Minä tässä kävin miettimään sitä, että miksi useimmiten riitatilanteissa toinen loukkaa toista. Itse luulisin, että se johtuu ihmisen suokamekanismista. Kun ihminen joutuu väkivallan kohteeksi, niin yleensä hän pyrkii suojautumaan vastaamalla väkivaltaan väkivallalla. Toisen loukkaamisessa on periaatteessa kyse aivan samasta asiasta, vaikkakin paljon vähemmällä näkyvyydellä. Kun joku loukkaa toista jollakin tapaa, niin tämä on väkivaltainen hyökkäys toisen psyykeeseen, johon elimistö reagoi samalla tavalla. Normaali ihminen tietenkin torjuu vihamielisyyttä samalla tavalla, eli loukkaamalla takaisin. Tästä käsittääkseni periaatteessa rakkaan ihmisen loukkaamiset johtuvat. Tietenkin se on sitten eri asia, että milloin tällainen loukkaamisen kierre lähtee ja miten se pitää katkaista.
Miksi toinen loukkaa toista vaikka rakastaa
8
1992
Vastaukset
- kiitos paljon kiitos
Jaa-a. Rakastaa ehkä, mutta ei tajua miten kohtelee toista epäkunnioittavasti, koska ei näe omaa käytöstään. Ja tällöin loukkaa.
- joskus sattuu
Noinkin voi olla.
Mutta aloittaja tarkoitti, että epäkunnioittava käytös on tahallista, koska se on reaktio toisen aiempaan epäkunnioittavaan käytökseen (joka voi olla sanallista tai teollista).
loukkaus loukkauksesta.
- Laastaria
Joo kyllä jos minua on joku loukannut tai sanonut pahasti niin puolustaudun sillä ja loukkaan takaisin alakynteen en jää ja kyllähän loukkaaminen sattuu. riippuu mitä sanoo? mutta ei haukku haavaa tee korkeintaan se jää muistiin. Järkevää on keskustella kuitenkin asia kenen kanssa tätä loukkamista syntyi. Joskus ihminen vihan tunteissaan loukkaa kun ei hallitse itseään kiukun vallassa eikä välttämättä oikeesti sanoilla ollut mitään perää? halusi vain satuttaa mistä sitten tilanne johtui?
Jokainen varmasti elämässään sanoo joskus pahasti toiselle mitä katuu ja anteeksi pyyntö ja pahoittelu on paikoillaan jos oikeasti niin tarkoittaa. Kyllä riidat pitäisi aina sopia se on selvä juttu oli sitten parisuhteesta tai kaverussuhteesta kyseessä.- joskus sattuu
totta, vihan vallassa sanotut sanat eivät ole aina totta.
mistä kiukku ja viha juontaa - siitä, että joku asia on satuttanut kiukkuista?
- laastaria
Ja vielä se on totta että kun rakastaa toista siis puolisoaan niin hän on tuttu ja turvallinen jolle on helppo tuhahtaa mitä vaan ja loukkaakin toisinaan pahasti...rakkaus sattuu toisinaan :(
Jos se ei niin vakavaa niin asian yli pääsee eikä sitä kannata jäädä märehtimään....fyysistä väkivaltaa en antaisi tapahtuia kuin kerran ja se olisi loppu! - dfdfdfdfasdf
Ei minusta tarvi toista loukata, vaikka toinen loukkaa. Yleensä toinen ei edes tarkoita loukata. Eikä toisaalta tahalliseen loukkaukseen vastaaminen loukkauksella johda mihinkään muuhun kuin joutavanpäiväiseen sanailuun. Miten riitelee, kertoo omasta kypsyydestä. Aina voi itse olla se järkevämpi osapuoli, joka ei lähde viisastelemaan ja haukkumaan joutavista asioista ja kaivelemaan menneitä jo selvitettyjä asioita.
- Tasapainoinen suhde
Uusioperheessämme mies humalapäissään aina tasaisin väliajoin moittii minut ja lapseni kaikin mahdollisin keinoin. Selvänä ihana, kännissä vitun paskiainen. Koskaan ei pyydä anteeksi käytöstään?! Tätä kestänyt 3 vuotta.... sanon sulle kulta nyt että: HAISTA VITTU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! En ole riippuvainen sinusta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Miehet aina tuppaa luulemaan, että EI SE NAINEN voi jättää, kun talous menee. Naiset..... Suomessa ei kuole nälkään!!
- Tasapainoinen suhde
Häpeän sitä, että en voi sanoa kellekkään, että mieheni pitäisi lapsistani.... hän ei pidä heistä. Häpeän itseäni, että sallin tämän!!!!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383829Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362964Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81865Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51598Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41079- 71934
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38864- 44774
- 65741
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708