Heippa!
Pliis auttakaa. Olen kesälomasijainen ja minua on tavallaan vähän kusetettu vaikka kaikki onkin mennyt lakien ja KVTESsin mukaan.
Onko teille kellekään sattunut vastaavaa: työsopimuksessa ja lukee että palkkani on x eur/kk, mutta koska teen kesälomasijaisuuden kunnalla, niin tuntipalkkani onkin yhtäkkiä 2 eur pienempi kuin olisi voinut ymmärtää pomon puheiden perusteella ja työsopimuksessa mainitun palkan perusteella? Pomo siis kertoi vain että palkkani on x eur/kk, josta jokainen olisi ymmärtänyt että laskennallinen tuntipalkka on 17 eur/h.
Sopimuksessa toki lukee palkka x eur/kk ja on rastittu KVTESsin mukaan.
Eli tilanteeni on sellainen että palkkani piti olla 17 eur/h kun laskin sen suoraan siitä mitä tulee kun x eur/kk palkasta lasketaan tuntipalkka, mutta koska palkka maksetaan KVTESsin mukaan ja olen töissä aina muutaman viikon jaksoissa kesällä ja sitten on välissä lomaviikko, niin häviän tällä järjestelyllä muutaman sata euroa/kk, tämä suututtaa. Kalenteripäivien mukainen palkanlasku ei ole reilua minun tilanteessani ja johtuu kohtuuttoman pieneen palkkaan...Mutta eihän tällaista erikoistapausta voi kukaan työntekijä tietää?? Minäkään en ole aikaisemmin kunnalla työskennellyt.
Mitä teen?
Moka on tietenkin myös omani kun en tajunnut tätä että todellisuudessa saan laskennallista tuntipalkkaa 2 eur pienempää palkkaa. Tiedän että pomo oli tietoinen tästä ja kusetti minua tahallaan.
Eikö pomon tulisi kertoa minulle, että muistathan että kesälomasijaisena saan paljon pienempää palkkaa kuin voisi työsopparista olettaa tarkistamatta asiaa KVTESsistä?
Mitä olette muut tehneet vastaavassa tilanteessa?? Pliis auttakaa.
En voi hyväksyä että tuntipalkkani onkin yhtäkkiä 15 eur 17 eur sijasta:( Olen niiiin hajalla ja pomo hajottaa:( Inhottavaa kun ihmistä voidaan viilata linssiin ja tämä on vielä laillista:(
t. oikeasti rahat vähissä
KVTES= kesälomasijaisen kärsimys:(
3
117
Vastaukset
- 15+13
TÄH! Mitä nyt ylipäätään teet kesätyöksesi? Jos joskus tienaisin akat. koulutettuna ja tällä työkokemuksella edes lähellekkään noita tuntipalkkoja pitäisin kyllä suuni kiinni ja olisin todella tyytyväinen.
Harvassa on ihmiset ketkä tuollaisia summia kesätöissä tienaa.Vai johtaa kohtuuttoman pieneen palkkaan, no tuosta voidaan olla montaa mieltä. - Kusetuksesta kipeä 2
No siis, sanotaan näin, että en ole mikään teini ja kouluja on tullu käytyä todella monta vuotta (oikein arvattu, olen akateeminen), joten tämä on tällainen hieman ns. vanhemman kesätyösijaisen ongelma josta tässä puhutaan.
t. alkuperäisen viestin lähettäjä joka ei todellakaan ole tyytyväinen palkkaansa
ps.itse asiassa palkan suuruus on tavallaan epäoleellisempaa kuin kokemani kusetus, mielestäni tilanteeni on periaatteellisesti väärin!- gvcddf
Et siis ole kuullutkaan epäpätevyys vähennyksestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717688Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245676- 1232642
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172162Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361795Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111047- 59973
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32941Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45941