Uudet pyörät ja laakerit?

rullistelijaa

Oon ruvennu luistelee nyt enemmän ja ois tarkoitus vaihtaa uudet pyörät ja laakerit. Hirveesti en noista laakereista ja pyörien kovuuksista ymmärrä, mutta jotain kuitenkin. Eli oon miettiny et miten paljon eroo on 82A pyörillä ja sitten vielä tuosta kovemmilla? Ja myydäänkö tuosta kovempia pyöriä Suomen urheilukaupoissa (InterSport) miten paljon? Laakerit on ABEC 7. Niin siis pyörät on nuo 80mm 82A. Eli mihin kannattais vaihtaa? Kovat laakerithan rullaa paremmin kuin pehmeät, mutta taitaa olla lähinnä psykologinen vaikutus noilla kovuuksien eroilla? Vai onko niissä oikeesti selkeesti havaittavia eroja? Ja mitä laakereita suosittelette?

3

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • E-K:

      Jos et kilpaile niin laakerit ja pyörät saavat olla juuri tuon tyyppisiä mitä urheilukaupoista saa,asfaltit Suomessa ovat yleensä hyvin täristäviä niin toi 82a on ihan hyvä kovuus,yli 84a;n ei kannata mennä.
      Valmistajat ja jälleenmyyjät kaikessa viisaudessaan kehittivät myyntikikan ABEC-luokitus(toleranssi) jolla luistimia kaupataan ja se onnistui koska tavallinen luistelija meni tavallaan halpaan.
      Itse olen kisaillut myös halpislaakerilla mutta rullaavus-ero tulee renkaasta johon en sen enempää puutu tässä kohtaa.
      Mutta jos välttämättä haluaa huippulaakerit ja pyörät niin sitten joutuu pulittamaan aika suuren määrän euroja ja mitään todellista rullaamishyötyä ei tavalliselle rullaajalle siitä ole.
      Jos esimerkiksi kaupasta löytyy Hyperin pyörä 80mm ja siihen edullinen ABEC3-ABEC7 laakeri niin aika pitkälle pötkii.

    • rullistelijaa

      Kiitos vastauksesta. Luultavasti pysyn tossa 82A kovuudessa ja laakeriksi jotkut ABEC:n peruslaakerit. Mutta aattelin kokeilla 84mm pyöriä, mutta mietin, että mahtuuko ne noihin nykyisiin kiskoihin ku 80mm näyttää jo aika ahtaalle. Luistin on siis Fila Helix 47 Alu. Jos ne ei mahu noihin niin pitääkö mun ostaa kokonaan uus luistin et saan isommat pyörät?

      • E-K:

        Todennäköisesti eivät mahdu,on kaksi vaihtoehtoa jos haluat suuremmat pyörät.
        1.Uusi kisko ja uudet pyörät(dist.165mm tai 195mm)
        2.Uudet luikkarit.

        Ensimmäinen vaihtoehto on tavallaan huono koska hintaa kertyy helposti uusien kuntoluistimien verran,toinen ehto on parempi ja saat kokonaan uudet luistimet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1964
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1720
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1360
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      76
      1320
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1028
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      926
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      923
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      853
    10. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      846
    Aihe