Entäs hakatun omaiset?

el1sabet

Mitä pitäis tehdä kun tuttu tyttö on väkivaltaisessa suhteessa? Naama mustelmilla juoksee rikosilmoitusta tekemässä ja seuraavana päivänä peruu sen. Väkivaltanen kaveri on tämän tästä vankilassa muka kärsimässä muka tuomiotaan. Perhetapaaminen joka viikko omassa bungalovissa. Valtio petaa petin ja maksaa hotellihuoneen vuokran. Eikös rikoksesta pitäis seurata rangaistus? Olen katkera, en tiedä mitä tytön kanssa pitäs tehdä, olen paasannut ja pauhannut, olen ollut kiltti ja ymmärtäväinen, olen sekaantunut perhe-elämään, ottanut itse turpiini menemällä väliin, hommasin ammattiauttajan jolloin likkaa nauratti samassa tilanteessa vuosia olleiden tarinat, hän on vahvempi ja lässyn lässyn. Hän tietenkin parantaa narsistinarkkarin ja kun muu ei auta, tehdään vauva, siihenhän valtio kannustaa näillä perhetapaamisilla. Olen ihan rikki, en voi vihata enkä hylätä, onko neuvoja? En aio tappaa ketään, se neuvo ei sovi mulle sillä en kannata kuolemantuomiota, siinä tekijä pääsee liian helpolla. Uhri kärsii ikänsä, niin pitäs tekijänkin.

11

158

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei onnistu

      Valitettavasti et voi tedä mitään.

      Niin kauan kun tyttö jaksaa uskoa siihen, että kaikki muuttuu paremmaksi ja hän voi rakastaa sairaan ihmisen terveeksi, niin kauan sinä olet hänen mielestään väärässä ja sekaannut asioihin jotka eivät sinulle kuulu.

      Vasta sitten kun hän itse ymmärtää, voit ehkä auttaa häntä. Nyt voit vain olla lähellä valmiina auttamaan.

      Olen itse ollut väkivaltaisessa suhteessa ja siinä meni välit huonoiksi hyvää tarkoittaviin sukulaisiin kun yrittivät puuttua asioihin joita en itse edes ymmärtänyt. Liian paljon ehti tapahtua ennen kuin "heräsin" ja silloinkin halusin hoitaa itse asiani.

      Välit jäivät etäisiksi niihin, jotka yrittivät auttaa väkisin ja selkäni takana joten yritä olla puuttumatta liikaa ennen kuin sinulta pyydetään apua. Ymmärrän, että sivusta tuntuu kamalalta katsoa tuollaista, mutta jokainen tekee omat virheensä. Tyttö tietää, mitä ajattelet, mutta hänen täytyy itse ymmärtää olevansa sairaassa suteessa ennen kuin mikään voi muuttua.

    • ....

      Ehkä voit yrittää saada hänet tajuamaan, hän on ihan yksin maailmassa hädän hetkellä, kukaan ei välttämättä edes puutu vaikka pystyisi.
      Hän on voinut kehittää hauskan leikin, kärsikää nyt minun takiani. Koveta sydämesi, että hän joutuu itse kantamaan ahdistuksensa.
      Edellinen on oikeassa, etäällä voi auttaa parhaiten.

      Riippumatta minkätyyppisestä suhteesta on kysymys, väkivaltaisuudesta tulee helposti inhottava syyttelyn tunteiden dramaattinen kierre, joka on molemmille tarpeellinen jonkun masokismin takia.

    • Writers

      Luin viestisi. Tuntuu pahalta ajatella, että puoliso lyö. Olen itse kokenut miehenä väkivaltaa entisen vaimoni kohdalta. Se oli kamalaa. Hän huusi pienimmästäkin asiasta. Joskus jokin väärä ilme tai väärä sana sai hänet raivostumaan.
      Kerran nukkuessani hän löi minua nyrkillä selkään. Selkä oli kipeänä monta viikkoa. Kerran ollessani työttömänä hän löi minua vyöllä kasvoihin. Kun olin työttömänä, hän syytti toistuvasti minua työttömyydestäni.
      Nuo tunteet olivat niin kamalia, että vieläkin pelkään aloittaa uutta suhdetta. Olen toistuvatsi yrittänyt löytää kilttiä ja kunnollista naista, jota minun ei tatrvitse pelätä.
      Etsin vain hyvyyttä.

    • viha-rakkaus suhde

      Ite kannattaa vierottaa itsensä kokonaan pois heidän elämästä.
      Ei ole mitään tapaa ulkopuolisena auttaa syntymänarsistin uhria
      sen paremmin kuin narkkaria. Apu tulee uhrilta itseltään, jos joltain.
      Totaalinen yksin jääminen narsistin uhriksi on ainoa tie uhrin pötkiä
      lopullisesti pakoon, ellei ole myöhäistä.
      Silloinkin apu kannattaa hakea viranomaisilta, turvakodista,
      vaihtaa nimi, muuttaa kaupunkia.
      Sukulaiset vain lisää narsistin vihaa, vaatii lähestymiskieltoja, ym.

      Uhri tietenkin pilaa elämäänsä, sitä ei estä kuin uhri ite.
      Sukulaisten ei kannata pilata omaa elämäänsä.
      Ihminen, jos saa toisen ihmisen elämän takaisin raiteilleen,
      on siinä huomaamatta mennyt oma jaksaminen överiksi.

    • yksin kotona

      Ei ne ämmät mitään tajuu vaikka niitä kuinka yrittäis auttaa. Jos naisilla olis aivot niin maailma olis turvallisempi paikka elää.

    • sorry, karu totuus

      Se tyttö on tyhmä.

      Jos olet neuvonut ja ei auta, niin anna olla.

      Voi juku, vielä 2011 joku antaa hakata itseään!!!
      Ei voi ymmärtää. Anna sen hakata, kun noin s-tyhmä.

      Onko sen hakkaajan seksi todella niin makeeta?
      Sillä siitähän tässä on kyse...

      • puutteessako

        Seksi ja seksi.
        Joku kierouma sinullakin on tuon seksisi kanssa. Et tajua yhtään mitään. Mutta siitä puhe mistä puute, sehän on vanha totuus.


    • nainen23v_

      Sitä saa mitä tilaa. Jos ei yritäkään tuosta irtautua ja on niin idiootti että NAURAA terapiassa ihmisille joita on hakattu parisuhteessa, niin anna olla.
      Häntä ei opeta yksinkertaisesti sinun huolehtimisesi (tai kenenkään), eikä miehensä hakkaaminen. Yksinkertaisesti liian sairas ihminen, surullista. Omat patoumansa aikoo sitten varmasti purkaa hakkaamalla omaa tulevaa lastaan. Älä anna apua mokomalle paskalle akalle, äläkä hänen typerälle miehelleen enää yhtään.

    • en oo puutteessa

      "seksi ja seksi" -'sitähän se on. Ole rehellinen.
      Jos sen pahoinpitelijän seksi ei olisi ........, niin ei se siinä suhteessa pysyisi.
      Ole rehellinen.

      • puutteessako

        Naisille seksi ei ole koskaan ykkösasia elämässä vaikka miehille onkin.
        Kyllä ne väkivaltaisessa suhteessa pysymisen syyt on ihan jossain muualla.


    • HM Odense

      Niin mutta miesten aivot sijaitsee siinä prinssinnakissa mikä riippuu niitten jalkovälissä... niin että ei ne suurudella ole pilattu, eihän sinne kummosetkaan mahdu.....: - /

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      281
      17958
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5730
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      133
      2662
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2197
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      337
      1805
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1063
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      976
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      33
      961
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      958
    Aihe