10 kg pois

Apua kipeästi tarvii

Moro!
Nyt tarviisin apua teiltä hyvät ihmiset.
Eli mun pitäisi nyt saada 10 kg pois kahdessa kuukaudessa. Onko tällainen mahdollista?
Oon lähdössä elokuun lopulla lomalle etelään, ja nyt on pieni pelko siitä, että ehtiskö sinne laihtua. Ja toki se ei muutenkaan ois pahasta. Olis kivempi m makoilla rannalla bikineissä, kun ois vähän kevyempi olo ja tuntuu, etten yhtään tiedä miten tuo laihduttaminen onnistuisi varmimmin.
Mun mitat ovat tällä hetkellä 166 cm ja 77 kg. Oon siis nainen.
Eli. Kuin paljon päivässä saisin syödä (kalorimäärä?) ja kuinka paljon suunilleen pitäisi liikkua? Mulle mieluisin liikuntalaji on hölkkä ja reipas kävely sekä treenaan lihaksia ihan kotikonstein (vatsa, kädet, pakarat).
Te jotka näistä asioista tiedätte enemmän, kertokaa ja auttakaa. Kuinka paljon liikuntaa, ja kuinka paljon ruokaa? Ehkä neljä kertaa viikossa liikuntaa ois sopiva määrä, vai?
Kiitos jo etukäteen kaikille asiallisista vastauksista ja avusta! Todellakin tarvitsisin nyt faktatietoa siitä, miten homma onnistuisi. Kiirehän tässä tulee, mutta oon valmis tekemään kyllä tään eteen.

7

601

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllälähteejuu

      Onnistuu tuo kahdessa viikossakin.Ota kävelysauvat kätösiisi aamulla klo 6, lähde liikkeelle ja pysähdy korkeintaan syömisen, juomisen tai ulostamisen ajaksi. Kulje iltakymmeneen asti joka päivä kaksi viikkoa.

      Lisäksi ravintopuoli kuntoon: Viljatuotteista pelkästään täysjyväistä ja sitäkin vähän. Kaikki pois, mikä maistuu vähänkin makealta. Janojuomaksi vesi, ei mikään muu. Kyllä lähtee!

    • VHH-hippi

      Eipä paljon saa kaloreita syödä tohon. Peruskulutuksen mukaan n. 500 kcal/pv liikunnassa palavat kalorit. Lienee liikutaan silloin jotain luokassa 800-1000 kcal/pv.

      Kannattaisi tutustua tuolla tavoitteella VLC-dietteihin; Nutrilet, Allevo, Easy Diet...

    • Pirre 68

      Vastaus kysymykseesi on Cambridge. Mene nettiin sivulle www.cambridgeohjelma.fi ja etsi lähin konsulenttisi. Hänen ohjeita noudattaen ja pusseja syöden, pääset varmasti tavoitteeseesi. Itselläni on sama tilanne, matkalle lähtö lokakuun alussa ja 15 kg pitää saada pois ennen sitä, enkä edes epäile ettenkö onnistuisi, kunhan vaan pysyn "ruodussa" ja noudatan ohjeita.

    • Todellakin onnistuu!

      Sulla on juuri tuo kymmenen ylimääräistä, joten onnistuu helposti.
      Mieti mistä se on tullut (ehkä alkoholi, leivät, herkut, liian isot kotiruoka-annokset, kastikkeet??)
      Et tarvitse mitään kaloripuljailua - ihan tosissasi syöt nyt joka aterialla vähän vähemmän!! Yksi leipä vähemmän, yksi kauhallinen vähemmän, yksi lasillinen vähemmän...
      Olet kymmenen kilon jälkeenkin normaalipainon ylärajoilla, ja siihen pääsemiseksi saa syödä aivan tavallisesti ja tavallista ruokaa. Tällä hetkellä vaan syöt liikaa.

      Herneitä, mansikoita jne kesän herkkuja kannattaa myös hyödyntää aamupalana, välipalana jne.

    • ...

      Voin suositella Cambridgea lämpimästi, itse olin sillä kuurilla joulua ennen ja juuri 2 viikkoa sitten aloitin uudestaan :) Valtavasti itsekuria vaatii jotta tuloksia syntyy! Mutta varmasti saat nämä 10 kiloa sillä pois jos paneudut ja onhan etelänmatka tarpeeksi hyvä motivaation kohottaja :D Tsemppiä vaan!!

    • Elmeri!!

      Aina sama juttu, Herätään huomaamaan kilot vasta kun on jotain menoa..
      Voithan laihduttaa lihaksesi veks kuukaudessa, paino tulee sit kaksinkerroin takas...

    • unihorsma

      yksi kilo on 7000 kaloria tai näin ainakin olen kuullut, korjatkaa jos olen väärässä. Siitä vaan laskemaan paljonko sinun täytyy olla miinuksella kaloreista per päivä jotta unelmasi toteutuu, tai voinpas laskea sen nyt tähän. 10 kiloa on 70 000 kaloria, mikä tarkoittaa 8 viikolle 8750 kalorin vajetta/vko, joka tarkoittaa 1250 kaloria vajetta per päivä. Jos ajatellaa että peruskulutuksesi on 2000kaloria niin osaat varmaan ajatella kuinka paljon saat syödä ja kuinka paljon sinun täytyy liikkua.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4108
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. Mitä sun kaltainen ihminen tekee tämmöisessä paikassa?

      Et kuulu tänne?
      Ikävä
      131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe