Kävin Seurasaaressa kävelemässä. Keli oli mitä mainioin: aurinkoa ja 28 astetta. Vastaan tuli monta (helsinkiläistä?) "juoksijaa". He ikään kuin polkivat paikoillaan ylöspäin ponnistaen. Askel oli lyhyt, suuntautui maan vetovoimaa vastaan ja vauhti hidas. Sellaista eteenpäin kampeavaa oikeaa pitkää juoksuaskelta en nähnyt.
Ihmettelen mitä järkeä on tunkea noin pieneen paikkaan "juoksemaan", kierroksia saa vetää kyllä aika monta ja tylsäksi käy.
Huvittavinta oli se, että näillä "juoksijoilla" oli kädessä juomapullo. Toisaalta ei noin ahtaaseen paikkaan nopea juoksija halua mennäkään.
Ilmeisesti nopeat juoksijat juoksevat jossain ihan muualla tai odottelivat kelin lämpenemistä.
Tulisivat maalle juoksemaan. Täällä etäisyydet ovat sitä luokkaa, että alkaa ihan oikeasti kiinnostamaan eteenpäin pääseminenkin.
Helsinkiläiset huonossa kunnossa
3
112
Vastaukset
- Juoksijat
Vastaan tuli monta (helsinkiläistä?) "juoksijaa".
Niin, ei ne ollut helsinkiläisiä juoksijoita koska he juoksevat ihan muualla. Näkemäsi juoksijat oli niitä kuuluisia hyväkuntoisia maalaisia, jotka juoksivat rajatulla alueella Seurasaaressa sen takia, jotta eivät eksyisi.
Juomapullo kädessä on jo hyvä alku ja kun kokemus kasvaa, niin siitä voi jopa ottaa pienet siivut juoksun aikana. Ei ole siis pakollista. - täysiä vaan kisoissa
Se on sitä peekoota. Maalaiset vetää aina joka lenkin täysillä kun pitää näyttää ettei tässä mitään einareita olla, mutta helsinkiläiset tietää miten kunto kohoaa ja dominoivat kisoja.
HCM ja HCR ovat heikkotasoisia juoksuja, koska maalaiset tulevat helsinkiin raiskaamaan numerolappua. Mutta jokaiseen maakuntahölkkään riittää yleensä ainakin yksi helsinkiläinen, joka ottaa juuri sen kärkisijan. Katkeria kommentteja kuulee paikallisilta että pitäisi pysyä poissa. - 16+19
Tätä voi olla tietty käsittämättömän vaikea ymmärtää siellä landella, mutta niistä Helsingin kaduilla näkyvistä juoksijoista, 90 % ei käy piirinmestaruus- tai missään muissakaan juoksukisoissa. He juoksevat vain ja ainoastaan:
- painonpudotusmielessä
- ulkonäön parantamismielessä
- yleiskunnon parantamismielessä
- koska pitävät juoksemisesta ja liikkumisesta muutenkin
On tietysti synti ja häpeä kuluttaa verovaroin maksettuja katuja ja teitä, jos ei ole vähintään piirintason juoksija, mutta täällä Helsingissä ihan tavallisetkin ihmiset ovat kiinnostuneita terveydestään ja kunnostaan.
Ehkä voisit kirjoittaa vaikkapa Hesarin yleisöpalstalle, että lopettaisivat tuollaisen ja antaisivat vain kisaajien juosta julkisesti? Eihän sitä koskaan tiedä milloin maakunnista saapuu vierailijoita katsastamaan pääkaupunkimme tasoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2065017Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1194111Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363599- 573585
- 513430
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest383005Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182579- 232336
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo332123UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami231972