Olen 17-vuotias tyttönen, joka kaipais tehokasta kotitreeniohjelmaa (mahdollisuus käyttää käsipainoja) kohdistuen etenkin reisiin ja pakaroihin.
Lihaskunnon ohella teen joka päivä tunnin kävelylenkkejä koiran kanssa ja pari kertaa viikossa juoksutreeniä.
-Kiitos!-
Kotitreeniohjelma
7
341
Vastaukset
- M30_SportTrainer_
Miksi et vaivaudu menemään salille? Opiskelijana saat opiskelija alennusta kuukausikortista. Työttömänä työttömyysalennusta. Työpaikalta taas liikuntaseteleitä. Älä valitse kaupungin parasta trendisalia vaan perussali missä halvat hinnat, vaikka kaupungin sali uimahallin yhteydessä, ihan sama. Kukaan siellä ei tuijota sua tai mieti että mitähän toikin täällä tekee. Se on vaan sun omassa päässäs. Kotitreenillä et saa mitään semmoisia tuloksia mitä saisit salilla kunnon vehkeillä. Joten unohda se kotitreenaus ihan aikuisten oikeasti. Aina sen verran rahaa löytyy, että 30-40e/kk voi laittaa omaan hyvinvointiin -> ulkonäköön. Jätä vaikka ne pari siideriä/röökiä/kenkäparia ostamatta. Mene lauantai/iltatöihin osa-aikaisesti, jos ei ole rahaa. Ala elämään kuin aikuinen eikä pennitön haaveilija. Jos haluaa jotain, sen eteen pitää tehdä töitä. Tässä tapauksessa sun pitää päästä salille hinnalla millä hyvänsä. Laita löysemmät salihousut jalkaan, jos et kehtaa makkaroiden takia mennä sinne. Mp3 soitin korville ja keskityt omaan tekemiseesi, niin kukaan ei kiinnitä huomiota. Voit myös välttää ruuhka aikoja salilla, joten saat treenata rauhassa. Kotitreenissä painot=vastus jää auttamatta nopeasti liian pieneksi ja sarjoista tulee liian pitkiä. Lihas tottuu nopeasti samaan painoon/toistomäärään joten mitään kehitystä et tule saamaan tuon jälkeen. Yhtä tyhjän kanssa. Mene salille, siellä on kunnon laitteet, käsipainoja ja irtopainoja tankoon tarpeeksi. Syö riittävästi terveellistä kotiruokaa (ei mikro/pakasteruokia ellet halua laihaläski lookkia). Olet sitä mitä syöt. Paljon proteiinia, hiilareita kohtuudella mutta etenkin treenin ympärillä ja hyviä rasvoja (kp oliiviöljy, omega3, kananmunia yms). Jos nirsoilet sapuskan kanssa, niin kroppa menee ns. säästöliekille ja et saa mitään tuloksia. Eli sitä enemmän sapuskaa mitä enemmän liikut. Lepopäivinä taas vähemmän. Näillä eväillä saat kropan kuntoon! Pääasia on kuitenkin, että liikut reilusti. Erilaista treeniä vaan, niin hyvä tulee. Moni sinun ikäisenä valitsee sen huonomman puolen (= kännäilyt, pilven polttelut, horottamiset joka vkloppu yms..). Olen jo puoliksi ylpeä susta, vielä puolet lisää jos menet salille. :D Miehet tykkää aina sportti tytöistä! Muista se!
- LISÄYS.......
Niin ja treeni ruokavalio vinkkejä saat tuolta: www.pakkotoisto,com/forum ja sieltä sitten Treeni, Ruokavalio ja Punttimimmit osioista katselemaan. Varoitan että saattaa mennä useita tunteja lukiessa. =) Suomen suurin treeniaiheinen sivusto miehille ja naisille ikään katsomatta!! Yleisissä keskusteluissa vaikka mitä asiaa ja Deitti puolella ilmotukset, asiaa seksistä, parisuhteista yms.. Tervetuloa!
- huhhah.
Mitään apua tuostakaan, kun itsekin (poikana) oisin kiinnostunut treenaamisesta KOTONA.
- gdsgsdgsdgsgsg
Ei sun todellakaan tarvitse mennä minnekään salille tekemään samoja liikkeita mitä voit tehdä kotona ilmaiseksi. vedä leukoja,punnerruksia,lankkuja, joogaa ja syö oikein. ruokavalio on koko treenistä 70%
- Sinde vm-82
Tarkoitatko horottamisella puhelimella soittelua? Miten se voisi liittyä liikuntaan? Näihin on jo pilattu ne urheilukehosta tulevat mielikuvat. Jotenkin niin sisäsiittoista ja seksuaalisuudesta ja seksistä kieltäytymistä.
Pilven poltto voi oikeasti sopia pitkään liikuntataukoon, jota käytetään esim. lajista toiseen siirryttäessä, mutta siitä joutuu vankilaan. Miksi se olisi sitten yhteiskunnallisesti huono juttu tai mahdottomuus? Eikö näin joissakin tapauksissa ihan pidä menetelläkin? Sosiaalityöntekijäni ei ollut viitsinyt mennä vankilaan.
Mä olen eri mieltä kotitreenauksesta ja sen eduista ja hyödyistä. Ainakin turpa pysyy kiinni ja vehkeet näin kasassa. Ihanaa on esimerkiksi näin keskittyä äidinkieleen, musiikkiin ja rentoutumiseen. Taide- ja taitoaineetkin tulevat harrastetuksi. Monissa käsityölehdissä on esimerkiksi askarteluohjeita, joihin jää tekemistä ja aikaa, kun ei tarvitse liikkua koko aikaa paikasta toiseen. Ehkä et osaa sovittaa näitä yhteen. Ehkä pelleilet näin liikaa kustannuksellani ja olet näin pelleillyt jo liian kauan. Ehkä et. - ...
M30_SportTrainer_:
Kommenttisi meni hieman ohi aiheen...
Kysyin nimenomaan hyvää kotitreeniohjelmaa, en valistusta siitä, kuinka paljon parempia tuloksia salilla saa, saatikka kehuja siitä, kuinka esimerkillinen teini olen silmissäsi, kun en polta tupakkaa tai käytä alkoholia.
Kyse ei ole todellakaan ole siitä, ettenkö "kehtaisi" mennä salille muiden pällisteltäväksi, sillä olen täysin sujut kroppani kanssa, en mikään itseäni häpeävä nykyajan einesruokateini, vaan omasta hyvinvoinnista, terveellisestä ravinnosta ja urheilusta kiinnostunut lukiolaistyttö - toisin kuin sinä annat kommentissasi ymmärtää. Minua ei henkilökohtaisesti kiinnosta muiden mielipiteet, vain omillani on oikeasti jotain merkitystä: jos itse voin hyvin, se riittänee.
Ja ei, kyse ei ole siitäkään, ettenkö tietäisi mihin kotitreeniä vertaan: omistin vuoden mittaisen salikortin toukokuuhun asti ja totesin, että kaikki samat liikkeet on mahdollista tehdä kotona täysin ilmaiseksi. En nimittäin halua paisuttaa itseäni puhkuvaksi biisoniksi, kuten monet itseään täynnä olevat steroidien nappailija -miehet, vaan ihan vain pitää yllä lihaskuntoani ja kestävyyttäni.
Lisäksi en myöskään ole kiinnostunut yleistetystä mielipiteestäsi siitä, että miehet pitävät "sporttitytöistä", sillä itselläni on löytynyt oma kulta kainalosta jo kahden vuoden ajan.
Järki käteen ja valoja päälle nyt, aivoja saa käyttää, jos omistaa! - ruma ja lihava
Kyllä ne siellä salilla tuijottaa, ainakin täällä Kaarinassa..ei ole asiaa uimahallin salille :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26917423Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245602- 1182622
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172122Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361786Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111028- 59966
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32924Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45920