Mitenköhän tulisi suhtautua Facebook ystävyyden poikki laittaneeseen henkilöön kun seuraavaksi tavataan? Kun noita nyt on sellaset 5 jo kertynyt, niin ilman muuta niihin törmää aikaa myöden.
Miten esim luokkakokouksessa? 15 vuotta koulujen päättymisen jälkeen olen yllättynyt tavatessani edelleen poissulkemista kiusaamisen muotona. Itseasiassa ajatus luokkakokouksesta ei tunnu enää mielekkäälle, siinä kun ennen Facebook aikaa innolla odotin tapaavani tutut henkilöt, mutta tällä kertaa henkisesti kasvaneina aikuisina.
Facebook ystävyyden päättäminen
9
292
Vastaukset
- asdlk laksd
On hyvin ikävää, että naamakirja sanelee sinun sosiaalisen elämäsi mielekkyyden ja myös sen vastoinkäymiset. Kirjoituksestasi kun ei käy ilmi oletko kuinka aktiivisesti kyseisten henkilöiden kanssa ollut vain naamakirjan kautta tekemisissä käyttämättä muita viestintäkanavia sen lisäksi? Pieni itsetutkiskelukin olisi paikallaan, jos harrastat omassa profiilissa turhaa läpättelyä ja jotkut vain eivät halua sellaista myöntää tuntevansa naamakirjan kautta. Joillakin on nimittäin työn vuoksi profiili, joillakin yksityinen. Silloin on vaan pakko olla tarkka, että pysytään työasioissa työaikana.
Toivoisin kuitenkin sinulta jonkinlaista henkistä kasvamista ja rohkeaa kritiikkiäkin naamakirjaa kohtaan, koska sen osuus on ylikorostettua ja yliarvostettua. Hyvin harva hallitsee kirjallista viestintää ja naamakirja on niin yksipuolinen kaveriformaatti, että mene nyt ihmeessä edes luokkakokoukseen ja esitä oikeaa ihmistä.Et voi elää elämääsi naamakirjan mukaan.- eli ei ystävä
hhhhmm, jos ei kehtaa olla ystävä facessa ei varmasti kehtaa olla sitten sitä muutenkaan :)
- soft.values
Minä lopetin facebookin käytön muutoin kuin firmojen yms. osalta. Ei minulla montaa niitä kavereita ollut, mutta mieluummin tarjoan heille leivoskahvit kotona kuin istun tietokoneen äärellä odottamassa ´uutisia´ siitä mitä kivaa muut ovat tehneet (mutta eivät kutsuneet mukaan).
Kännykkä on aina mukana ja numeroni löytyy mm. enirosta. Kyse ei ollut kenenkään poissulkemisesta, vaan siitä että fb ei ole kiva viestintäväline kaikille. - hipsuliininen
Kyllä minä ainankin tervehtisin,jos tapaisin.Eihän ole pakko jäädä juttelemaan sen kummemmin,jos ei juttelemista ole,yms.
Tosin en ole edes rekisteröitynyt facebookiin,koska en halua elää sen mukaan. - d
Paljon riippuu siitä, miten ja millä tavalla facebook-ystävyys pistettiin poikki. Kertoiko ne mitään syytä, pidittekö sitä ennen yhteyttä enemmän kuin kerran vuodessa? Jotkut kerää facebookiin kaikki mahdolliset serkun kummin kaimat, mutta toiset tahtoo pitää ystävälistallaan vain todelliset ystävänsä ja sellaiset kaverit, joiden kanssa ollaan säännöllisesti tekemisissä. Mieli voi muuttua siinäkin vaiheessa, kun niitä entisiä hyvänpäiväntuttuja on jo ottanut kavereikseen, ja silloin "ylimääräisiä" tuttuja karsitaan pois.
- varmasti
hänellä voi olla jokin syy siihen miksi niin tekee, ainakin sitten se että ei halua olla ystäväsi. juttelemalla selviää.
- :P
Jos joku poistaa kokonaan FB-profiilinsa, se näyttää kavereilla samalta kuin heidät olisi poistettu kavereista. Oletko varma ettei hän ole sulkenut tiliään?
Itseni eräs henkilö poisti ja kyllä me ihan normaalisti tervehdittiin ja ystävällisissä merkeissä juteltiin kun seuraavan kerran nähtiin.
Itse olen poistanut ns. "turhia tuttavia", eli uusia tuttavuuksia, jotka tuli lisättyä FB:hen toiveena parempi tutustuminen. Mitään sen kummempaa yhteydenpitoa tai tutustumista välillemme ei syntynyt yrityksistäni huolimatta, esim. edes henkilökohtaisiin viesteihini ei vastattu FB:ssä. Miksi näitä siis olisin katsellut FB:ssäni, kun tosielämässä tavatessakaan eivät välttämättä tulleet edes tervehtimään? Halusin, että FB:ssäni on vain edes jossain määrin oikeita kavereita. Joihin olen yhteyksissä edes jonkin verran tai jotka tuntevat minut hyvin ja tasantarkkaan tervehtivät tavatessaan.
Ymmärrän kaverinpoistajien luultavasti skitsahtaneen paisunutta kaverilistaa. Ei halutakaan, että lähes täysin tuntemattomat sittenkään näkevät omia juttuja ja kuvia henkilökohtaisesta elämästä. Poistaminen ei välttämättä tarkoita mitään negatiivista, etteikö haluttaisi olla kaveri. Se on vaan sitä, ettei halutakaan puolituntemattoman tietävän henkilökohtaisia asioita. Karsitaan kaverilistaa ja jätetään vain oikeat tuttavat.
Mutta ymmärrän kyllä että tuntuuhan se ikävältä, jonkinlaiselta hylkäämiseltä. Mutta mielestäni FB:tä ei pidä ottaa, vaikka monet tuntuvat ottavan sen liian vakavasti. Jos joku poistaa FB-listalta, ei se välttämättä tarkoita, että kyseinen henkilö tekee välirikon. Itse olen oman poistajani kanssa ihan hyvissä väleissä jälkeenpäin jutellut, samoin joidenkin niiden, jotka itse olen poistanut. Ei vaan haluta turhia tuttavia listalle, tehdään rajaus oikeisiin kavereihin. Kaikki eivät yritä kerätä mahdollisimman isoa kaverilistaa. - ...jotain...
syitä poistamisille voi olla niiiin monia...
-kommentoitko joka aloitukseen? Joskus hyvän ystäväni hyvää tarkoittavat kommentit ovat mielestäni liian henkilökohtaisia, enkä haluaisi kaikkien ystävieni tietävän jokaista liikettäni ja asiaa elämässäni (enkä ole kaverikeräilijä, kaikki 46henkilöä ovat livetuttuja)
-päivitätkö omaa sivuasi kymmeniä kertoja päivässä? Itseäni kyllästyttää välillä, kun lättykirjan avatessa etusivu on täynnään toinen toistaan turhempia tilapäivityksiä samalta henkilöltä.
-oletko klikannut kaikki mahd. sovellukset ja pelit käyttöösi? Tietoturvakin on joillekin tarkka paikka. Itse poistin mm. pari henkilöä, joilla satapäin tuntemattomia facebook kavereita ympäri maailman (pelikavereita?) ja jatkuvasti sovelluksissa roikkuu esim. badoo, joka tunnetusti nappailee kavereidenkin profiilitietoja luoden niistä jonnekin treffipalstalle ilmoituksia asianosaisen tietämättä. Asiasta ystävällisesti huomautettuani, sain ärhäkän vastauksen;"Mitä se sulle kuuluu, mitä klikkailen"
-kaverimäärä suuri? Poistin myös asuinalueeni "seuran", koska siellä on ymmärrettävästi paljon kavereita, muutamalta seuran miespuoliselta kaverilta (joita en siis tunne) alkoi tulla sopimattomia yhteydenottoja. Omat asetukseni ovat melko tiukat, mutta ellei erityisesti nimellä ole ketään estänyt, kuvan kautta pääsee kyllä postaamaan. Tästä johtuen olen hyvin varautunut sellaisten henkilöiden facebook-kaveruuteen, joiden kaverilistalla komeilee useita satoja...tuhansia kavereita.
Periaatteessa facebook on mielestäni kiva asia, mutta on aina muistettava, että jokainen käyttäjä suhtautuu omalla tavallansa siihen ja on luonut omat rajansa mitä kerrotaan ja julkaistaan.- facebookiton
Onneksi en ole ikinä ollut naamakirjassa. Oikeita ystäviä on 1. Kavereita 0 ja olo on kuin osuuskaupanomistajalla. Elämässä ei tarvitse olla muutakuin sinäitse ja sinäitse. JUORUAVAT VAAN KAIKKI MUUT JOTKA EIVÄT KUULU OIKEESEEN ELÄMÄÄSI. jOTEN POISTU NAAMAKIRJASTA JA OLE ONNELLINEN ILMAN SITÄ. Suosittelen. Mahtavaa olla oma itsensä ilman sitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717688Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245676- 1232642
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172162Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361795Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111047- 59973
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32941Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45941