Virheet

Amatööri 15

Mikä on yleisin virhe, kun maila osuu "pallon kylkeen" eli pallo kyllä lähtee, mutta korkeutta se ei ota kuin pari metriä korkeintaan. Yleensä liukuu vain maata pitkin.
Yleensä suunta on suoraan, mutta lyönnit menevät myös vasempaan kuin piti.

Toinen mitä on alkanut tapahtumaan, että swingin alastulossa maila kiertyy hieman vasemmalle, jolloin lapa tulee epäedullisessa asennossa ja hyvässä lykyssä pallo lentää 70% normaalista ja ottaa mielettömän hookin.
Mistä mahtaa johtua? Hanskaa käytän.

2

386

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Terve!
      Toppihan voi tulla esim. jos backswingissä kroppa siirtyy vähän oikealle, eikä ehdi takaisin osumahetkellä. Vasen käsi pitäisi pitää mahdollisimman suorana koko ajan, jos se osumassa jää vähänkin koukkuun, on se tietenkin sitten toppi.

      Kokeile "heikentää" oikean käden grippiä, siis kiertää hivenen vastapäivään, kun otteen mailasta otat. Silloin ei lapa sulkeudu niin herkästi.

      Suoria lyöntejä vaan sulle!

    • Naisgolffari, hcp 15

      Jos kesken pelikierroksen iskee "toppivaihde" päälle, niin kannattaa rauhoittaa svingi ottamalla vain puolikkaita backsvingejä. Osumatarkkuus paranee ja rytmikin säilyy paremmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      338
      5724
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      76
      5199
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4266
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3901
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      46
      3597
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      154
      3331
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      100
      3144
    8. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      30
      2869
    9. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2249
    10. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2185
    Aihe