Vuontisjärveltä Pöyrisjärvelle

Tietäisikö kukaan kulkeeko Vuontisjärven kylältä minkäänlaista tietä/polkua Pöyrisjärvelle päin? Olisi tarkoitus vaellella ja kalastella sielläpäin.
8169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ennen kuin tulet, katso elokuva Syvä Joki ja erityisesi kohta missä metsässä näkyy liikettä ja juntit tulevat!

Äänestä
  • Kiitos neuvosta (siis, että sinne kulkee polku). Joo tuo on ihan tiukka elokuva!!!

    Äänestä

kyllä sinne menee ihan hyvä mönkiä ura kun vain seuraat oikeaa tietä alussa niin perille pääset. kalastus onkin sitten toinen juttu.

Äänestä
  • Pöyrisjokivarsi on vissiin melkoisen pajukkoista? Onko tietoa muuttuuko tilanne lähempänä Pöyrisjärveä?

    Äänestä

  • Vili_ kirjoitti:

    Pöyrisjokivarsi on vissiin melkoisen pajukkoista? Onko tietoa muuttuuko tilanne lähempänä Pöyrisjärveä?

    ei ole pöyrisjoella pajurantoja koskipaikoissa kovin paljoa edes alajuoksulla. Suvantojen kohdalla pajukkoja kyllä on.

    Äänestä

joo sielä ei niin rääsikköä

Äänestä

Vuontisjärveltä lähtee mönkijätie Ounastie 1964 tiehaarasta 30 metriä eteenpäin tien vasemmalta puolelta kirkonkylältä tullessa. Alussa huono autolla ajettava metsätie (aluksi maantien suuntaisesti), sitten 4 km:n päässä mönkijätie. Tie haaroittuu monesta kohtaa. Kannattaa seurata kartalta, missä mennään.

Äänestä
  • Kiitos erittäin paljon tarkoista vinkeistä, yritetään löytää reitille!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vili_ kirjoitti:

Tietäisikö kukaan kulkeeko Vuontisjärven kylältä minkäänlaista tietä/polkua Pöyrisjärvelle päin? Olisi tarkoitus vaellella ja kalastella sielläpäin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu