Onko teillä mitään positiivisia kontakteja

34343434343

...vastakkaiseen sukupuoleen? Palstan miesten jutuista päätellen monella heistä ei ole kaupankassoja lukuun ottamatta mitään, ja jos naisilla on, niin ne eivät vaikuta mainitsemisen arvoisilta, niin vähän niistä näkyy mitään mainintoja.

15

147

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • FF

      Minulla oli monen vuoden ajan miespuolinen bestis, mutta sitten yksi hänen naisystävänsä onnistui katkaisemaan välimme mustasukkaisuudellaan.

      Miespuolisia kavereita on paljonkin mutta ei kai sitten ole tullut luontevaa asiayhteyttä missä mainita heistä.

      • Onko ne

        Jykä, Ben ja Rolexander?


    • 25

      On minulla miespuolinen ystävä. Hän on ollut tärkeimpiä maamerkkejä elämässäni jo monet vuodet. Parhaat työkaverini ovat myös miespuolisia.

    • Suurin osa mun ystävistä ja kavereista on miehiä.

    • Jaa a onhan heitä muutamia. Tosin ei mulla hirveesti oo kyllä tosi kavereita muutenkaan, mutta sellasia hyviä tuttuja on paljon.

    • Älyn haamu

      Ei ole.

      • Älyn haamu

        Tosin nykyään mulla ei ole positiivisia kontakteja oikein kehenkään muuhunkaan :-(


    • fgaeh

      Ei ole naispuolisia kontakteja joille en olisi jollain tapaa sukua. Jos olisi niin en varmaan kovin kauaa olisi sinkku.

      Olen nimittäin YTM yleensä niille jotka minut tuntevat. Mutta minun on vaikea tutustua tuntemattomiin ihmisiin. Siinä mielessä olen ATM.

    • Kertis

      Töissä asioin enempi vähempi aktiivisesti ehkä muutaman kymmenen nuoren/nuorehkon naisen kanssa, jotka tunnen nimeltä, ja joista kaikkien kanssa välit ovat ainakin perusystävällisellä tasolla. Moni on mielestäni mukava ja muutamista voisi varmaan kiinnostua lähemminkin, jos elämäntilanteet ja kiinnostukset osuisivat yhteen. Mieltä lämmitti, kun yksi mukavista huikkasi ennen lomalle lähtöä perään ja pyysi muistuttamaan, jos puheena olleesta vapaa-ajan ulkoilukeikasta tulee jotakin - varattu tietty vaan hänkin. Harrastuskuvioista löytyy myös muutamia naistuttuja, joiden kanssa synkkaa hyvin, ikäeroa vaan on liikaa, että siltä suunnalta odottaisi sen kummempia.

    • sillitrooli

      Ei ole normaalia, että on huomattava määrä vastakkaisen sukupuolen "kavereita" tai kavereita Ne, joilla on paljon vastakkaisen sukupuolen "kavereita", ovat yleensä sängystä sänkyyn pomppijoita, jotka eivät osaa ymmärtää seksiä siten kuin normaalimmat sen ymmärtävät. Sitten taas ne, joilla on ihan aitoja vastakkaisen sukupuolen kavereita paljon, ovat yleensä vähän sinne homoseksuaaliseen laitaan päin.

      Voin ihan rehellisesti myöntää, että jos naisella on paljon miespuolisia kavereita, olivat ne sitten "kavereita" tai aitoja kavereita, niin se on minulle turn off.

      • sillitrooli

        Ylempi oli siis vain kommenttina asiaan yleisesti.

        Itselläni on paljon naispuoleisia tuttuja, osan tunnen kun ovat kaverieni tyttöystäviä, osan tunnen muuten vaan. Mutta naispuoleisia kavereita ei ole, en ole exien kanssakaan jäänyt erityisemmin kaveeraamaan. Aiemmin saattoi olla tilanteita, joissa nainen yritti tehdä minusta "kamupoikaa", mutta nyttemmin tiedän jo, että sellaisella naisella ei tee mitään. En siis jää miksikään "kaveriksi" kitumaan.


    • fa3efewsfdfa

      Läheisemmät ystävät ovat yleensä naisia, hyvän päivän tutut miehiä. Silloin vain kuin toinen tai molemmat ovat varattuja, tahtoo sen ystävyyssuhteen ylläpitäminen olla aika haasteellista, vaikkei toisesta olisi siinä mielessä lainkaan kiiinnostunut. Enkä kyllä itse halua mitään turhia mustasukkaisuusdraamoja omalta osaltani aiheuttaa.

    • On. Vaan mitäpä heitä mainitsemaan?

    • Ktb

      On tietenkin, paljonkin.
      Mutta ei niistä kannata täällä jutustella.

    • Kassaneidon ystävä

      "...vastakkaiseen sukupuoleen? Palstan miesten jutuista päätellen monella heistä ei ole kaupankassoja lukuun ottamatta mitään, ja jos naisilla on, niin ne eivät vaikuta mainitsemisen arvoisilta, niin vähän niistä näkyy mitään mainintoja. "

      Entäs negatiiviset?

      Ylipäätään ihmissuhteista ja varsinkin naissuhteista omalla kohdalla kokemukset ovat aivan uskomattoman negatiivisia. Paskaa on niskaan satanut joka puolelta ja vain se että olen tavannut muutaman joka ei ole ollut paskamainen on pitänyt tämän purtelon pystyssä siinä mielessä että jaksan edelleen ihmisiä.

      Ja minä olen niitä jotka yrittää hymyillä kaupan kassoille ja olla ystävällinen.
      Olen suvaitseva ja aktiivinen ihmisten suuntaan.

      Mutta sitä voi kyynistyä arvaamattomalla tavalla jos kokemukset ovat negatiivisa ei pelkästään omassa vaan myös tuntemiensa muiden ihmisten elämässä.

      Loputtomasti sitä vikaa ei jaksa etsiä itsestä. Paras keino on silloin välinpitämättömyys. Toisin sanottuna suurin osa vastakkaisen sukupuolen edustajista saa painua minun puoelstani helvettiin. Se on vain ne tietyt yksilöt jotka kiinnostavat joiden kanssa ehkä voisi yhteiselo sujua.
      Toisaalta sen verran tosiaan on kustu suoraan naamalle noidenkin taholta että eipä hirvittävän optimistinen voi olla omankaan tulevaisuuden suhteen.

      Senpä takia omaan hyvin kriittisen suhtautumisen ihmisiin sukupuolesta riippumatta. Huorittelut yms. nyt ovat tietysti täysin huvittavia.

      Olen sitä mieltä että siinä missä palstalaisista osa on negatiivisesti todellisuudesta irtaantunut niin samaa voi sanoa monista ihmisistä yleisesti siinä mielessä että ovat aivan liian positiivisia toisten ihmisten suhteen.

      Jos olet nähnyt sen laitapuolen eikä pelkästään omassa elämässä (joten kaikki katkeruus yms. paskakommentit jättäkää väliin) niin tämä on oikeasti aika paska maailma ja syynä olemme me ihmiset itse.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      162
      1073
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      727
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      26
      678
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      128
      676
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      659
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      615
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      575
    8. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      570
    9. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      570
    10. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      179
      530
    Aihe