kihloissa ilman sormusta

uskollinen?

Olemme olleet mieheni kanssa kihloissa kolme vuotta. Koko kihloissa olon aikana mies ei ole halunnut pitää sormusta sormessa kuin silloin, kun tapaamme minun sukulaisiani. Minusta se on aika kummallista ja olemme siitä riidelleet monet kerrat ja joskus hän laittaa sormuksen sormeensa kun käymme viikonloppuna jossain yhdessä. Syyksi hän sanoo, että työn vuoksi ei voi pitää sormusta. Ihmettelen vain miksi sormusta ei voi laittaa työpäivän päätteeksi, ei pitäisi olla niin kauhean iso vaiva. Itse kannan sormustani koska haluan viestittää sillä muille olevani varattu ja tottakai rakkaudesta mieheeni. Ja eikös kihlasormukset ole sitä varten että niitä myös pidetään.
Itselläni ei ole tähän sormuksen pitämättömyyteen vastausta muuta kuin pieniä epäilyksiä miehen halusta osoittaa muille naisille että saa tulla tutustumaan -tyyliin. Olen niin hämmentynyt tästä ilmiöstä, että kysynkin mistä tämä teidän mielestänne kertoo?

13

339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 10+10

      Milloin olette menossa naimisiin?

    • 67-v

      Merkityksetön symboli!

      Heikoilla on parisuhde jos se on yhdestä, pienestä symbolista kiinni!

      Kihlauduttuamme yritin pari viikkoa pitää sormusta mutta porkkanan mallisista sormistani johtuen se oli epämukavaa.
      Kävin myös kolmesti viikossa punttitreeneissä jolloin sormuksen pitäminen on mahdotonta.

      Tuon jälkeen en ole sitä sormeeni laittanut. En myöskään ammattisormustani.
      Koskaan ei vaimoni ole asista kysynyt tai huomauttanut.
      Aikanaan kerroin syyn.

      Sormkus on minusta täysin tarpeeton symboli. Pitäkööt ne jotka haluavat.
      Vaimo on pitänyt yhtä sormusta, koruna.
      60-luvun leveät mallit eivät tuntuneet hänestä miellyttäviltä.

      Minulle on yksi haillee vaikka hän ei olisi pitänyt sitä yhtäkään!

    • dsfsff

      En ihan ymmärrä ongelmaa.

      Minulla on vanhemmat joista kumpikaan ei edes pidä hääsormusta. Kummallakin on työnsätakia niin ettei sormusta voi käyttää ja ovat sitten vain jättäneet käyttämättä. Ainoastaan sukujuhliin laittavat sormukset sormiin.

      Ihan uskollisia he ovat. Luuletko oikeasti että joku SORMUS estää miestäsi pettämästä sinua jos niin haluaa tehdä? Että siinä sormuksessa on joku maaginen voima, jolla mies torjuu tilaisuuden jos sellainen tulee ja hän sitä tahtoo.

      Ja ei, ei se ole sitä varten että sitä pitää aina pitää päällä. Tottakai ihmisillä on erikäsitykset tästä, mutta jos miehesi ei halua pitää muulloin kun tiettyinä aikoina, niin onko sinulla oikeutta pakottaa toista pitämään jotain rihkamaa sormessaan väkipakolla?

      • Itse asiassa päinvastoin, sormus sormessa luultavasti saa enemmän huomiota muilta naisilta kuin ilman sitä.


    • mies 53

      Todella outoa on ja syyt tuntuu keksityiltä.
      Jos/ kun itse menen vielä kihloihin niin sormus pysyy sormessa ihan kokoajan.

      • 2+15

        Kihlaus = lupaus avioliitosta. Ei sormus. Sormuksenkin VOI hankkia kihlauksen merkiksi, mutta ilman lupausta/sopimusta avioliitosta kyseessä ei ole kihlaus.


    • en ainakaan!!!

      harva mies tykkää käyttää koruja...

      • uskollinen?

        En ajatellutkaan, että pelkkä sormus meitä pitäisi yhdessä. On vain outoa, että sitä on niin vastenmielistä pitää, mutta minun sukulaisteni läsnäollessa se on sormessa pyytämättä ja ihan aina. Miksi sitten silloin, mutta ei muulloin. Minä otin kerran sormukseni pois ja halusin nähdä hänen reaktionsa. Arvelinkin, että hän pahastuu siitä. Minun tulee pitää sormusta, mutta hän voi valita vapaasti ajankohdan miten itse haluaa enkä minä saa siitä harmistua. Olisi kiva tietää mikä on hänen oikea motiivinsa, sillä en oikein usko, että pelkkä työ sitä estää muulloin pitämästä.


      • 15+19
        uskollinen? kirjoitti:

        En ajatellutkaan, että pelkkä sormus meitä pitäisi yhdessä. On vain outoa, että sitä on niin vastenmielistä pitää, mutta minun sukulaisteni läsnäollessa se on sormessa pyytämättä ja ihan aina. Miksi sitten silloin, mutta ei muulloin. Minä otin kerran sormukseni pois ja halusin nähdä hänen reaktionsa. Arvelinkin, että hän pahastuu siitä. Minun tulee pitää sormusta, mutta hän voi valita vapaasti ajankohdan miten itse haluaa enkä minä saa siitä harmistua. Olisi kiva tietää mikä on hänen oikea motiivinsa, sillä en oikein usko, että pelkkä työ sitä estää muulloin pitämästä.

        Kysyn uudelleen: milloin olette menossa naimisiin?

        Aika outoa miettiä jotain sormuksen pitämistä tai pitämättömyyttä kun on jo sovittu että sitoudutaan toisiinsa elämän loppuun saakka.


    • RealityBitesAgain

      No, kyllä tämän miehen silmien takaa juttu vaikuttaa siltä, että miehelläsi on koukut koko ajan vedessä. Se on miehelle aika edullinen tilanne, kun kihlattu pitää sormusta ja aina saatavilla. Sen lisäksi voi käydä kastamassa kärkeä muuallakin kun oikein kutiaa.

    • Ex-mieheni piti pitkän avioliittomme ajan sormusta niin kauan kuin meillä meni hyvin. Sitten jätti pois erinäisiin syihin vedoten: liian väljä voi tippua, liian tiukka..puristaa, urheillessa ei voi pitää jne. Myöhemmin selvisi, että oli tapaillut muita ja omaan mahdottomuuteenhan se avioliittomme kaatui.

      Jos rakastaa toista, haluaa kyllä sormuksella osoittaa muille, että olen ylpeä saadessani kuulua toiselle ja on myös sitoutumisen merkki.

      Eli vastaus on, että olisin huolissani miehesi sitoumuksen määrästä.

      • mies 53

        Tästä on helppo olla samaa mieltä, juuri näin!


    • Bride 2012

      Täälläkin eräs jota mietityttää että milloin olette naimisiin menossa? Kolme vuotta jo kihloissa eikä häitä?

      Olen ollut kihloissa nyt 4kk ja häihin vielä aikaa 8kk, järjestelyt käynnissä täyttä häkää!

      En minä ainakaan huvikseni suostunut kultani kosintaan, kyllä se oli molemmille selvää että kihlauksen (=kosinnan) jälkeen sovitaan hääpäivä ja mennään naimisiin.

      Onko teillä kihlaus ollut joku "mentäiskö kihloihin"-tyylinen, ilman varsinaista kosintaa tai aikeita avioliitosta? Ehkä mies ei ota sormuksianne tosissaan, jos ei ole sinua edes varsinaisesti kosinut koskaan? Ehkä suostui hankkimaan tuollaiset "seurustelusormukset" vaan sinun mieliksesi? Mikä oli siis tilanne sormuksia hankkiessa??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      146
      5621
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      31
      4022
    3. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      0
      3500
    4. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2500
    5. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      44
      2332
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      31
      2198
    7. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      24
      2043
    8. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      43
      1895
    9. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      23
      1893
    10. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      11
      1814
    Aihe