Projekti 2014

Mitä mieltä?

http://www.sajl.fi/-/artikkeliarkisto/?num=26295

Ketä kuunnellaan ja kuka todellisuudessa scouttaa näitä pelaajia? Valmentajien näkemykset usein todella yksipuolisia mitä tulee suosituksiin. Scoutteja ei yksinkertaisesti ole tarpeeksi, jotta saataisiin tarpeeksi kattava näkemys pelaajamateriaalista Suomenmaassa. Tilastoja voi tietysti tutkia ja sen mukaan ottaa parhaita pelaajia kehittymään. Monilla nuorilla, kokemattomilla pelaajilla voi olla erittäinkin urheilullinen tausta ja paljon menestymishalua. Avoimet katsastukset, kuten junnumaajoukkueissa, yksi mahdollisuus?

Siinä omat 2 senttiäni.
12284
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

jaahas! taas tälläistä tekohengitystä ja kukaan muu ei osaa valmentaa maajoukkuekoutsit.
Nyt hynttyyt yhteen seurat, poljetaan alas tämmönen paskaprojekti.
näitä leirejä järkättiin jo Vilkon ja KK.n toimesta aikoja sitte, kumma ettei silloin kelvannu, ny sit kopsataan sama juttu huonommilla koutseilla.

Äänestä

Joo haudataan tämäkin paska jo alkuvaiheessa ennen kun mennään liian syville vesille.
Haudataan samalla Norosen puheenjohtajuus kun päästiin tässä vauhtiin.

Äänestä

Ja se Vilkko on edelleen täys pelle valmentaja, hyvä kun tajus kadota.

Äänestä

Tajuatko sä mitä se on antanut tälle lajille, varsinkin Porvoossa ja puolustajille? Voit kysyä mielipidettä vaikka Karbiinneilta, Kontiaisilta,Forsbergilta, Lottoselta, Nuikilta, Äyräväiseltä, Mahkosilta, Kurviselta, Lautaloilta, Lindholmilta, Penkiltä, Högströmeiltä jne.??? Sorry jos kuulut niihin paskahousuihin jonka läpi se näki jo ekoissa treeneissä. Ja mitä mieltä oot JVM - ei seitsemänsiä mestaruuksia ilman ekojen pohjaa??

Äänestä
  • Jep, lähes kaikki muuttui silloin divarivuoden ja sen jälkeen paremmaksi, "ammattimaisemmaksi". Siinähän oli moottoreina jani, pimi,mikko ja leippis, joista ensin mainittu kantoi suureimman pelillisen rakennusvastuun vuosien kulkiessa eteenpäin.

    Niin, nyt kun katsoo joukkueita, joissa kyseiset herrat ovat käyneet jättämässä aiemmin tai hiljattain jälkensä...But, ahmat ja ritarit kaikki neljän sakissa....sattumaako...ei todellakaan. S-joki taas porskuttaa, kuten on pitempään tehnyt muilla avuilla.

    Rehellisesti sanottuna ahmat ja ritarit elävät vahvinta kauttaan sitten ....

    Satsaus laadukkaaseen sitoutuneeseeen valmennukseen kannattaa aina, se on yhtä tärkeä osa kuin laadukkaat pelaajat ja sittenkun ne yhdistetään henkilökemiaksi, tulee lopputuloksena mestaruus.

    Äänestä

Aivan älyttömiä projekteja, ei tässä lajissa kuntoa ja voimaa tarvitse, kaiken voi oppia pelamaalla Maddenia.

No onneksi kaikki eivät ajattele noin vaan oikeasti haluaa kehittää lajia. Sääli että valmentajia katoaa lajista ja samalla lähtee paljon tietoa ja taitoa.

ECG on onneksi saanut vanhoja pelaajiaan aktivoitua valmentamaan ja jakamaan tieto-taitonsa. Toivottavasti muissakin seuroissa saataisiin aktivoitua entisiä pelaaja auttamaan vanhoja seurojaan valmentamalla tai muuten tukemalla toimintaa. Monilla seuroilla on kymmeniä ellei satoja entisiä pelaajia, jotka eivät käy edes otteluissa.

Äänestä

Helvetin hienoa, että edelleen maajoukkueeseen panostetaan ja pitkäjänteisellä projektilla. Samat paskanjauhajat täällä vastustavat lähes kaikkea, mitä liiton suunnalta tarjoillaan ja vain periaatteessa. Maajoukkueen näkökulmasta tärkeintä olisi varmistaa taitopelipaikkojen pelaajien kotimainen tuotanto. Tämä onnistuu vain ulkomaalaiskiintiöillä ja muilla rajoituksilla.

Äänestä

crocoilla 3 jenkkii britti, volwoilla 3 jenkkii 2 brittii?? ritareilla 3 jenkkii tuplapassi canukki??? Se niistä crocojen muista avuista...

Äänestä

millä lailla muuten meidän valmennus pitää pelituntuman yllä seuraavan kolmen vuoden aikana, jos nyt tuona aikana tulee vaikka 3 Ruotsi peliä ja mahdollisesti yks neljän maan turnaus,niin riittääkö se.

Äänestä

Mitenköhän se maajoukkue saadaan nousuun, jos sille ei mitään tehdä? Täällä kyllä on näitä ääliöitä, jotka kaivaa negatiivisen puolen väkisin ihan kaikesta. Hyvä että vihdoin asiaa lähestytään pitkäjänteisesti!

Äänestä
  • munmielestä muut jengit vois lopettaa ja tehä roostersista suomen maajoukkoe. tänään osotti velolal pieksemällä turun että paukkui löytyy !!!

    Äänestä

Kahden väsyneen joukkueen peli, joista toinen sai jotenkin toisesta yliotteen.
Ei paljoa kannata hypetellä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pitkääpäätyyn kirjoitti:

Mitä mieltä?

http://www.sajl.fi/-/artikkeliarkisto/?num=26295

Ketä kuunnellaan ja kuka todellisuudessa scouttaa näitä pelaajia? Valmentajien näkemykset usein todella yksipuolisia mitä tulee suosituksiin. Scoutteja ei yksinkertaisesti ole tarpeeksi, jotta saataisiin tarpeeksi kattava näkemys pelaajamateriaalista Suomenmaassa. Tilastoja voi tietysti tutkia ja sen mukaan ottaa parhaita pelaajia kehittymään. Monilla nuorilla, kokemattomilla pelaajilla voi olla erittäinkin urheilullinen tausta ja paljon menestymishalua. Avoimet katsastukset, kuten junnumaajoukkueissa, yksi mahdollisuus?

Siinä omat 2 senttiäni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu