ei oikein tiedä mitä tehdä

naikkonen21

Olen tullut nyt sellaiseen tilanteeseen etten oikein tiedä mitä oikein tekisin. Olen seurustellut ja nyt 2-vuotta kihloissa ollut samaisen mieshenkilön kanssa ja nyt on jotenkin alkanut tuntumaan siltä, että jotain puuttuu. Ja kaiken kruunaa tällä hetkellä viellä sellainen, että olen mennyt ihastumaan työkaveriini. Tämänhetkisessä suhteessa olen kyllä ihan onnellinen ja äijä on mitä ihanin, mutta kuitenkin tuntuu siltä kuin jotain puuttuisi. Ja kysymys kuuluukin että mitä pitäisi teidän muiden mielestä tehdä? Erota tämänhetkisestä suhteesta ja jatkaa omillaan vai yrittää vielä jos vanhasta suhteesta saisi vielä jotain irti? Ikääkään minulla ei vielä kauheasti ole ja olen sitä miettinytkin että onko tämä varmasti se jonka kanssa haluan olla koko ikäni. Mahdollisesta erosta ei kuitenkaan tulisi helppoa, sillä meillä kuitenkin alkaa olemaan jo yhteistäkin omaisuutta.

3

204

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lähde nyt

      No mietihän mitä se olisi 15 vuoden jälkeen.

    • Samoja pohtinut.

      Ihastuksia tulee ja menee,niiden vuoksi ei kannata ainakaan heittää suhdetta pois. Itse sen kokeneena.

    • vanahatäti

      Siis äijä mitä ihanin ja olette onnellisia? Mitä nyt sitten puuttuu? Ongelmia puuttuu ja siksi outo olo? Oletko ankeasta kodista ja siksi onni on outo olotila??
      Tutustu/tutustukaa yhdessä suhteen normaaleihin vaiheisiin hyvästä parisuhdeoppaasta, juuri sen niminen suomalainen pokkari kuin "Hyvä parisuhde" on ihan lukemisen arvoinen.
      Kahden-kolmen vuoden päästä tämän työkaverin kanssa avoliittoon muutettuasi mietit "suhde on ihan hyvä mutta nyt kyllä jotakin puuttuu"..
      Niin, mitä puuttuu..itsetuntemusta puuttuu, arjen sietokykyä saattaa puuttua, samoin realismia. Puuttuu ehkä kykyä muotoilla omat toiveensa ja tarpeensa ajatuksiksi, sanoiksi, vuoropuheluksi, teoiksi jotka muovaavat elämästä ja liitosta paremman..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      269
      17423
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5602
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      118
      2622
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2122
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1786
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1028
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      966
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      924
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      920
    Aihe