liiton siunaaminen

kuulumme eri kirkkokuntiin luterilainen ja katolinen,papereita miehen kotimaasta työlästä saada. Eli maistraattivihkiminen tulossa. Onko avioliiton siunaamiselle ev.lut kirkossa mitään oikeaa uskonnollista/raamatullista perustelua? Vai mistä tämä siunaaminen juontaa juurensa? Toimituksellahan ei ole juridista merkitystä. Lähinnä kaunis tapa jos paria ei syystä tai toisesta pysty pappi vihkimään. Haluaisin toki että pappi vihkisi pieni muotoisesti meidät,ei vaan taida onnistua. Jos siunaamiselle ei löydy raamatullista perustetta en halua koko touhua.
276
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

No jaa, se on tulkintakysymys löytyykö koko papin toimittamalle avioliittoon vihkimiselle raamatullista perustetta. Jotkut opusta kolunneet ovat sitä mieltä, että avioliitoksi Jumalan silmissä riittää kahden ihmisen välinen keskinäinen sopimus asiasta ja Jumalan siunauksen pyytäminen liitolle - ja siunauksen pyytämiseenhän uskova ei pappia tarvitse, yläkertaan saa yhteyden itsekin.

Siunausta liitollenne voi pyytää kuka vain. Ei siihen titteliä tarvita.

Äänestä

Kirkollinen siunaaminen ei tee avioliittoa pätevämmäksi Jumalan silmissä. Se on kirkon kädenojennus jäsenelleen, joka ei ole voinut saada kirkollista vihkimistä. Joku haluaa sen omaksi vahvistuksekseen. Toinen haluaa pitää isot juhlat perinteisine hääpukuineen pienimuotoisen maistraattivihkimisen jälkeen. Valitsettepa siunaamisen tai ette, olette yhtä lailla naimisissa sekä yhteiskunnan että kirkon silmissä.

Avioliitto on yhteiskunnallinen sitoumus. Se, että vihkijänä on usein pappi, johtuu sekä perinteistä että käytännöstä. Suuri osa suomalaisista kuuluu vielä kirkkoon ja maistraatteja on harvemmassa. Useat haluavat kirkkohäät myös näyttävyyden takia. Raamatusta ei tietenkään löydy nykyaikaisia kirkkohäitä sen enempää kuin siviilivihkimistäkään. Raamatun aikanakaan ei avioiliitossa ollut kyse vain kahden ihmisen sopimuksesta, vaan enemmänkin ympäröivän yhteiskunnan asettamista velvollisuuksista ja antamista oikeuksista. Naimisiin ei menty salaa muuttamalla yhteen, vaan asia sovittiin sukujen kesken, vaihdettiin omaisuutta, annettiin lahjoja ja pidettiin juhlia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


evkat kirjoitti:

kuulumme eri kirkkokuntiin luterilainen ja katolinen,papereita miehen kotimaasta työlästä saada. Eli maistraattivihkiminen tulossa. Onko avioliiton siunaamiselle ev.lut kirkossa mitään oikeaa uskonnollista/raamatullista perustelua? Vai mistä tämä siunaaminen juontaa juurensa? Toimituksellahan ei ole juridista merkitystä. Lähinnä kaunis tapa jos paria ei syystä tai toisesta pysty pappi vihkimään. Haluaisin toki että pappi vihkisi pieni muotoisesti meidät,ei vaan taida onnistua. Jos siunaamiselle ei löydy raamatullista perustetta en halua koko touhua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu