Kolarin ja Muonion välillä oli ihmeellisiä eläimiä tiellä tänä aamuna,vaikka painoi piippiä autossa niin eläimet ei antaneet ohittaa.Olivat ihan poron näköisiä mutta poro on villieläin ja erittäin arka eikä viihy tiellä.Muoniossa myös poromiehet paimentaa ympäri vuorokauden eikä päästä poroja maantielle.
Kolar-Muonio
outo laji
14399
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
hilipati hilipati hilipati hittaa, hilipati hilipati hilipati............
Ei, net oli niitä poromiehiä, ne on yhtyneet poroihin ja on syntynyt poron ja ihmisen risteytymä. Ne on silleen puolikesyjä.
Totta! Usein ne hybridit on kovin viinaan meneviä ja homoja!
Saapiko hydridi porosta valtion tuen?Autokolarissa se ilmeisesti ei mene vakuutukseen vaan autoilijan kustannukseksi.
Asia testataan tapauskohtaisesti. Jos hybridi porossa on yli 50% poromiestä saa autoilija hyvät korvaukset. Jos taas poroa on yli 50% ei kuaan saa mitään korvausta, paitsi tietysti autoilija saa pitää lihat. Maku tosin on karvas ja alkoholinen, jos poromiehen osuus hybridissä on yli 20%.
Olen havainnut useiden porojen olevan selvästi humaltuneena julkisilla paikoilla. Myös ulkomuodossa ollut poikkevia piirteitä. Onko kyseessä siis hyridi?
Maantiellä asustavien porojen omistajat julki.Kolareista ei vakuutus korvauksia vaan poron omistajilta korvaus.Kyse on kotieläimistä,eikä aitoista poroista.
Mihinkäs aikaan poromies vaihtaa karvansa...
Metsäpalsta täynä poronjäkälää,nyt on saatava aita että porot ei tuhoa jäkälää.Jäkälät myyntiin ja paliskunnat saavat kustantaa aitaukset.
Ei kait ihme, jos maantiellä näkkyy poron tapasia elläimiä, kun pitkin Pirkantietä Muoniosa kulkee useasti lauma jottain karvaturreja. Niitä on kymmenkunta ja net mennee melkein jonosa pitkin tietä. Etummaisella kilkattaa kaulasa kello . Käyvätkö ruokakaupassa vai minne mahtavat porhaltaa. Olen ne useasti nähnyt. Välillä yölläkin. Taitavat silloin tulla naapurista kaljalta.Olen miekhin luullu, että porot ovat mettäsä, mutta nämät ovat kyllä niin sosiaalisia, että kulkevat kylillä. Jonnain päivänä poikkesivat palolaitoksen pihhaan. Kai niistä jotakin haittaakin saattaapi olla, hiastavat ainakin autojen vauhtia. Lieneekö tuo sitten haitta vai hyöty.Mukavia kuiten katella.
Nivassa ne käyvät. Ennen kävivät naapurissa mutta moittivat sitä viinaa niin paskaksi että täyty vaihtaa kapakkia.
Olemme lähettämässä kansanedustajille kuvia näistä ihmeelisistä villieläimistä,jotka tykkää autoista ja maantiestä.Mikähän puolue olis kiinnostunut tommosista eläimistä.
Älkää lähettäkö Kepule,kannattaja määrä häviää lopullisesti.
hienoa,perussuomalaiset kunniaan ja porot pataan..sossut kepu on niit edesmuual kui histoorian kirjoissa ?i