Tosi törkeetä!

Törkeepomomulla

Onks muka oikeesti niin etten saa lomaa ite päättää?!?! Pomo sano että mun lomat alkaa vasta elokuun tokalla viikolla! Eiks se muka meen niin että mulla on loma sillon kun haluan kunhan se vaan osuus lomakaudelle?!?! Miten se voi vaan sanoo että mun loma on sillo?!?!!? Törkeetä! Voinks mä valittaa täst johonkin?

4

297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1812

      No et oikein voi valittaa minnekään. Ehkä pomolle...
      Kyllä se on vaan noin että pomo päättää milloin olet lomalla. Jos vaikka kaikki haluaisivat heinäkuussa lomalle, niin luuletko että tuollainen kävisi. Työnantaja päättää milloin kukin on lomalla, työntekijä voi esittää oman toiveensa.

    • Niin se vain on

      Työnantaja määrää loman ajankohdan.

    • Työnantaja määrää

      "Loman ajankohta

      Työnantajan on selvitettävä työntekijöille tai heidän edustajilleen (esim. luottamusmiehelle) vuosiloman antamisessa työpaikalla noudatettavat yleiset periaatteet. Työnantajan on lisäksi noudatettava tasapuolisuutta lomien sijoittelussa.

      Työnantajan on kuultava työntekijää ennen loman määräämistä. Ellei loman ajankohdasta päästä yksimielisyyteen, työnantaja määrää, milloin loma pidetään.

      Kesä- ja talviloma on annettava pääsääntöisesti yhdenjaksoisina. 12 arkipäivää ylittävä kesäloman osuus voidaan jakaa pidettäväksi yhdessä tai useammassa osassa, jos jakaminen on välttämätöntä työn käynnissä pitämiseksi.

      Lomasta on ilmoitettava työntekijälle viimeistään kuukautta ennen loman alkamista. Jos tämä ei ole mahdollista, on loman ajankohta kuitenkin ilmoitettava työntekijälle vähintään kaksi viikkoa ennen loman alkamista."

      Eli loppupeleissä täysin työnantajan määrättävissä. Toiveen voit esittää, mutta työnantaja tekee päätöksen lomasi ajankohdasta.

    • ota selvää

      Todellakin työnantaja päättää milloin lomailet. Oletko lukenut työehtosopimusta? Kannattaa, sieltä löytynee myös joitakin asioita mitä sinulle kuuluu, mutta työnantaja ei ole "muistanut" kertoa... Itse olen hoitoalalla ja meillä noudatetaan kvtes:iä. Luin sen läpi alusta loppuun ja monta mielenkiintoista asiaa löytyi, mistä sain pomolle jauhot suuhun. Ota asioista itse selvää ja pidä puolesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      293
      7128
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      62
      5032
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4501
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      12
      4321
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      44
      3837
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      122
      3703
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3646
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      27
      3559
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      73
      3353
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      59
      2500
    Aihe