KVTES= kesälomasijaisen kärsimys:(

Kusetuksesta kipeä

Heippa!

Pliis auttakaa. Olen kesälomasijainen ja minua on tavallaan vähän kusetettu vaikka kaikki onkin mennyt lakien ja KVTESsin mukaan.

Onko teille kellekään sattunut vastaavaa: työsopimuksessa ja lukee että palkkani on x eur/kk, mutta koska teen kesälomasijaisuuden kunnalla, niin tuntipalkkani onkin yhtäkkiä 2 eur pienempi kuin olisi voinut ymmärtää pomon puheiden perusteella ja työsopimuksessa mainitun palkan perusteella? Pomo siis kertoi vain että palkkani on x eur/kk, josta jokainen olisi ymmärtänyt että laskennallinen tuntipalkka on 17 eur/h.

Sopimuksessa toki lukee palkka x eur/kk ja on rastittu KVTESsin mukaan.

Eli tilanteeni on sellainen että palkkani piti olla 17 eur/h kun laskin sen suoraan siitä mitä tulee kun x eur/kk palkasta lasketaan tuntipalkka, mutta koska palkka maksetaan KVTESsin mukaan ja olen töissä aina muutaman viikon jaksoissa kesällä ja sitten on välissä lomaviikko, niin häviän tällä järjestelyllä muutaman sata euroa/kk, tämä suututtaa. Kalenteripäivien mukainen palkanlasku ei ole reilua minun tilanteessani ja johtuu kohtuuttoman pieneen palkkaan...Mutta eihän tällaista erikoistapausta voi kukaan työntekijä tietää?? Minäkään en ole aikaisemmin kunnalla työskennellyt.

Mitä teen?

Moka on tietenkin myös omani kun en tajunnut tätä että todellisuudessa saan laskennallista tuntipalkkaa 2 eur pienempää palkkaa. Tiedän että pomo oli tietoinen tästä ja kusetti minua tahallaan.

Eikö pomon tulisi kertoa minulle, että muistathan että kesälomasijaisena saan paljon pienempää palkkaa kuin voisi työsopparista olettaa tarkistamatta asiaa KVTESsistä?

Mitä olette muut tehneet vastaavassa tilanteessa?? Pliis auttakaa.

En voi hyväksyä että tuntipalkkani onkin yhtäkkiä 15 eur 17 eur sijasta:( Olen niiiin hajalla ja pomo hajottaa:( Inhottavaa kun ihmistä voidaan viilata linssiin ja tämä on vielä laillista:(

t. oikeasti rahat vähissä

3

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 15+13

      TÄH! Mitä nyt ylipäätään teet kesätyöksesi? Jos joskus tienaisin akat. koulutettuna ja tällä työkokemuksella edes lähellekkään noita tuntipalkkoja pitäisin kyllä suuni kiinni ja olisin todella tyytyväinen.

      Harvassa on ihmiset ketkä tuollaisia summia kesätöissä tienaa.Vai johtaa kohtuuttoman pieneen palkkaan, no tuosta voidaan olla montaa mieltä.

    • Kusetuksesta kipeä 2

      No siis, sanotaan näin, että en ole mikään teini ja kouluja on tullu käytyä todella monta vuotta (oikein arvattu, olen akateeminen), joten tämä on tällainen hieman ns. vanhemman kesätyösijaisen ongelma josta tässä puhutaan.

      t. alkuperäisen viestin lähettäjä joka ei todellakaan ole tyytyväinen palkkaansa

      ps.itse asiassa palkan suuruus on tavallaan epäoleellisempaa kuin kokemani kusetus, mielestäni tilanteeni on periaatteellisesti väärin!

      • gvcddf

        Et siis ole kuullutkaan epäpätevyys vähennyksestä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      42
      4935
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      18
      3656
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3453
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2808
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      86
      2680
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2630
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      16
      1713
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1556
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      201
      1438
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      152
      1321
    Aihe