Miten saada mies uskomaan, ettei ikäerolla ole väliä?

nuorikkotar

Eli tilanne on seuraavanlainen. Mies, jota olen tapaillut säännöllisesti jo useamman kuukauden ajan, pitää itseään ihan liian vanhana minulle. Toki täytyy myöntää tässä kohtaa, että ikäero on aika merkittävä. Mies voisi periaatteessa olla isäni. Mutta minulle siis ikäero ei tuota ongelmia. Olen yrittänyt asiasta puhua, mutta hän ei silti usko, etteikö sillä olisi väliä myös minulle. Hän miettii mitä kaikkea minulta jäisi saamatta. Esim. lapset jne.. Miten tehdä asia vähän helpommaksi. Itse yritän aina parhaani mukaan välttää aiheita, joihin jollain muotoa liittyisi ikä keskusteluissamme, ettei se ole päällimmäisenä ajatuksena koko ajan..

4

537

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hanna.noble

      Ei suhteesta tule mitään, jos toinen jatkuvasti kyseenalaistaa sen. Ehkä asian todellinen laita onkin niin, että mies häpeää itseään sun seurassa. Ehkä hän pohtii liikaa mitä muut teistä ajattelee.
      Tosiasia on tietysti myös se, että sun kannattaa todella tarkkaan miettiä tahdotko tulevaisuudessa lapsia tms. Jos edes vähän epäilet, että saatat joskus haluta lapsen, kulutat omaa ja miehen aikaa hukkaan. Jos taas olet varma ettet ikinä halua lapsia, kerro siitä miehelle. Perustele miksi et lapsia halua ja miksi mies on tärkein asia.
      Ei se ongelma poistu aihetta välttelemällä, mutta helppohan se on tietysti ulkopuolisena sanoa.

    • I know...

      Etsi ikäistäsi seuraa!! Mieti ikäeroa 10-15 vuoden kuluttua, hoivaat vanhaa papparaista ja näivetyt itse parhaassa iässä...

    • ruusutarhaton

      Kohta on suhde mennyttä, etsii aina itselleen uutta, nuorempaa seuraa. Tahtoisi jo uuden mutta tahtoo sinun jättävän hänen että hänelle jäisi puhdas omatunto.

    • yksvaaaaaaaaaaaaaaaa

      Itselläni oli sama tilanne miehen kanssa aluksi, ikäeroa meillä 14-vuotta.

      Mitään neuvoa en osaa antaa, että miten saisit miehen uskomaan että ikäerolla ei ole väliä. Meillä aihe meni itsestään nopeast ohi, joskus tulee ironista huumoria miehen suusta aiheesta kyllä, mutta muuten ei häiritse mitenkään.

      Ehkä teillä ei muuten vain synkkaa ja mies yrittää näin "ajaa" sinua pois tähän tekosyyhyn vedoten?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17199
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5536
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2595
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      2087
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1778
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1013
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      961
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      909
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      904
    Aihe