Virheet

Amatööri 15

Mikä on yleisin virhe, kun maila osuu "pallon kylkeen" eli pallo kyllä lähtee, mutta korkeutta se ei ota kuin pari metriä korkeintaan. Yleensä liukuu vain maata pitkin.
Yleensä suunta on suoraan, mutta lyönnit menevät myös vasempaan kuin piti.

Toinen mitä on alkanut tapahtumaan, että swingin alastulossa maila kiertyy hieman vasemmalle, jolloin lapa tulee epäedullisessa asennossa ja hyvässä lykyssä pallo lentää 70% normaalista ja ottaa mielettömän hookin.
Mistä mahtaa johtua? Hanskaa käytän.

2

384

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Terve!
      Toppihan voi tulla esim. jos backswingissä kroppa siirtyy vähän oikealle, eikä ehdi takaisin osumahetkellä. Vasen käsi pitäisi pitää mahdollisimman suorana koko ajan, jos se osumassa jää vähänkin koukkuun, on se tietenkin sitten toppi.

      Kokeile "heikentää" oikean käden grippiä, siis kiertää hivenen vastapäivään, kun otteen mailasta otat. Silloin ei lapa sulkeudu niin herkästi.

      Suoria lyöntejä vaan sulle!

    • Naisgolffari, hcp 15

      Jos kesken pelikierroksen iskee "toppivaihde" päälle, niin kannattaa rauhoittaa svingi ottamalla vain puolikkaita backsvingejä. Osumatarkkuus paranee ja rytmikin säilyy paremmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      145
      4015
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      64
      3690
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2974
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      115
      2564
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      175
      2236
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      32
      1574
    7. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      49
      1447
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      54
      1272
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      1063
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      111
      1055
    Aihe