Heippa vain! Ajattelin kysellä, miten voisi tehdä peruukin? Mitä materiaaleja siihen tarvitaan? Jos ajattelin hiukset kanekalonista, mistä sitä voisi ostaa? Miten kallista? Entäs ns. pohja? Miten sellaisen taituroi? Vinkkejä, ohjeita ja omia kokemuksia! =D Jos täällä on jo tälläinen aihe, saisiko linkin? Kiitos!
Peruukin tekeminen itse
5
2413
Vastaukset
- mehmekki
Vastaus 18
- mssawo
Melko työlästä peruukin tekeminen itse on, ainakin jos haluaa ihan normikäyttöön eikä mitään pilailuviritystä. Pohjana voi käyttää verkkomaista peruukkisukkaa. Youtubesta löytyy esim. video-ohjeita joissa hiusnauhat kiinnitetään liimalla peruukkisukkaan. Liimaamalla syntyy nopeasti peruukkia mutta enpähän tiedä miltä sellainen tuntuu käytössä eikä liimatut hiukset liiku normaalilla tavalla pohjan mukana. Melkein suosittelisin ostamaan jonkin laadukkaamman pilailukaupan peruukin esim. joku tällainen kuin minulla prof.kuvassa (aprillista ostettu Laura-peruukki). Pilailukaupoistakin voi löytää joitakin todella aidon näköisiä peruukkeja.
- mssawo
Samaisesta verkkokaupasta löysin tummanruskean pitkähiusperuukin joka vetää laadullisesti vertoja ihan oikeiden peruukkiliikkeiden peruukeille, tuotenr. 12171 "pitkä kiharaperuukki". Tuo on hieman harhaanjohtava nimi koska kihara on tosi loivaa kuin juuri avatusta letistä tullutta. Ja peruukin alla pidetään peruukkisukkaa pitämään omat hiukset kurissa. Vinkki: tulee muuten aika paljon halvemmaksi kuin pidennysten ottaminen ja niiden huoltaminen muutaman kuukauden välein.
- Anonyymi
Voit vaikka ottaa lankaa ja repiä sitä ohuemmaksi ja liimata vanhaan ohueeseen pipoon.
- Anonyymi
Mun poika taiteili käsityökerhossa 7 vuotiaana peruukin halloween asuun jonka teki myös itse hän voitti sillä palkinnon. Nyt 5 vuotta myöhemmin se halloween asu ja peruukki pääsee taas käyttöön meidän 6 vuotiaalle tyttärelle. Eivät he siellä mitään niin kauheen kestäviä tai erikoisia peruukkeja tehneet mutta kuitenkin tuo peruukki ollut käytössä ensin pojallamme ja nyt vielä tyttärellämmekin. Ensin saatiin etsiä sitä kissojen ja koirien kanssa ja nyt vihdoin löysimme sen kellarista😂😂
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http3024893Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k953202Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1383119Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn341601Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2361309Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.221296- 471229
Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu801118Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?
Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop3261080Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais641067