. Olen hyvin tarkka omista tavaroistani ja puhtaudestani, enkä oikeasti tahdo enää käyttää omia tavaroitani tällaisen jälkeen. Lisäksi hän ei koskaan myönnä tehneensä mitään, vaan yrittää harhauttaa minua enkä minä yleensä saa sanaa suustani.
En tahdo loukata ketään, olen ujo ja vaatimaton enkä todellakaan uskalla sanoa tästä kaikesta hänelle suoraan. Hän tahtoo viettää aikaa kanssani usein ja kiltti kun olen, menen, ja hän pitää minusta aina vain enemmän. Huomattavasti miellyttävämpää se olisi, jos vain hitto vieköön huoltaisi itseään sen verran että kestäisin edes katsoa häntä.
- Pitääkö minun puhua hänen äidilleen vai kuinka saisin korjattua tilannetta?
Nuori serkkuni on ällöttävä
2
330
Vastaukset
- kananmuna
Aina ei tartte olla kiltti. Jos näytät kyntesi, hän ei siitä kuole. Jossain vaiheessa rikas pikku serkkusi kohtaa ison pahan maailman. Ihmisille saa opettaa asioita. Ei sun tartte räyhätä, vaan olla määrätietoinen. Voihan sitä äidillekin puhua. Mutta kai sä nyt tuossa iässä voisit opetella olemaan vähän tuhma, vastaanvanlaisten tilanteide varalta.
- asdö ölkasd ökas d
Serkussasi tuntuu todellakin olevan haastetta, koska olette niin erilaisia ja jos haluat selvitä serkustasi kunnialla opettele pitämään puolesi.On nimittäin aika epäkohteliasta, teini-iässäkin, penkoa toisen tavaroita ja käyttää niitä ilman lupaa. Jos ei muuta osaa, niin ainakin täytyy kysyä saanko kokeilla. Siksipä nosta omat tavarasi pois näkösältä ja selitä ihan rauhassa, ettet tahdo jakaa sellaisia tavaroita kenenkään kanssa jotka liittyvät henkilökohtaiseen hygieniaan. Tuskin te hammasharjojakaan vaihtelette?
Toisen puhtaus on kuitenkin asia, josta on vaikea lähteä väittämään mikä on oikein. Jos olet itse innokas pitämään itseäsi puhtaana ja nuohoat pulloharjan kera kaikki paikkasi, niin jotkut taas eivät sitä tee. Puhtaus on aihe, jossa ei ole ikinä lopullista vastausta ja sen ylipalvominen voi kääntyä myös itseään vastaankin. Joten jos serkkusi on likainen, niin anna olla. Tosin, jos olisin sijassasi, kysyisin ihan taatusti syötkö mieluummin räkäsi vai otatko tästä suklaata sen sijaan. Rään syöminen seurassa on hyvin epäkohteliasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2401938- 1881607
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461240Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50952- 40779
- 14760
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30751Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21740Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .23722Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637