miksi painostus?

miksi painostaa miestä kertomaan että miksi petit? Mulla on vastaus kaikille petetyille. Mies ei rakasta,arvosta eikä halua teitä. Te olette jalkarättejä. Joku toinen täytti miehen henkiset ja fyysiset tarpeet paremmin. Ei rakasta sinua. Turha siinä on toista naista syytellä. Avatkaa silmänne,katsokaa peiliin ja nähkää totuus. Pakottamalla ja hiillostamalla mies karkaa aina vaan kauemmaksi toisen syliin hirmuvallan alta. Tähän jankuttamiseen lisättynä pihtaus niin peli on selvä. Itse pitää tajuta lähteä huonosta suhteesta,eikä jäädä esim lasten varjolla roikkumaan. Ottakaa vastuu omasta elämästä omiin käsiinne,ei sitä kukaan muu ota! Ja kunnioittakaa edes itseänne.
27298
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Jos mies ei rakasta, hän eroaa vaimostaan. Niin yksinkertaista se on. Ei siihen mitään näennäisiä selityksia tarvita- Kyllä naisista vetää pitemmän korren se, jolla on miehelle eniten annettavaa. Jos se on kakkonen, mies eroaa. Jos se on vaimo,. mies ei eroa. Selitellä toki saa mitä vain mutta totuutta ei voi muuttaa vaikka kuinka haluaisi.

Äänestä
  • EI TODELLAKAAN RAKKAUDEN VUOKSI, EI TODELLA AINA RAKASTA OLLENKAAN, muita syitä ja tosi paljon.
    Velvollisuus pieniä lapsia kohtaan, tietoisuus, että vaimo ei pärjää lasten kanssa yksin, häpeä, rahatilanne, ja suuri syy on jos kakkonen jättääkin...vaikka oli suunniteltu jo tulevaisuutta.
    Tämä kaikki kuultu miehen suusta.
    Lisäksi kun vaimo ei halua erota vaan jatkaa, ajattelee mies, ok, meneehän tämä siis näinkin, voin käydä helpottumassa toisen naisen luona, ja tuota puolisoa ei tunnu loppujen lopuksi niin haittaavan, koska jatkaa taas.
    Myös munattomuus, päättämättömyys, pelko muutoksesta. Ei todellakaan rakkaudesta. Olette te petetyt hölmöjä.

    Äänestä

Miksi sinä/ap et lopeta? Jos mies vielä haluaa sinut "kiihkeästi", sinäkö hoidat myös ne lapset? Kai mies on niin fiksu, ettö haluaa myös lapset, ovathan he hänen lihaansa ja verta?
-Ota myös sinä vastuu elämästäsi!

Äänestä
  • olen lopettanut jo ottamalla eron

    Äänestä

Etkös saanu ukkomiestä? Vaimo oli sittenkin rakkaampi. :D

Kyllähän se kyrpii... *LOL*

Äänestä
  • Kuka painostaa ketä????????

    Äänestä

  • Haloo, onko ketään . kirjoitti:

    Kuka painostaa ketä????????

    Kakkonen painostaa ukkomiestä. Niin kun näet alotuksestakin niin tekee kaikkensa että sais vaimon potkimaan ukkonsa pihalle jotta saisi korjata siipirikon talteensa. Miten ihmeessä joku sellasta vielä huoliskaan???!!!

    Äänestä

  • Vaimo oli/ on niin rakas että pitää vieraissa käydä... Hihi hihi :) Kiva että ukko tajuaa rakkautensa käytyään muualla. Rakkaus löytyy siis vieraissa käymällä.

    Äänestä

  • kyse ei ole rakkaudesta vaan riippuvuudesta

    Äänestä

Saa kai sitä kysyä. Ei se ole painostamista. Vai oletko oikeasti sitä mieltä, että pettäminen on oikein. Kyllä ensin pitäisi puhua sille puolisolle ja kertoa jos joku mättää, viheltää peli poikki ja sitten vasta alkaa suhde toiseen. Jokainen itseään kunnioittava ihminen toimii oiken myös toisia kohtaan. Ei se syy aina välttämättä ole siinä petetyssä puolisossa. Kaikki eivät pihtaa, nalkuta yms. Moni yrittää jo hyvin aikaisessa vaiheessa kysellä onko jokin vialla. Vastausta jos ei saa niin vaikea asioille on jotain tehdä. Välillä tuntuu, että se pettäjä taitaa olla hukassa itsensä kanssa eikä tiedä mitä haluaa. Sekin pitäisi pystyä toiselle kertomaan jo niin aikaisessa vaiheessa etteivät asiat ennätä mennä niin solmuun, ettei niistä voi enään puhua.

Äänestä

Koska tajuat, että sinä et ole itseäsi kunnioittava ihminen? Jos tollee pitää tarrautua ukkomieheen, niin siitä on kuule kunnioitus puolin ja toisin aika kaukana.
Pellelle pellen kohtelu.

Äänestä
  • niin olen siis eronnut avioliitosta,petturista. Voi kuinka hän rakasti,aneli ja pyyteli.

    Äänestä

  • 3kimppa kirjoitti:

    niin olen siis eronnut avioliitosta,petturista. Voi kuinka hän rakasti,aneli ja pyyteli.

    Ja me kangasalan papit nauroimme niin sanoi kangasalan suntio...

    Äänestä

  • Niin ykkönenkin tarrautuu samaan pettävään ukkomieheen ja siinä myös on kunnioitus kaukana puolin ja toisin. Ei pettävään mieheen tarrautuvat ykköset kunnioita itseään yhtään enempi kuin ne roikkuvat kakkoset. Miehelle se on kivaa, kun naiset tarrautuvat häneen ja hän saa olla vahdittu mies ja kummankin naisen keskipiste.

    Äänestä

Taas yksi epätoivoinen kakkonen pitää kovaa ääntä itsestään.On se kumma juttu että nää kakkoset kuvittelee olevansa jotekin muita ihmisiä parempia ja muiden yläpuolella.Ajattelevat etti toisten tunteilla ole mitään väliä ja luulevat olevansa taivaan lahja miehille..uskomatonta touhua aikuisilta ihmisiltä:)Ei voi kuin ihmetellä mihin maailma on menossa...

Äänestä
  • minulla on kanttia myöntää että en riittänyt miehelleni,säilytin edes hitusen itsekunnioitustani lähtemällä. Inhona teitä heikot naiset. Ikinä en ole enää heikko,enkä anna miehen kusettaa itseäni.

    Äänestä

  • 3kimppa kirjoitti:

    minulla on kanttia myöntää että en riittänyt miehelleni,säilytin edes hitusen itsekunnioitustani lähtemällä. Inhona teitä heikot naiset. Ikinä en ole enää heikko,enkä anna miehen kusettaa itseäni.

    Oletko nyt varma, ettei kuseteta?

    Äänestä

Ihmiset ovat nykyään niin itsekkäitä, että harva ymmärtää asioiden joskus ratkeavan ihan vaan keskustelemalla. Jos suhteessa on ongelmia niistä ei puhuta eikä niitä yritetä ratkoa. Moni on myös unohtanut anteeksiannon merkityksen. Enkä tarkoita nyt, että teki toinen mitä vaan on annettava anteeksi, vaan sitä että moni tuntuu ottavan asiat aina niin itseensä. Loukkaannutaan, ajatellaan että minun asiani eivät kuulu muille, minulla on oikeus jne. Ei osata ottaa enään muita huomioon. Edes parisuhteessa. Joten kyllä minusta puolisolla on oikeus kysyä miksi toinen toimii jollain tietyllä tavalla ja kyllä mielestäni siihen myös pitäisi yrittää vastata. Ottaa huomioon se toinen jopa tilanteessa jossa asiat ovat hullusti. Rehellisesti asioista puhumalla ja edes jonkunlaisella läpikäynnillä, jatkuipa suhde sitten tai ei voi tuleva kanssakäyminen olla paljon helpompaa molemmille osapuolille. Sen verran täytyy kanssaihmisiään arvostaa, että on vastaa rehellisesti jos toinen jotain kysyy. Ainakin isoissa asioissa joihin tämä pettäminenkin liittyy.

Äänestä
  • kuinka moni krooninen pettäjä kykenee keskustelemaan asiallisesti tapahtuneesta? Jos 2 ei ottanut luokseen alkoi anelu päästä kotiin takas. Itki polvillaan,vannoi rakkautta. Haukkui 2 naisen,ei ollut edes hyvä pano. Kuitenkin lähetteli viestejä rakkaalleen,että rakastaa ja on pakotettu lopettamaan suhde. Kestin vielä 4 vuotta. Paskat se mitään rakastamista ollut,kulissin tarvetta. Eipä tietenkään olis halunnut erota. Yksin elän lasten kanssa. Helppoa ei ole,mutta elämisen arvoista ilman petturia ja turhia lupauksia,kulissia,itsepetosta.

    Äänestä

MIelenkiintoista huomata millaisia vastauksia sait, kun vaimot luulivat sinun olevan kakkonen, kun kerroit tuolla alempana että olet itse eronnut pettäjästä, kirjoittelu hiljeni.

MIkä teidän petetyksi tulleiden vaimojen on hyväksyä se, että joku kertoo asiat niinkuin ne ihan oikeasti on? Huomaa kyllä mitä te uskottelette itsellenne, täyttää potaskaa.

Ja niin en ole kakkonen vaan myöskin petetty vaimo, joka erosi miehestään.

Äänestä

EN YMMÄRRÄ MIKSI PETETTY OSAPUOLI EI YMMÄRRÄ, ETTÄ RAKKAUS ON IHAN JOTAIN MUUTA KUIN ETTÄ JÄÄDÄÄN LASTEN VUOKSI JA KUN VAIMO HÖLMÖ ANTEEKSI ANTAA LIITTOON.
KUVITELKAAPA, JOS TEILLÄ EI OLISI LAPSIA, OLISINKO MIES JÄÄNYT SUN LUOKSE? TASAN TARKKAAN EI. NO, PYYDÄPPÄ NYT SILTÄ RAKASTETULTA PUOLISOLTASI SEN JÄLKEEN KUN PALAJASTUI SALASUHDE YHTEISTÄ LEMMENLOMAA, VAIN SINÄ JA MIEHESI ETELÄSSÄ, ILMAN LAPSIA?
LÄHTEEKÖ, EI TASAN TARKKAAN LÄHDE.
EI PIDÄ SEKOITTAA MUKAVUUTTA, HELPPOUTTA RAKKAUTEEN.
JOS SINÄ VAIMONA PAINAT VILLASELLA PETTÄMISTÄ ,TEKEE HÄN JOKA TAPAUKSESSA SEN UUDELLEEN, JA NÄIN OLI TÄMÄ YHDESSÄ JATKAMINEN HELPPO VAIHTOEHTO.

Äänestä
  • Eksä vois olla kiltti ja pistää noi caps lockit pois päältä???

    EI TÄÄLLÄ TARTTE JATKUVASTI HUUTAA! KYLLÄ ME KUULLAAN MUUTENKIN JA OSATAAN JO ULKOA NUO SUN TARUT!

    Äänestä

Kysy ensin itseltäsi, miksi toinen pettää. Varminnin saat vastauksen kysymykseesi sieltä. Muutos lähtee vain omasta itsestä.

Jos olet masentunut, väsynyt, hae apua. Puoliso vaikka tekisi mit'ä, hänen apunsa ei auta tässä, sinä tarvitset lääketietellistä apua ihan ensiksi. Kun olet sitä jonkin aikaa saanut, alat hiljalleen huomata, että elämä alkaa taas maistumaan paremmalta.

Apu ei tule pettämisest, ei uudesta suhteesta ei ertosta, hetken voi hullutella, mutta sitä ei jatku pitkään ja sittenhän se sitten vasta onkin kovin tilanne, ei ole mitään ja valtava morkkis. Miehillä se tie alholistien majoitukseen ja naiseillakin lisääntyvästi. Ethän päästä itseäsi tähän yilaan.

Äänestä

No. Asiathan eivät aivan noin mustavalkoisia ole. Eikä elämä yleensäkään. Aika typerä kirjoitus ap:ltä kaikenkaikkiaan.
Itse tuossa tilanteessa juuri, eikä tilanne ole ollenkaan tuollainen minun kannaltani katsottuna. Että pistäppä suu supumpaan.

Äänestä
  • No eipä tietenkään ole, niin mäkin kuvittelin 10 vuotta, se on se rakkaus ja se avioliittolupaus se mikä siinä miehessä pitää, eikö niin ja se että kaikkien hauoraseikkailujen jälkeen hän todellakin valitsee aina sinut ja teidän lapset ja kodin, eikö niin?????

    Joillekin riittää se että on mies, vaivalla hankittu, ainut mies joka on koskaan silmänsä sinuun luonut ja huolinut. Mies saa olla mikä paska vaan, kunhan lompakon nyörit pysyy auki ja ystäville voi teeskennellä onnelista perhettä niin tosiaan unohtamatta, että lapset tarvitsevat isää. Mihin hittoon se isä katoaa? Isä on aina isä, vaikkei halua ilmeisesti sinua enää, kun pitää vierasta hakea. Se on se pointti, EI HALUA SINUA enää, ymmärrätkö. Täysin eri asia kuin lapset.
    Mutta tyylillään jokainen tietty. Psyykkinen kasvu vaatii tuskaa ja työtä yhtä lailla kuin fyysinen treenaaminen. Ilman kipua ei tapahdu muutosta.

    Äänestä

  • OPETTELE KIRJOITTAMAAN OIKEIN, SITÄ MIETTIESSÄ JA ENNEN KUIN HUOMAAT VIRHEESI, MIEHES HÖYLÄÄ TOISTA NAISTA HAHAHAHAHHA, IHAN OIKEIN TUOLLAISELLE SÄÄLITTÄVYYDELLE.

    Äänestä

  • 3kimppa kirjoitti:

    No eipä tietenkään ole, niin mäkin kuvittelin 10 vuotta, se on se rakkaus ja se avioliittolupaus se mikä siinä miehessä pitää, eikö niin ja se että kaikkien hauoraseikkailujen jälkeen hän todellakin valitsee aina sinut ja teidän lapset ja kodin, eikö niin?????

    Joillekin riittää se että on mies, vaivalla hankittu, ainut mies joka on koskaan silmänsä sinuun luonut ja huolinut. Mies saa olla mikä paska vaan, kunhan lompakon nyörit pysyy auki ja ystäville voi teeskennellä onnelista perhettä niin tosiaan unohtamatta, että lapset tarvitsevat isää. Mihin hittoon se isä katoaa? Isä on aina isä, vaikkei halua ilmeisesti sinua enää, kun pitää vierasta hakea. Se on se pointti, EI HALUA SINUA enää, ymmärrätkö. Täysin eri asia kuin lapset.
    Mutta tyylillään jokainen tietty. Psyykkinen kasvu vaatii tuskaa ja työtä yhtä lailla kuin fyysinen treenaaminen. Ilman kipua ei tapahdu muutosta.

    Eipä kovasti tarvinnut vaivaa nähdä ja olisin taatusti kelvannut muillekkin. Katseita saan vielä nykyäänkin vaikka alkaa 40 uhkaavasti lähestyä. Monissa liemissä minut on keitetty. Miehen salasuhde oli shokki mutta selvisin siitä. Me jatkamme, koska päätimme niin yhdessä. Emme siksi että minä en saisi itselleni toista miestä tai siksi, että mieheni ei uskoisi minun selviytyvän lasten kanssa tms. Elämme normaali lapsiperheen arkea. Käymme yhdessä kahvilla ja vietämme aikaa yhdessä paljon muutenkin. Voisiko joskus olla vaikka niin, että pettäjän silmät aukeavat kun salasuhde paljastuu ja tajuaakin mitä todella haluaa elämältään. Haluaakin sen vaimon eikä sitä kakkosta. Kyllä se kriiseistä yhdessä selviäminenkin vaatii sitä tuskaa ja psyykkistä kasvua tapahtuu myös vaikka ero ei tulisikaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


3kimppa kirjoitti:

miksi painostaa miestä kertomaan että miksi petit? Mulla on vastaus kaikille petetyille. Mies ei rakasta,arvosta eikä halua teitä. Te olette jalkarättejä. Joku toinen täytti miehen henkiset ja fyysiset tarpeet paremmin. Ei rakasta sinua. Turha siinä on toista naista syytellä. Avatkaa silmänne,katsokaa peiliin ja nähkää totuus. Pakottamalla ja hiillostamalla mies karkaa aina vaan kauemmaksi toisen syliin hirmuvallan alta. Tähän jankuttamiseen lisättynä pihtaus niin peli on selvä. Itse pitää tajuta lähteä huonosta suhteesta,eikä jäädä esim lasten varjolla roikkumaan. Ottakaa vastuu omasta elämästä omiin käsiinne,ei sitä kukaan muu ota! Ja kunnioittakaa edes itseänne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu