Olisin saamassa töitä ulkomailta, avopuoliso ja hänen työnsä on täällä eikä hänellä ole koskaan ollut valmiutta minkäänlaisiin muutoksiin.
Jäädäkö tänne työttömäksi roikkumaan suhteeseen vai lähteä ulkomaille olemaan totaalisen yksin, mutta tienaamaan rahaa?
Suomessa ei vastaavia työmahdollisuuksia ole juuri ollut viime vuosikymmenen jälkeen.
Jäädäkö tänne työttömäksi roikkumaan suhteeseen vai lähteä ulkomaille olemaan totaalisen yksin, mutta tienaamaan rahaa?
Suomessa ei vastaavia työmahdollisuuksia ole juuri ollut viime vuosikymmenen jälkeen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Rakkaus/Raha, kumpi nyt itsellesi enemmän merkitsee, mitään monimutkaista ole sen vaan päätät.
Onhan siinä tietysti muitakin elämänlaatukysymyksiä kuin rakkaus vai raha. Työttömyys on hyvin ankeaa ja masentavaa, oli suhteessa eli ei. Varmaan olisi kivaa vaihtelua mennä ulkomaille töihin, saisi paljon uusia kokemuksia, oppisi kaikkea uutta ja jännää. Tuskinpa olisit totaalisen yksin jos olet yhtään sosiaalinen, kavereita löytyy nimittäin ulkomaiset ovat usein sosiaalisempia ja avoimempia kuin täällä ollaan. Itse jos eläisin upeassa suhteessa miettisin jotain muuta, mutta jos suhde olisi väljähtynyt ottaisin eron ja lähtisin kyllä.
Listaa paperille plussia ja miinuksia sekä kysymyksiä, joita tulee mieleen.
Jos pystyt, niin kokeile vaikka kuukausi tai pari ulkomailla? Jos ei tunnu hyvältä, niin palaa takaisin.
Näinpä taidan tehdä. Kiitos rohkaisusta.
Ehdottomasti ulkomaille, koska jos jätät menemättä niin olet siitä katkera myöhemmin.
Jep, samaa mieltä eli reissuun vaan. Aina voi yrittää pitää etäsuhdetta yllä ja ehkäpä avopuoliso huomaa että ikäväkin on ja tulee perässä? En suosittele ainakaan sitä vaihtoehtoa, että puoliso lähtee sinne työttömäksi. Tein itse niin ja kadun sitä ikuisesti..eli parempi että kumpikin tekee just sitä mitä haluaa niin rauha kummallakin. Kukaties tapaat itsellesi sopivamman puolison sieltä ulkomailta, näin kävi mun miehelle mikä ei ollut meille hyvä juttu.
Reissuun vaan, ulkomailla paremmat palkat. Lisäksi ihmiset on oikeasti sosiaalisia, joten älä sitä murehdi että olisit totaalisen yksin.
Jos puoliso ei halua mukaan, ei ole sitoutunut.
Tollanen voi houkuttaa, mut omat ongelmansa on sielläkin, ota ne ruusunpunaiset lasit pois päästä.
Jos sulla on mukava puoliso älä lähde, voit katua lopunikääsi.
joku päivä kuitenkin haluat perustaa perheen.ja silloin tuut takaisn, ja alat hakea puolisoa suomesta. oot silloin työtön ja samassa tilanteessa. Riippuu miten vanha olet. Jos olet alle 25 niin lähde, jos yli 30, ei kannata. Mee naimisiin tän nykyisen kanssa ja lähdette molemmat.