Työ nimike ja palkka ei vastaa ???

huijattu(ko)

Olen juuri valmistunut maalari ja menin kesätöihin teollisuusmaalaamoon, työsopimuksessa työ nimikkeeni on maalarin avustaja ja tarvittaessa tuuraaja. mutta pomo katsoi palkan metalli alan tessin mukaan jotta ei tarvitse makaa niin paljon? sitä vaan mietin että onko laillista jos olen kuitenkin ammatiltani maalari ja nimikekin viittaa siihen??

3

588

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ABC kissa kävelee

      Voi hyvinkin olla laillista ja oikein. Alaa tuntematta kuulostaa siltä että teollisuusmaalaamo voisi kuuluakin metallin sopimuksen piiriin.

      Sovellettavaa työehtosopimusta ei valita kunkin työntekijän mukaan erikseen, vaan koko firmassa / sen toimipisteessä / sen osastolla käytetään samaa TES:ta. Eli työnantaja valitsee mihin työnantajaliittoon liittyy ja samalla valitsee minkä sopimuksen mukaan toimitaan. Ihan miten vaan noita sopimuksia ei voi valita: niissä on kaikissa määritelty mille alalle ne soveltuvat mutta niissä on myös paljon päällekkäisyyksiä.

      Tämän päivän Hesarissa oli uutinen kuinka Helsinki-Vantaan lentokentällä on väännetty kättä sovellettavasta TES:sta: http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Kilpailutukset kiristävät ilmapiiriä Helsinki-Vantaalla/1135267529920

      Koska eri työehtosopimuksia voi usein soveltaa samaan työhön, niistä käydään välillä myös oikeutta mikä on se oikein sovellettava sopimus. Tässä linkkejä tämän vuoden päätöksiin:
      http://www.oikeus.fi/tyotuomioistuin/55153.htm
      http://www.finlex.fi/fi/oikeus/tt/2011/20110055
      http://www.finlex.fi/fi/oikeus/tt/2011/20110018
      http://www.finlex.fi/fi/oikeus/tt/2011/20110010
      http://www.finlex.fi/fi/oikeus/tt/2011/20110008

      Sinä olisit ilmeisesti halunnut toimia Maalausalan työehtosopimuksen mukaan. Sen sivulla 7 lukee soveltamisalasta: "Allekirjoittaneiden Rakennusliitto ry:n ja Pintaurakoitsijat ry:n välillä on tehty seuraava työehtosopimus. Sopimus on voimassa allekirjoittaneen työnantajajärjestön jäsenten ja niiden kaikkien työntekijöiden välisissä työsuhteissa." Soveltamisalasta ei ole muuta määräystä.

      Suosittelen etsimään sinuun sovellettavan työehtosopimuksen Finlexin sivuilta (http://www.finlex.fi/fi/viranomaiset/tyoehto/) tai vaikka metalliliiton sivuilta. Ihan sopimuksen alussa on luku "yleistä" tai "yleiset määräykset" jonka (lähes) ensimmäinen alaotsikko on "soveltamisala" tai "sopimuksen soveltamisala". Lue se.

      Laita se sopimus tietokoneelle talteen ja lue se sitten myöhemmin ihan kokonaisuudessaan. Se sopimus on tehty sinua varten, siitä löytyy aika paljon sinun oikeuksistasi ja velvollisuuksistasi, niistä kannattaa olla tietoinen.

      Oletko liiton jäsen? Jos olet, niin kannattaa olla sen liiton jäsen joka on neuvotellut työehtosopimuksen. Eli jos on pitempiaikaisesta työpaikasta kyse niin kannattaa vaihtaa liittoa metalliliittoon. Tämä siksi että mahdollisessa riitatilanteessa ainoastaan työehtosopimuksen neuvotelleella liitolla on "sananvaltaa" kyseiseen alaan kuuluvissa erimielisyysasioissa, eli vain se liitto voi kunnolla ajaa sinun asiaasi.

    • palkanlaskijana

      Itseasiassa käytettävän tessin määrittelee yrityksen ytj tietokannasta löytyvä päätoimiala.

      Eli kannattaa käydä ytj:n sivuilla katsomassa oman työnantajansa päätoimiala ja googlettaa sitten sitä kautta onko alalla yleissitovaa tessiä.

      Jos sitä ei löydy niin sitten työnantaja voi noudattaa A) lakia taikka B) valitsemaansa lakia parempaa tessiä.

    • Työehtoshoppailu

      Ei yrityksen päätoimiala välttämättä määrää kaikkiin yrityksiin sovellettavaa työehtosopimusta, jos toiminta on selvästi muuhun toimintaan nähden erillistä, voi yritys joutua noudattamaan tuon alan yleissitovaa työehtosopimusta.

      Usein noihin riitoihin liittyy myös ammattiliittojen välisiä riitoja. Esim. Palvelualojen ammattiliitto on laajentanut kiinteistöpalvelualan työehtosopimuksensa sellaiseksi, että sitä voidaan käytännössä noudattaa kaikkeen Suomessa tehtävään työhön. Ns. normaalisitova työehtosopimus ohittaa ristiriitatilanteessa alan yleissitovan työehtosopimuksen. Näin ollen esim. Kiinteistöpalvelualan yritykselle voidaan ulkoistaa työtehtäviä ja he voivat tehdä niitä työntekijän kannalta huonommalla tessillä kuin alan yleissitova työehtosopimus.
      Edellä mainitussa Lentokenttätapauksessa asia kaatui Palvelualojen ammattiliiton lausuntoon, jossa Pam asettui työnantajan puolelle. Näin työntekijöiden työehtojen romuttajaksi sinetöityi toinen ammattiliitto eli Pam Ry.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      243
      2201
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1440
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1406
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      371
      1255
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      21
      968
    6. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      174
      872
    7. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      806
    8. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      752
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      57
      746
    10. Oon varma siitä

      Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
      Ikävä
      101
      675
    Aihe