Onks muka oikeesti niin etten saa lomaa ite päättää?!?! Pomo sano että mun lomat alkaa vasta elokuun tokalla viikolla! Eiks se muka meen niin että mulla on loma sillon kun haluan kunhan se vaan osuus lomakaudelle?!?! Miten se voi vaan sanoo että mun loma on sillo?!?!!? Törkeetä! Voinks mä valittaa täst johonkin?
Tosi törkeetä!
4
259
Vastaukset
- 1812
No et oikein voi valittaa minnekään. Ehkä pomolle...
Kyllä se on vaan noin että pomo päättää milloin olet lomalla. Jos vaikka kaikki haluaisivat heinäkuussa lomalle, niin luuletko että tuollainen kävisi. Työnantaja päättää milloin kukin on lomalla, työntekijä voi esittää oman toiveensa. - Niin se vain on
Työnantaja määrää loman ajankohdan.
- Työnantaja määrää
"Loman ajankohta
Työnantajan on selvitettävä työntekijöille tai heidän edustajilleen (esim. luottamusmiehelle) vuosiloman antamisessa työpaikalla noudatettavat yleiset periaatteet. Työnantajan on lisäksi noudatettava tasapuolisuutta lomien sijoittelussa.
Työnantajan on kuultava työntekijää ennen loman määräämistä. Ellei loman ajankohdasta päästä yksimielisyyteen, työnantaja määrää, milloin loma pidetään.
Kesä- ja talviloma on annettava pääsääntöisesti yhdenjaksoisina. 12 arkipäivää ylittävä kesäloman osuus voidaan jakaa pidettäväksi yhdessä tai useammassa osassa, jos jakaminen on välttämätöntä työn käynnissä pitämiseksi.
Lomasta on ilmoitettava työntekijälle viimeistään kuukautta ennen loman alkamista. Jos tämä ei ole mahdollista, on loman ajankohta kuitenkin ilmoitettava työntekijälle vähintään kaksi viikkoa ennen loman alkamista."
Eli loppupeleissä täysin työnantajan määrättävissä. Toiveen voit esittää, mutta työnantaja tekee päätöksen lomasi ajankohdasta. - ota selvää
Todellakin työnantaja päättää milloin lomailet. Oletko lukenut työehtosopimusta? Kannattaa, sieltä löytynee myös joitakin asioita mitä sinulle kuuluu, mutta työnantaja ei ole "muistanut" kertoa... Itse olen hoitoalalla ja meillä noudatetaan kvtes:iä. Luin sen läpi alusta loppuun ja monta mielenkiintoista asiaa löytyi, mistä sain pomolle jauhot suuhun. Ota asioista itse selvää ja pidä puolesi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 11710282
- 525020
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422201Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052058- 261914
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131591Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411392Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v31991Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta24983Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54967